Dzisiaj jest: 19 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Będzie remont domu Gąski i Esterki

poniedziałek, 18 styczeń 2016 18:04 Autor 

Jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do gruntownego remontu w kamienicach Gąski i Esterki na radomskim rynku. Prace podzielone są na dwa etapy. Pierwszy ma kosztować 700 tysięcy złotych.

 

Radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego pozyskało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na prace adaptacyjne i remontowe w domu Gąski i Esterki. Remont podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy ma kosztować 700 tysięcy złotych i rozpocznie się lada dzień. - W 2016 roku, w pierwszym etapie planujemy wykonać badania archeologiczne, koncepcję wystaw, ekspertyzy i dokumentację projektowo-kosztorysową. Na końcu chcemy złożyć wniosek unijny – mówi Halina Styczeń, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Po wykonaniu ekspertyz i kosztorysów muzeum będzie mogło przystąpić do realizacji drugiego etapu. Na ten cel placówka chce pozyskać unijne dofinansowanie. - Chcemy przeprowadzić modernizację tych kamienic, przygotować je do nowej wystawy archeologiczno-historycznej. Będzie to wystawa o charakterze stałym. Chcemy przeprowadzić przede wszystkim gruntowny remont, bo wiele rzeczy tam jest do wymiany – dodaje Halina Styczeń. - Unijne środki mają być przeznaczone także na wzbogacenie i aranżacje obecnej wystawy archeologicznej, mówiącej o początkach Radomia. - Mamy zamiar zrobić tam historyczno-archeologiczną, stałą, multimedialną, bardzo nowoczesną ekspozycję dotyczącą dziejów tego terenu jeszcze przed powstaniem lokacji miasta. Mamy na to materiał. Nasz dział archeologi ma bardzo bogate zbiory, które pozyskujemy od kilkudziesięciu lat – mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Prace remontowe ruszą dopiero w 2017 roku i choć dokładny koszt inwestycji nie jest jeszcze znany, to wstępnie szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej