Dzisiaj jest: 20 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Płacili mniej niż powinni?

piątek, 24 kwiecień 2015 16:52 Autor 

Ciąg dalszy konfliktu pomiędzy miastem a powiatem o finansowanie Powiatowego Urzędu Pracy. Gmina Radom prawdopodobnie będzie musiała zapłacić powiatowi zaległe 2 miliony złotych.

Miało być proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Czyli Miasto Radom miało finansować funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w 60 procentach, a powiat w 40 procentach. Jednak w latach 2013-2014 gmina Radom wpłacała mniej niż chciał powiat. Negocjacje nie przyniosły rezultatu i sprawa trafiła do sądu. W tym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2013 roku, które przyznawało rację gminie Radom. Informację tę podał podczas piątkowej Rady Powiatu starosta radomski, który ma nadzieje, że to orzeczenie ostatecznie reguluje finansowanie radomskiego urzędu pracy. – Sąd przyznał nam wreszcie rację, stąd też teraz oczekujemy, że miasto jak najszybciej zwróci nam zaległe różnice – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski. Spór toczy się o blisko 2 miliony złotych. Według powiatu, o tyle mniej razem z odsetkami, gmina Radom wpłacała w latach 2013-2014 na funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy. Orzeczenie NSA ostatecznie jednak sprawy nie przesądza, bo kieruje ją do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. To jednak oznacza, że szanse gminy Radom na uznanie jej racji są niewielkie. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego mają jednak wątpliwości co do wysokości rocznej dopłaty do funkcjonowania Urzędu Pracy i zapowiadają podjęcie negocjacji z powiatem. – Są wątpliwości. Mamy od wojewody subwencję w wysokości 5 mln 700 tys, a Powiatowy Urząd Pracy życzy sobie 6 mln 900 tys na tę chwilę, więc są wątpliwości i będziemy negocjować - mówi Anna Białkowska, wiceprezydent Radomia. Co do tego po czyjej stronie leży racja, wątpliwości nie ma dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Uważa on, że podział finansowania wynika wprost z ustawy o promocji zatrudnienia. Jego zdaniem - jeśli mogły być jakieś wątpliwości - to tylko dotyczące tego, na jakiej drodze rozstrzygnąć spór: administracyjnej czy cywilnej. – W związku z tymi wątpliwościami były prezydent po prostu grał, jak sądzę, na zwłokę. Bo myślę, że on też miał świadomość, że te pieniądze zapłacić będzie trzeba – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Na razie sprawę jeszcze raz rozpatrywał będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny, a strony sporu czyli Powiat Radom i Urząd Miejski mają wznowić negocjacje. Spór pomiędzy gminą a powiatem o finansowanie PUP-u toczy się już ponad 2 lata.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • "Niedziela z Powiatem" czyli rodzinny festyn starostwa

  Starostwo Powiatowe w Radomiu rozpoczyna w niedzielę 27 maja cykl spotkań pod nazwą „Niedziela z Powiatem”. Spotkania z mieszkańcami powiatu radomskiego będą miały charakter rodzinnych festynów. O szczegółach mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

 • Mistrzowie sportu z powiatu

  Władze powiatu nagrodziły najlepszych sportowców i trenerów w 2017 roku. Wyróżnienia otrzymali też zasłużeni działacze i szkoły, biorące udział w igrzyskach Szkolnego Związku Sportowego.

 • Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018

  Jest projekt budżetu powiatu na rok 2018. Przychody mają wynieść 134 miliony złotych, wydatki prawie 149 milionów. Ponad 20% wydatków powiat przeznaczy na inwestycje.

 • XIII Radomskie Targi Pracy

  Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników o wykształceniu technicznym. Poszukujący chcieliby pracę dobrze płatną, żeby nie martwić się o jutro. Dziś odbyły się XIII Radomskie Targi Pracy.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej