Dzisiaj jest: 18 Grudnia 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

piątek, 17 listopad 2017 16:29 Autor 

Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

Do skansenu w Radomiu trafi ponad 3 miliony złotych unijnego dofinansowania na realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Ponieważ urząd marszałkowski przekazał już radomskiej placówce pieniądze na wkład własny, prace związane z realizacją trwają. - Jesteśmy w trakcie wymiany strzech na pięciu muzealnych obiektach. Te strzechy powinny być wymieniane co 15 lat, są uzupełniane perzem – informuje Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wymiana strzech jest jedną z wielu prac jakie są lub będą prowadzone w najbliższym czasie w muzeum. Zdemontowano już „Wiatrak koźlak z Wierzbicy”. Wiosną, po konserwacji zostanie on ustawiony w nowym miejscu. Szykuje się też atrakcja dla dzieci, czyli „Mała wioska”. - Na obszarze prawie pół hektara pojawi się „Mała wioska”. Będzie to miniatura jednej z zagród naszego skansenu. Wszystko będzie dostosowane do potrzeb dzieci – opowiada dyrektor placówki.

W ramach projektu wyremontowany zostanie również kościół z Wolanowa pw. św. Doroty. Zakupione zostaną nowe organy, które umożliwić mają organizację w przyszłości koncertów organowych. Dopełnieniem inwestycji mają być zrekonstruowane dzwony z Dzwonnicy z Wielgiego. Wszystko ma się przyczynić do zwiększenia popularności radomskiego skansenu, który już teraz, z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. W tym roku muzeum odwiedziło 45 tysięcy osób. Możliwe, że dzięki inwestycji skrócą się kolejki, które powstają przy okazji organizacji większych imprez, bo nowy projekt zakłada też modernizację kasy biletowej, montaż parkomatów i biletomatów. Cała inwestycja ma zostać zakończona w październiku 2018 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Podpisali umowę na dofinansowanie remontu kamienicy

  Ponad 23 mln złotych otrzyma Radom na rewitalizację kamienicy Deskurów. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych i budżetu państwa. Umowę na dofinansowanie podpisali prezydent Radomia i wicemarszałek Mazowsza.

 • Nowy przewodniczący PO: „Jesteśmy silni jak nigdy”

  Rafał Rajkowski, nowy przewodniczący PO w Radomiu zapowiada, że będzie łączył młodość z doświadczeniem. Przekonuje, że PO w mieście jest silna tak bardzo, że „góry może przenosić” i nie wyobraża sobie, że nie będzie problemem dla PiS-u.

 • Rafał Rajkowski nowym przewodniczącym Radomskiej PO

  Dziś odbyły się wybory wewnętrzne w strukturach radomskiej Platformy Obywatelskiej. Nowym przewodniczącym radomskiej PO został wybrany Rafał Rajkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 • Powiaty dostaną pieniądze na systemy alarmowania

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

   

   

  Ponad 0,5 miliona złotych unijnego dofinansowania dostaną powiaty przysuski i zwoleński na systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. To m.in. te powiaty ucierpiały w trakcie ostatnich zdarzeń pogodowych.

  Trąby powietrzne, silne wichury, ulewy i występujące po nich powodzie już niemal każdego roku nawiedzają także region radomski. Z takimi problemami borykają się m.in. powiaty przysuski czy zwoleński. Teraz przy wsparciu unijnych środków powstaną u nich systemy ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach katastrofalnych. - Informacje będą płynęły z powiatu zwoleńskiego na poszczególne gminy. Mam też nadzieję, że ten system będzie współpracował z systemem wojewody i te komunikaty które przesyła biuro wojewody będą przekazywane bezpośrednio do gmin. Są to syreny alarmowe, ale będzie można też podawać komunikaty o zagrożeniach - mówi Waldemar Urbański, starosta powiatu zwoleńskiego.

  Wartość inwestycji w Zwoleniu to 260 tysięcy złotych. W tym 200 tysięcy to wsparcie unijne. W Przysusze system będzie kosztował 370 tysięcy. 250 tysięcy da Unia. To szerszej skali niewielkie pieniądze, ale dla tych powiatów bardzo ważne. - Informacja o nadchodzącym niebezpieczeństwie to jest coś bezcennego w sytuacji kiedy rzeczywiście idzie jakaś olbrzymia zawierucha – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu woj. mazowieckiego.

  Pierwsze działania zmierzające do zakupu systemu i jego zainstalowania zaczną się jeszcze w tym roku, ale sam system zacznie pracę za kilka miesięcy. Trzeba go między innymi spiąć z systemem ostrzegania wojewody, a także przygotować pracowników wydziałów zarządzania kryzysowego do jego obsługi. W gminach informacje o zbliżających się zagrożeniach otrzymywać będą za pośrednictwem systemu m.in. ochotnicze straże pożarne i one będą te informacje przekazywały dalej.

   

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 91%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Pochmurno 0°C -2°C

 • jutro

  Pochmurno -1°C -3°C