Dzisiaj jest: 24 Marca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor

Nowe karetki w radomskim pogotowiu. Potrzebne

wtorek, 12 lipiec 2016 17:41 Autor 

Dwa nowe ambulanse ma radomskie pogotowie. Zastąpią wysłużone już karetki i znacznie ułatwią pracę ratowników medycznych. Dyrektor pogotowia w Radomiu liczy na więcej, bo cały tabor jest już dość mocno wysłużony.

Pan Kazimierz jest kierowcą ratownikiem. W radomskim pogotowiu pracuje od 10 lat. Od prezydenta Radomia razem ze swoim kolegą odebrał we wtorek kluczyki do nowych karetek. To nowe ambulanse w radomskim pogotowiu. Nowe i bardzo nowoczesne. Dużo lepsze od tych, którymi pan Kazimierz jeździł do tej pory. - Mamy teraz nowe karetki, lepsze. Zdecydowanie lepiej się pracuje, jest wygodniej – ocenia na gorąco Kazimierz Rokicki. Wygodniej jest kierowcom i ratownikom, a uwagę zwraca wyposażenie jednej z karetek. Przede wszystkim uwagę zwraca AutoPulse, czyli zestaw do wspomagania masażu serca. Znacznie pomaga w pracy ratownikom medycznym. - Skuteczny masaż serca możemy wykonywać przez maksymalnie 3 minuty. To bardzo męczące, wymaga zmian. Ten aparat wykonuje za nas pracę. Wyręcza nas siłowo – wyjaśnia Robert Pluta, ratownik medyczny. Dwie nowe karetki zastąpią wysłużone ambulanse. Dyrektor radomskiego pogotowia liczy, że będą kolejne. Bo większość taboru jest przestarzała. - Część ambulansów jest mocno wyeksploatowana. Niektóre mają przebiegi ponad 400 tysięcy kilometrów. Musimy sukcesywnie wymieniać auta, żeby sprawnie docierać do potrzebujących. Czeka nas sporo pracy. Koleje karetki do wymiany – mówi Piotr Kowalski, dyrektor radomskiego pogotowia ratunkowego. W roku ubiegłym na potrzeby pogotowia zakupiono jeden nowy ambulans, dwa lata temu także jeden. Jeden z dwóch nowych udał o się teraz nabyć ze środków z budżetu obywatelskiego. Drugi – ze środków własnych pogotowia ratunkowego. Prezydent Radomia – jak mówi – wie, że są kolejne potrzeby. - W następnych latach budżetowych będziemy wpisywali te zakupy w zadania budżetowe. Tym bardziej, że udaje się pozyskać ambulanse, których absolutnie nie musimy się wstydzić – mówi Radosław Witkowski. To pojazdy, które przede wszystkim niejednokrotnie umożliwiają ratowanie ludzkiego życia. Wyjeżdżają do pacjentów tylko z samego Radomia średnio 15 razy na dobę. - To największe obciążenie na Mazowszu. Nawet w Warszawie tak często nie wyjeżdżają ambulanse – mówi Piotr Kowalski. Nowe karetki wraz z wyposażeniem kosztowały około 1 miliona 200 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Bo ferie mają być bezpieczne. Pokazy na Borkach

  Nad zalewem na Borkach policja, straż pożarna i strażnicy miejscy mówili między innymi o zagrożeniach z jakimi dzieci i młodzież mogą spotkać się w czasie zimowego wypoczynku.

 • Pracowite święta dla służb ratunkowych

  Święta Bożego Narodzenia minęły w Radomiu pracowicie nie tylko dla Pogotowia Ratunkowego i ambulatorium. Dużo pracy mieli także strażacy i policjanci.

 • Uratowali życie i...pomogli w kupnie roweru
  Ratownicy pomogli niepełnosprawnej osobie w zakupie nowego roweru. Kilka tygodni temu uratowali jej życie. Ale kiedy udzielali choremu pomocy, ktoś ukradł jego rower.
 • Ukradł rower pacjentowi. Pogotowie apeluje

  34-letni mężczyzna zasłabł na ulicy. Miał przy sobie rower. Wysłano do niego pogotowie. Lekarze zdecydowali o konieczności hospitalizacji. Rowerem miał się zaopiekować inny mężczyzna, który zaoferował poszkodowanemu pomoc. Niestety nie mówił prawdy. Rower został ukradziony. Pacjent ubolewa, bo na rower odkładał pieniądze przez długi czas. Pogotowie apeluje do wszystkich, którzy mogą pomóc. Także do złodzieja. Szczegóły – Elżbieta Cieślak, rzecznik pogotowia.

dami24 poleca

Przewaga chmur

0°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 72%

Wiatr: 6.44 km/h

 • dziś

  Przewaga chmur 6°C -3°C

 • jutro

  Słonecznie 8°C -5°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego