Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Kiedy wymiana pieców w Radomiu? Władze czekają

sobota, 21 styczeń 2017 15:38 Autor 

Na razie nie ustalono zasad ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców. Władze miasta proszą radomian o cierpliwość. Ale też i o to, żeby palić dobrej jakości opałem. A z tym w Radomiu jest kłopot – mówią strażnicy miejscy.

 

Pół miliona złotych zarezerwowano w budżecie miasta na ten rok na wsparcie mieszkańców, którzy zechcą wymienić piece węglowe na bardziej ekologiczne środki grzewcze. Zasady dotyczące przyznawania dotacji miały być znane na początku roku, ale na razie władze miasta wstrzymują się z ogłoszeniem szczegółowych informacji. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, marszałek ma niebawem ogłosić konkurs, w którym będzie można ubiegać się o pieniądze na wymianę systemów grzewczych. - Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących konkursu. Jeśli warunki konkursu będą dobre, to wówczas przeznaczymy te 500 tysięcy złotych na wkład własny i będziemy ubiegali się w konkursie o więcej pieniędzy. Proszę mieszkańców o cierpliwość - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Pod koniec tego miesiąca ma być wiadomo czy miasto będzie brało udział w konkursie i ubiegało się o więcej pieniędzy na wymianę pieców, czy od razu przeznaczy zabezpieczone pół miliona złotych na dofinansowania. Władze zapewniają, że będą wspierać mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieców zarówno w tym roku, jak i najbliższych latach. Bo wciąż w Radomiu wiele jest pieców przestarzałych, szkodliwych dla środowiska, zanieczyszczających i tak coraz brudniejsze powietrze. O smogu zagrażającym zdrowiu, a wiszącym nad Polska jest ostatnio głośno. Radomianie mogą sprawdzać jakość powietrza, bo na budynku szpitala miejskiego zainstalowano miernik. Wyniki dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Na tę stronę przekierowuje m.in. link umieszczony na stornie radom.pl. - Widzimy, że jeżeli jest zimno na dworze, to poziom wzrasta znacznie pomiędzy 17.00 a 21.00, natomiast w pozostałych godzinach stężenie zanieczyszczeń jest niskie i nie zagraża mieszkańcom Radomia – informuje Jerzy Zawodnik.
A zła jakość powietrza to w dużej mierze efekt tego, że Polacy palą w piecach tym, czym palić nie powinni – dodają radomscy strażnicy miejscy, którzy mogą kontrolować zarówno firmy, jak i indywidualne gospodarstwa domowe. Mieszkańcom zdarza się wrzucać do pieców butelki plastikowe, puszki, czyli śmieci. Ale też palimy węglem lub miałem słabej jakości. - Jest to węgiel dopuszczony do obrotu, spełnia polskie normy, ale jego system rozpalania powoduje, że z kominów wydobywa się gryzący, czarny dym - informuje
Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

Na teren gospodarstwa strażnicy miejscy mogą wejść w godzinach od 6.00 do 22.00. Na teren firmy – całą dobę, czyli także w nocy. - Zazwyczaj właśnie to się dzieje nocami, kiedy pojawia się czarny dym o niemiłym zapachu. Mieliśmy przypadki spalania styropianu, mebli lakierowanych, które nie powinny trafić do pieca – dodaje Piotr Stępień.
Kara za spalanie niedozwolonym opałem to mandat w wysokości do 500 złotych. Jeszce większa kara to pogarszające się zdrowie. A tę karę ponoszą nie tylko ci, którzy palą niedozwolonym opałem, a wszyscy mieszkańcy. Dlatego straż prosi o interwencje wszystkich, którzy poczują lub zauważą wydobywający się z kominów niepokojący dym

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesna chce walczyć ze smogiem

  Radomska Nowoczesna apeluje do prezydenta Radomia o zakup oczyszczaczy powietrza do radomskich przedszkoli. Zdaniem przedstawicieli tej partii, oczyszczacze chroniłyby przed smogiem.

 • Fatalne powietrze w Radomiu

  Najgorzej było w weekend, ale i w poniedziałek jakość powietrza w Radomiu była daleka od dobrej. Jest fatalnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie – mówią lekarze.

 • W Radomiu walczą ze smogiem

  360 pieców węglowych zostało zlikwidowanych w tym roku w Radomiu dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta. Na ten cel władze Radomia przeznaczyły półtora miliona złotych.

 • Pierwsze mandaty za palenie niedozwolonym opałem

  To problem, który pojawia się każdego roku w sezonie grzewczym. Niektórzy nadal palą tym, czym palić nie powinni. W tym roku strażnicy miejscy wystawili już pierwsze mandaty. Do radomian apelują też kominiarze. O to, żeby umożliwiali im kontrolę przewodów kominowych.

   

   

  Radomianie dawno już zaczęli ogrzewać domy. Problem w tym, że niektórzy palą tym, czym palić nie wolno. Kłopot pojawia się każdego roku. Także i w tym posypały się już pierwsze mandaty. - Pierwsze przypadki spalania niewłaściwym odpadem już odnotowaliśmy – informuje Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

  Straż miejska sprawdza czy nie spalany jest opał niedozwolony. Reaguje przede wszystkim na sygnały od mieszkańców. - Otrzymaliśmy w tym roku pierwsze zgłoszenia od mieszkańców, którzy najczęściej proszą, żeby sprawdzić czym spala ich sąsiad lub sąsiadka – dodaje Piotr Stępień.

  Rutynowe kontrole przeprowadzają także kominiarze. Mówią jednak, że niektórzy mieszkańcy – mimo wcześniejszych zawiadomień – nie wpuszczają ich do domów, tym samym uniemożliwiają sprawdzenie drożności przewodów kominowych i prawidłowości podłączeń. - Zaniechanie wizyt kominiarskich może prowadzić do tragicznych skutków. Radziłbym, jeśli jest ogłoszenie zapowiadające kontrole, znaleźć na to czas – mówi Dariusz Słomczyński, mistrz kominiarski.

   

dami24 poleca

Przewaga chmur

17°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 81%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Przewaga chmur 27°C 16°C

 • jutro

  Częściowe zachmurzenie 27°C 16°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej