Dzisiaj jest: 20 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Nowy rynek: podziemne przejścia i szklany pawilon

środa, 09 grudzień 2015 20:15 Autor 

Przeszklony pawilon na rynku, podziemne przejścia i Muzeum Miasta w kamienicy Deskurów. Tak w dużym uproszczeniu wygląda koncepcja zagospodarowania Miasta Kazimierzowskiego.

 

Przedmiotem konkursu było przygotowanie koncepcji zagospodarowania kamienicy Deskurów, zaplanowanie nowego wyglądu płyty rynku i tego, co ma znaleźć się pod płytą rynku oraz wyeksponowanie pozostałości średniowiecznego ratusza. Zdaniem sądu konkursowego najciekawsze i jednocześnie praktyczne rozwiązania przedstawiła warszawska firma WXCA. Firma proponuje m.in. budowę pod placem dwupoziomowego parkingu. - To ważny element w tej części miasta. W centrum Radomia z miejscami parkingowymi jest krucho. Parking będzie generował też ruch turystyczny – mówi Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego. Bo podziemne rozwiązania mają być także atrakcją. - Parking będzie miał samodzielne wyjścia na zewnątrz oraz połączenia z pawilonem i Muzeum im. Jacka Malczewskiego – tłumaczy Michał Czerwiński z firmy WXCA. Zgodnie ze zwycięską koncepcją pozostałości średniowiecznego ratusza mają być eksponowane w przeszklonym pawilonie. - Będzie tam można obejrzeć dawne fundamenty ratusza – mówi Michał Czerwiński. Sama propozycja formy pawilonu także spodobała się kapitule. - Forma pawilonu jest na wskroś współczesna i, powiedziałbym, purystyczna. To ważne, żeby w miejscu zabytkowym nie tworzyć pseudo-zabytków - podkreśla Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Z pawilonu będzie można przejść specjalnym korytarzem do odbudowanej kamienicy Deskurów, w której siedzibę znajdzie muzeum miasta w Radomiu. Tam głównym punktem ma stać się zadaszony dziedziniec. Na nim odbywałyby się m.in. koncerty, czy wystawy. Teraz zwycięska firma będzie musiała uwzględnić uwagi miasta. Po naniesieniu zmian wymaganych przez Sąd Konkursowy powstanie całościowa koncepcja. W ślad za nią firma przygotuje dokumentację projektową. Magistrat ma już na nią zabezpieczone pieniądze, choć podjął starania o środki zewnętrzne. Sąd konkursowy nie przyznał drugiego miejsca, przyznał za to dwie trzecie nagrody i jedno honorowe wyróżnienie. Zwycięska firma otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych. Trzecie miejsca komisja wyceniła na 12,5 tysiąca.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej