Dzisiaj jest: 20 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Nerwowo na targu. Kupcy protestują

sobota, 27 luty 2016 15:02 Autor 

Kupcy z targowisk przy ulic Czachowskiego i Nowogrodzkiej protestują przeciwko zbyt wysokim opłatom jakie obowiązują na tych targowiskach. Wysokie stawki za metr kwadratowy stoiska, to efekt uchwały Rady Miejskiej.

 

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej na terenie Radomia jest 13 targowisk, na których dozwolone jest prowadzenie handlu. Na tej liście nie ma placów przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej. To oznacza znacznie wyższe opłaty za metr kwadratowy. Stawka wzrosła o ponad 100% z 6 do 15 złotych. - Oczekujemy, że nie będziemy dyskryminowani, i że stawki zostaną wyrównane. Skoro mówią, że to nie jest targowisko, to dlaczego pobierają tak wysokie opłaty? To jest haracz, który na nas narzucono – mówi Sławomir Panek, właściciel terenu, na którym funkcjonują targowiska. Na obu targowiskach handluje około 200 osób. Największy ruch jest w soboty. Połowę z handlujących na placach przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej stanowią osoby narodowości bułgarskiej. - Otworzyliśmy sobie tu targowisko, bo na dwóch innych targowiskach w Radomiu przy ulicach Śląskiej i Wernera nie pozwalają Bułgarom handlować. Zawsze, kiedy byliśmy pytać o miejsca, to słyszeliśmy, że dla nas nie ma – mówi Krasimir, kupiec narodowości bułgarskiej. Wzrost stawki o ponad 100% za metr kwadratowy automatycznie spowodował wyższe opłaty za stoiska. - Na innych targowiskach w mieście za 32 metry straganu opłata wynosi 14 złotych, a na tym targowisku, na moim prywatnym terenie 480 złotych. Jest to opłata dyskryminująca i jest to naruszenie prawa przez radnych Platformy Obywatelskiej – mówi nie kryjąc emocji Sławomir Panek. Ze wzrostu opłat niezadowoleni są także handlujący Bułgarzy. - 270 złotych za 6 metrów stoiska? Ktoś jest chyba niespełna rozumu – dodaje Krasimir. Targowiska przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej wzbudzają skrajne emocje wśród radomian. - Jestem na rencie. Nie stać mnie na kupowanie w sklepach. Tutaj mogę się zaopatrzyć, bo mnie stać – mówi jedna z mieszkanek Radomia. Ale mieszkańcy okolicznych wieżowców zwracają uwagę na inny problem. - Na tych targowiskach nikt nie sprząta. To jest wstyd dla miasta. Ten targ powinien być zlikwidowany – mówi mieszkanka jednego z pobliskich wieżowców. W opinii wiceprezydenta Konrada Frysztaka, w przypadku lokalizacji przy ulicach Czachowskiego i Nowogrodzkiej, nie można mówić o targowiskach. - Ten plac nie spełnia żadnych kryteriów. Teren nie jest utwardzony, nie posiada kanalizacji, nie ma dostępu do bieżącej wody, nie ma tam ochrony, a przede wszystkim tam są działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową intensywną – mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. Kupcy z obu targowisk zapowiedzieli, że będą protestować także podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w poniedziałek.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mieszkańcy protestują w sprawie programu drogowego

  Mieszkańcy ulic, które zakwalifikowano przez władze miasta do utwardzenia w tym roku w ramach Radomskiego Programu Drogowego, a które później zostały z budżetu wyrzucone, protestują. A politycy przerzucają się winą. Platforma Obywatelska obwinia opozycję za to, że drogi nie zostaną utwardzone. Przewodniczący Rady Miejskiej przypomina natomiast, że PO także poparła budżet, z którego wyrzucono program drogowy prezydenta. Przewodniczący dodaje, że lista dróg do utwardzenia w tym roku jest otwarta.

 • Plany Magnuszewa. Na początek budowa targowiska

  Blisko 1 mln złotych dostanie gmina Magnuszew z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę targowiska. To pierwszy etap inwestycji, bo gmina ma znacznie większe plany. Myśli o boisku, a także o budowie przystani na Wiśle.

 • Protest przeciwko S12

  Mieszkańcy gmin Kowala, Skaryszew i Sołtyków protestują przeciwko planom budowy przez ich tereny drogi ekspresowej S12. Ich zdaniem warianty przebiegu trasy, które proponuje GDDKiA spowodują wyburzenie kilkuset domów.

 • „Wielka zbiórka” z niewielką frekwencją

  Radomska Inicjatywa Kobieca we wtorek po południu zbierała podpisy pod projektem ustawy Kobiety 2017. Dziś w programie KK 13 w TV Dami Karolina Skowron z RIK tłumaczyła, jaki mają cel.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej