Dzisiaj jest: 22 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Bezrobocie spada. Na rynku brakuje fachowców

środa, 01 czerwiec 2016 17:37 Autor 

Spada bezrobocie w Radomiu i powiecie radomskim – informuje Powiatowy Urząd Pracy. Józef Bakuła, dyrektor PUP mówi wręcz o rekordzie XXI wieku. Ale pracodawcy narzekają na brak fachowców.

 

Bezrobocie w Radomiu i powiecie radomskim wciąż jest wysokie. Ale spada.

- To rekord XXI wieku. Zeszliśmy poniżej 30 tysięcy osób bezrobotnych. To i tak jest wciąż dużo, ale proszę sobie wyobrazić, że na koniec lutego 2003 roku było ponad 49 tysięcy bezrobotnych. Zmniejszyliśmy tę ilość o blisko 20 tysięcy osób – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Zdaniem Józefa Bakuły do spadku bezrobocia przyczyniły się przede wszystkim stan polskiej gospodarki i programy walki z bezrobociem. W tym roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu ma ponad 60 milionów złotych. Mimo dobrych informacji płynących z urzędu, radomscy przedsiębiorcy narzekają na brak fachowców. Pomysł jak temu zaradzić ma Urząd Miejski w Radomiu.

- Od września idziemy z pomysłem szkolnictwa dualnego. Takim modelem szkolnictwa gdzie teoria odbywa się w szkole, a praktyka odbywać się będzie tylko i wyłącznie u radomskich przedsiębiorców – tłumaczy Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Jedni szukają pracy, a inni z tej pracy sami rezygnują. Powodem jest program 500+.

- Wiele jest informacji od pracodawców, że głównie kobiety zwalniają się z pracy, bo dostały pieniądze na dzieci. Mamy już ponad 20 takich przypadków – mówi Józef Bakuła.

W Radomiu bez pracy pozostaje obecnie ponad 16 tysięcy osób. W powiecie radomskim ponad 13 tysięcy.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej