Dzisiaj jest: 21 Sierpnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Nowe karetki w radomskim pogotowiu. Potrzebne

wtorek, 12 lipiec 2016 17:41 Autor 

Dwa nowe ambulanse ma radomskie pogotowie. Zastąpią wysłużone już karetki i znacznie ułatwią pracę ratowników medycznych. Dyrektor pogotowia w Radomiu liczy na więcej, bo cały tabor jest już dość mocno wysłużony.

Pan Kazimierz jest kierowcą ratownikiem. W radomskim pogotowiu pracuje od 10 lat. Od prezydenta Radomia razem ze swoim kolegą odebrał we wtorek kluczyki do nowych karetek. To nowe ambulanse w radomskim pogotowiu. Nowe i bardzo nowoczesne. Dużo lepsze od tych, którymi pan Kazimierz jeździł do tej pory. - Mamy teraz nowe karetki, lepsze. Zdecydowanie lepiej się pracuje, jest wygodniej – ocenia na gorąco Kazimierz Rokicki. Wygodniej jest kierowcom i ratownikom, a uwagę zwraca wyposażenie jednej z karetek. Przede wszystkim uwagę zwraca AutoPulse, czyli zestaw do wspomagania masażu serca. Znacznie pomaga w pracy ratownikom medycznym. - Skuteczny masaż serca możemy wykonywać przez maksymalnie 3 minuty. To bardzo męczące, wymaga zmian. Ten aparat wykonuje za nas pracę. Wyręcza nas siłowo – wyjaśnia Robert Pluta, ratownik medyczny. Dwie nowe karetki zastąpią wysłużone ambulanse. Dyrektor radomskiego pogotowia liczy, że będą kolejne. Bo większość taboru jest przestarzała. - Część ambulansów jest mocno wyeksploatowana. Niektóre mają przebiegi ponad 400 tysięcy kilometrów. Musimy sukcesywnie wymieniać auta, żeby sprawnie docierać do potrzebujących. Czeka nas sporo pracy. Koleje karetki do wymiany – mówi Piotr Kowalski, dyrektor radomskiego pogotowia ratunkowego. W roku ubiegłym na potrzeby pogotowia zakupiono jeden nowy ambulans, dwa lata temu także jeden. Jeden z dwóch nowych udał o się teraz nabyć ze środków z budżetu obywatelskiego. Drugi – ze środków własnych pogotowia ratunkowego. Prezydent Radomia – jak mówi – wie, że są kolejne potrzeby. - W następnych latach budżetowych będziemy wpisywali te zakupy w zadania budżetowe. Tym bardziej, że udaje się pozyskać ambulanse, których absolutnie nie musimy się wstydzić – mówi Radosław Witkowski. To pojazdy, które przede wszystkim niejednokrotnie umożliwiają ratowanie ludzkiego życia. Wyjeżdżają do pacjentów tylko z samego Radomia średnio 15 razy na dobę. - To największe obciążenie na Mazowszu. Nawet w Warszawie tak często nie wyjeżdżają ambulanse – mówi Piotr Kowalski. Nowe karetki wraz z wyposażeniem kosztowały około 1 miliona 200 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Przewaga chmur

17°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 63%

Wiatr: 22.53 km/h

  • dziś

    Częściowe zachmurzenie 18°C 10°C

  • jutro

    Przewaga chmur 18°C 11°C