Dzisiaj jest: 28 Kwietnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł

Chcą połączyć szpitale w Pionkach i Iłży

środa, 15 luty 2017 17:08 Autor 

Zarząd powiatu ma plan połączenia szpitali w Pionkach i Iłży. Lecznice będą funkcjonować w dotychczasowych budynkach, ale z jednym dyrektorem, który będzie urzędował...nie wiadomo jeszcze gdzie. Władze powiatu argumentują, że zabieg pozwoli utrzymać się lecznicom na rynku. Zgodnie z zasadą, że duży może więcej.

 

Pomysł połączenia szpitala w Pionkach ze szpitalem w Iłży to efekt kontroli przeprowadzonej w obu lecznicach przez niezależną firmę. W połowie grudnia 2016 roku audytorzy przesłali do zarządu powiatu wyniki i zalecenia pokontrolne. Najważniejsze zalecenie dotyczy właśnie połączenia obu szpitali i stworzenia nowej jednostki, aczkolwiek nadal funkcjonującej w dwóch budynkach. Zarząd powiatu uznał, że to dobry pomysł. Lecznice nadal będą działały zarówno w Pionkach, jak i Iłży, ale pod jednym zarządem. - Które to będzie miejsce, gdzie będzie urzędował dyrektor, tego jeszcze nie wiadomo – mówi Marek Oleszczuk, rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu. Mirosław Popiołek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Iłży nie chce komentować tego pomysłu. Przekonuje tylko, że lecznica w Iłży jest doceniana i często wybierana przez pacjentów, i że świadczy usługi na wysokim poziomie. - Staramy się jako zarząd szpitala podnosić jakość usług, warunków dla pacjentów. Zresztą widać jak szpital się zmienia – mówi. Zmiana planowana przez zarząd ma przynieść oszczędności – twierdzi rzecznik starostwa. Zamiast dwóch, będzie jeden dyrektor, urzędujący w jednym miejscu. Czy da radę właściwie zarządzać placówką, która będzie mieściła się zarówno w Iłży, jak i w Pionkach? Czy pacjenci na tej zmianie nie stracą? Władze powiatu twierdza, że nie, i że cały proces zmian zostanie przeprowadzony bezkolizyjnie. - Chodzi o to, żeby pacjenci nie byli narażeni na trudności związane z reorganizacją szpitali. Mają one działać bezproblemowo, bezkonfliktowo przejść do nowej formy własności - dodaje Marek Oleszczuk. Stanowisko zarządu powiatu dotyczące połączenia szpitali zostanie rozpatrzone przez radnych podczas sesji powiatu, która odbędzie się prawdopodobnie w marcu. Potem, w ciągu dwóch tygodni ma zostać rozpisany konkurs na kierownika nowej lecznicy, powstałej z połączenia dwóch szpitali. Pomysł połączenia musi zostać skonsultowany także ze związkami zawodowymi, potrzebne będą opinie rad społecznych obu lecznic. Połączenie to zatem kwestia kilku tygodni – informuje Marek Oleszczuk. Obecnie w szpitalu w Iłży jest blisko 130 łóżek i 40 dodatkowych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. W szpitalu w Pionkach jest prawie 120 łóżek dla pacjentów. W Iłży zatrudnionych na etacie jest ponad 230 osób, w Pionkach – 250 osób. Jak informuje zarząd powiatu, pracownicy obu szpitali w chwili połączenia staną się pracownikami nowego zakładu opieki zdrowotnej.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radni przeciwko połączeniu szpitali. Zdecydował 1 głos

  Rada powiatu radomskiego sprzeciwia się połączeniu szpitali w Pionkach i Iłży. Uchwała przepadła zaledwie jednym głosem. Teraz zarząd powiatu musi się zastanowić, skąd wziąć pieniądze na modernizację obu lecznic.

 • Złe zarządzanie, czy niskie finansowanie. Spór o szpital

  Kolejni politycy krytykują plany restrukturyzacji szpitala na Józefowie. Głos w tej sprawie zabrali radni PiS. Ich zdaniem zmiany w szpitalu to efekt złego zarządzania. Zarząd odpowiada: to efekt niskiego finansowania.

 • Zwolnienia i likwidacja łóżek. Cięcia na Józefowie

  Prawie 250 łóżek do likwidacji, około 80 osób do zwolnienia zakłada plan restrukturyzacji szpitala na Józefowie. Zarząd lecznicy tłumaczy, że w ten sposób uda się poprawić sytuację finansową w szpitalu. Przeciwnicy planu twierdzą, że leczenie kosztem personelu na zdrowie nie wyjdzie. Na pewno nie pacjentom..

 • Szpitale nie chcą połączenia. Jak zagłosują radni?

  Pracownicy szpitala w Iłży proszą radę powiatu, żeby nie głosowali za połączeniem z lecznicą w Pionkach. Jak twierdza, po połączeniu mieszkańcy będą mieli gorszy dostęp do służby zdrowia. Starosta radomski przekonuje, że połączenie jest konieczne. Sesja odbędzie się w przyszłym tygodniu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Transmisja obrad Rady Miejskiej


Niewielkie zachmurzenie

5°C

Radom

Niewielkie zachmurzenie

Wilgotność: 95%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Rain 8°C 3°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 12°C 3°C