Dzisiaj jest: 24 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

Co z pracą w Airbus? Rozmowy trwają

środa, 06 styczeń 2016 17:02 Autor 

„To dobra lub nie, wola strony francuskiej” - tak plany uruchomienia w Radomiu produkcji elementu wyposażenia śmigłowców Caracal i stworzenie w zawiązku z tym 250 miejsc pracy przez firmę Airbus komentuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Wybór przez MON oferty firmy Airbus Helicopters wzbudził wiele kontrowersji i protestów ze strony funkcjonujących już w Polsce zakładów śmigłowcowych PZL-Świdnik i PZL-Mielec. Głośno przeciwko wyborowi śmigłowca Caracal dla polskiej armii protestowało także Prawo i Sprawiedliwość. - Sama umowa na śmigłowce Caracal została parafowana i złożona w Inspektoracie Uzbrojenia. W tym zakresie sprawa jest zamknięta. Wiadomo jaka kwota, wiadomo ile śmigłowców. Każdy może ocenić czy było to sensowne czy też nie. W mojej ocenie była to błędna decyzja poprzedniego resortu, ale została wynegocjowana i tutaj już wiele nie zrobimy – mówi Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Przedstawiciele Airbus Helicopters zadeklarowali uruchomienie w Radomiu produkcji jednego z elementów wyposażenia produkowanych przez siebie śmigłowców i stworzenie w tym celu 250 miejsc pracy. Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej do Parlamentu, radomscy kandydaci Platformy Obywatelskiej z uporem mówili o budowie w Radomiu nowej fabryki, mimo że deklaracja firmy Airbus miała związek nie z ofertą offsetową, a ze współpracą z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. - Trzeba uświadomić to opinii publicznej, że poprzednia władza wprowadzała w błąd. Nie było żadnych deklaracji dotyczących Radomia, które miałyby formę pisemną czyli takiej umowy, która musiałby być zrealizowana – dodaje Bartosz Kownacki. Zdaniem Bartosza Kownackiego wynik prowadzonych obecnie rozmów offsetowych pokaże jakie są rzeczywiste intencje firmy Airbus. Także w kontekście Radomia. - Liczę na dobrą wolę strony francuskiej. Liczę także i na to, że bez względu na to czy podpiszemy umowę na Caracale, Francuzi będą chcieli inwestować w Polsce. To także pokaże rzeczywistą wolę firmy Airbus. Czy ona widzi przyszłość przemysłu lotniczego w Polsce, czy była nastawiona tylko na produkcję i montaż 30, 50 czy 70 śmigłowców – mówi Bartosz Kownacki. Prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury zadeklarował gotowość do rozmów z Ministerstwem Rozwoju i - w razie potrzeby - do modyfikacji oferty offsetowej. Prezes francuskiego producenta zapewnia także o stworzeniu w Radomiu 250 miejsc pracy związanych z produkcją elementu wyposażenia między innymi śmigłowców Caracal.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Więźniowie w Radomiu chcą pracować

   

  Praca jest - według badań – jedną z najlepszych form resocjalizacji osób skazanych za różnego rodzaju przestępstwa. W radomskim areszcie odpłatnie i nieodpłatnie pracuje ponad 430 osadzonych.
 • E. Kopacz: „PiS cynicznie oszukuje mieszkańców Radomia”

  Ewa Kopacz, była premier odpiera zarzuty radomskich posłów PiS, że nie zadbała o to żeby Radom znalazł się w zapisach offsetu do umowy na zakup Caracali. Zdaniem E. Kopacz PiS oszukuje radomian.

 • PiS tłumaczy powody zerwania rozmów z Airbusem

  Radom nigdy nie był częścią pakietu offsetowego firmy Airbus, więc teraz nic nie straci – przekonują posłowie PiS. Dziś tłumaczyli powody zerwania negocjacji z producentem Caracali.

 • Nie będzie inwestycji w Radomiu?

  Polska armia nie kupi francuskich śmigłowców Caracal. Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje z ich producentem, czyli firmą Airbus Helicopters. Airbus na razie nie komentuje tej decyzji.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej