Dzisiaj jest: 17 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Brygada WOT w Radomiu? Rozmowy trwają

czwartek, 07 wrzesień 2017 15:22 Autor 

Radomski magistrat deklaruje współpracę w celu znalezienia lokalizacji dla VI Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozmowy trwają, a radomska brygada tworzona jest tymczasem...w Warszawie.

 

W Radomiu miałaby być ulokowana VI Mazowiecka Brygada WOT oraz batalion wsparcia. Brygada jest już tworzona. - Radomska brygada WOT jest tworzona w Warszawie. Dowodzący jest w Warszawie. Wszystko jest robione w Warszawie. Dlaczego? Bo prezydent Radomia i jego zaplecze nie podjęło działań, które miałyby przyciągnąć, zachęcić i zmobilizować wojsko do tego, żeby brygada WOT była tworzona w Radomiu – mówi
Wojciech Skurkiewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Kością niezgody jest lokalizacja. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej upatrzyło sobie budynek sądu rejonowego przy ulicy Struga. Na tę lokalizację nie zgadza się magistrat, który chce wyburzyć ten budynek i wybudować tam układ komunikacyjny dla nowej hali sportowej. W styczniu miasto zaproponowało dowództwu WOT wskazanie pięciu innych miejsc. Jak poinformował nas wiceprezydent Konrad Frysztak, nie przedstawiono wtedy wojsku konkretnych lokalizacji. Tymczasem Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS twierdzi, że miasto zaproponowało pięć miejsc, ale żadne z nich nie zostało pozytywnie zaopiniowane przez służby specjalne. - Żadna z tych lokalizacji nie spełniała wymogów stawianych przez służbę kontrwywiadu wojskowego. Były negatywne opinie SKW i ABW – dodaje poseł Wojciech Skurkiewicz.
Magistrat zapewnia, że wciąż rozmawia z dowództwem WOT. Wiceprezydent Konrad Frysztak spotkał się z pułkownikiem Tomaszem Białasem, dowódcą VI Mazowieckiej Brygady i zaproponował już pięć konkretnych lokalizacji dla radomskiej brygady. Cztery z nich są tymi samymi, które miasto chciało zaproponować już w styczniu. - To nieruchomości, które wojsko będzie w tej chwili przeglądać. Odpowiednie wydziały wojska i stołecznego zarządu infrastruktury będą sprawdzać możliwość przyłączenia specjalistycznych technologii wojskowych. Dopiero taki przegląd pozwoli wojsku wybrać najlepszą lokalizację. Biorąc pod uwagę, że mówimy o wojsku, nie chcemy ujawniać tych lokalizacji - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, VI Mazowiecka Brygada WOT przeniesie się do Radomia w przyszłym roku. Siedziba dowództwa ma mieścić się na obrzeżach miasta.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • WOT w Radomiu. Prezydent chwali decyzję wojska

    „Minister Antoni Macierewicz został wprowadzony w błąd, a poseł Wojciech Skurkiewicz nie ma prawa stawiać naszego miasta w złym świetle” - tak czwartkową dyskusję w Sejmie na temat lokalizacji brygady Wojsk Obrony Terytorialnej komentuje prezydent Radomia Radosław Witkowski.

  • Jest siedziba dla radomskiej brygady WOT

    Dowództwo radomskiej brygady WOT będzie miało swoją siedzibę na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Taką informację przekazał w czwartek w sejmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

  • WOT w Radomiu niepewne. Problem z lokalizacją

    Nie ma pewności czy w Radomiu powstanie 1 z 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Wciąż nie ma porozumienia odnośnie lokalizacji dowództwa radomskiej brygady.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej