Dzisiaj jest: 24 Września 2017    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Kiedy wymiana pieców w Radomiu? Władze czekają

sobota, 21 styczeń 2017 15:38 Autor 

Na razie nie ustalono zasad ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców. Władze miasta proszą radomian o cierpliwość. Ale też i o to, żeby palić dobrej jakości opałem. A z tym w Radomiu jest kłopot – mówią strażnicy miejscy.

 

Pół miliona złotych zarezerwowano w budżecie miasta na ten rok na wsparcie mieszkańców, którzy zechcą wymienić piece węglowe na bardziej ekologiczne środki grzewcze. Zasady dotyczące przyznawania dotacji miały być znane na początku roku, ale na razie władze miasta wstrzymują się z ogłoszeniem szczegółowych informacji. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, marszałek ma niebawem ogłosić konkurs, w którym będzie można ubiegać się o pieniądze na wymianę systemów grzewczych. - Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących konkursu. Jeśli warunki konkursu będą dobre, to wówczas przeznaczymy te 500 tysięcy złotych na wkład własny i będziemy ubiegali się w konkursie o więcej pieniędzy. Proszę mieszkańców o cierpliwość - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Pod koniec tego miesiąca ma być wiadomo czy miasto będzie brało udział w konkursie i ubiegało się o więcej pieniędzy na wymianę pieców, czy od razu przeznaczy zabezpieczone pół miliona złotych na dofinansowania. Władze zapewniają, że będą wspierać mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieców zarówno w tym roku, jak i najbliższych latach. Bo wciąż w Radomiu wiele jest pieców przestarzałych, szkodliwych dla środowiska, zanieczyszczających i tak coraz brudniejsze powietrze. O smogu zagrażającym zdrowiu, a wiszącym nad Polska jest ostatnio głośno. Radomianie mogą sprawdzać jakość powietrza, bo na budynku szpitala miejskiego zainstalowano miernik. Wyniki dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Na tę stronę przekierowuje m.in. link umieszczony na stornie radom.pl. - Widzimy, że jeżeli jest zimno na dworze, to poziom wzrasta znacznie pomiędzy 17.00 a 21.00, natomiast w pozostałych godzinach stężenie zanieczyszczeń jest niskie i nie zagraża mieszkańcom Radomia – informuje Jerzy Zawodnik.
A zła jakość powietrza to w dużej mierze efekt tego, że Polacy palą w piecach tym, czym palić nie powinni – dodają radomscy strażnicy miejscy, którzy mogą kontrolować zarówno firmy, jak i indywidualne gospodarstwa domowe. Mieszkańcom zdarza się wrzucać do pieców butelki plastikowe, puszki, czyli śmieci. Ale też palimy węglem lub miałem słabej jakości. - Jest to węgiel dopuszczony do obrotu, spełnia polskie normy, ale jego system rozpalania powoduje, że z kominów wydobywa się gryzący, czarny dym - informuje
Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

Na teren gospodarstwa strażnicy miejscy mogą wejść w godzinach od 6.00 do 22.00. Na teren firmy – całą dobę, czyli także w nocy. - Zazwyczaj właśnie to się dzieje nocami, kiedy pojawia się czarny dym o niemiłym zapachu. Mieliśmy przypadki spalania styropianu, mebli lakierowanych, które nie powinny trafić do pieca – dodaje Piotr Stępień.
Kara za spalanie niedozwolonym opałem to mandat w wysokości do 500 złotych. Jeszce większa kara to pogarszające się zdrowie. A tę karę ponoszą nie tylko ci, którzy palą niedozwolonym opałem, a wszyscy mieszkańcy. Dlatego straż prosi o interwencje wszystkich, którzy poczują lub zauważą wydobywający się z kominów niepokojący dym

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Pochmurno

14°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 22.53 km/h

  • dziś

    Rain 14°C 11°C

  • jutro

    Miejscowe opady 15°C 10°C