Dzisiaj jest: 22 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 40.

Inwestycje w Krychnowicach. Energia od słońca

poniedziałek, 28 marzec 2016 16:22 Autor 

Będzie taniej i lepiej dla środowiska – przekonują władze szpitala w Krychnowicach opowiadając o nowych inwestycjach. Na terenie lecznicy powstaje farma solarna.

Na razie jest puste pole, ale za kilka miesięcy będzie farma solarna. To nowa inwestycja w Zakładzie Psychiatrycznym w Krychnowicach. Na przygotowanym już pod budowę terenie zostanie zainstalowanych ponad 200 paneli słonecznych o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych.

- To jest duża inwestycja, będzie włączona w system wody ciepłej użytkowej dla całego szpitala. Będzie to wspomagało produkcję ciepłej wody w sposób naturalny, ze słońca – opowiada Adam Kosior, wicedyrektor szpitala w Krychnowicach.

Farma solarna na powstać do końca lipca. Pieniądze na tę inwestycję pochodzą z tak zwanych funduszy szwajcarskich. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 miliony 100 tysięcy złotych.

- W ramach budowy farmy solarnej mamy rozbudowę kotłowni, żeby powiększyć zasoby ciepłej wody, umiejscowić tam aparaturę – dodaje Adam Kosior.

Ale farma nie jest jedyną inwestycją prowadzoną teraz na terenie szpitala w Krychnowicach. Trwa także termomodernizacja dwóch pawilonów. Jeden został już ocieplony, drugi jest jeszcze przed remontem, ale wkrótce i tu ruszą roboty. Na dachach pawilonów zostaną zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne.

- Istota projektu sprowadza się do tego, żeby uzyskać oszczędności, ale i dostarczyć energię naturalną, która pochodzi od słońca – opowiada Włodzimierz Guzowski, dyrektor Zakładu Psychiatrycznego w Krychnowicach.

Termomodernizacje i montaż ogniw fotowoltaicznych to projekt, na realizację którego szpital pozyskał pieniądze z funduszy norweskich. Wartość – około 4,5 miliona złotych. To, ile szpital zaoszczędzi na słonecznych projektach będzie uzależnione do pogody. Zatem im więcej słońca, tym lepiej, tym więcej naturalnej energii. Jak wyliczył dyrektor szpitala, tylko dzięki farmie solarnej rachunki szpitala za ciepłą wodę będą niższe nawet o 20 %.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Remonty w Krychnowicach

  Prawie 7 mln zł. kosztowały tegoroczne remonty w szpitalu w Krychnowicach. Szpital inwestuje w ekologiczne technologie i dostosowuje się do obowiązujących norm. Zgodnie z przepisami termin na dostosowanie upłynie w 2017 troku i wiadomo, że lecznica się nie wyrobi.

 • Przewodniczący przeciwko przenosinom poradni. Wiceprezydent uspokaja

  Dariusz Wójcik uważa, że planowane przeniesienie poradni leczenia uzależnień z ul. Tochtermana do poradni na ul. Reja/Mireckiego to zły pomysł. Wiceprezydent Zawodnik uspokaja i - jak mówi - nie rozumie argumentów tych, którzy są przeciwko.

 • Przenoszą poradnię. Pracownicy sceptyczni

  Działająca od wielu lat poradnia terapii uzależnień przy ulicy Tochtermana zostanie przeniesiona i włączona w strukturę szpitala w Krychnowciach – zdecydowały władze miasta. Pracownicy poradni – na razie poza kamerą - negatywnie oceniają tę decyzję.

 • Kolektory słoneczne w Krychnowicach. Szpital zaoszczędzi

  Na terenie szpitala w Krychnowicach stanęło ponad 200 kolektorów słonecznych. Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego i Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej