Dzisiaj jest: 21 Lutego 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Chcą połączyć szpitale w Pionkach i Iłży

środa, 15 luty 2017 17:08 Autor 

Zarząd powiatu ma plan połączenia szpitali w Pionkach i Iłży. Lecznice będą funkcjonować w dotychczasowych budynkach, ale z jednym dyrektorem, który będzie urzędował...nie wiadomo jeszcze gdzie. Władze powiatu argumentują, że zabieg pozwoli utrzymać się lecznicom na rynku. Zgodnie z zasadą, że duży może więcej.

 

Pomysł połączenia szpitala w Pionkach ze szpitalem w Iłży to efekt kontroli przeprowadzonej w obu lecznicach przez niezależną firmę. W połowie grudnia 2016 roku audytorzy przesłali do zarządu powiatu wyniki i zalecenia pokontrolne. Najważniejsze zalecenie dotyczy właśnie połączenia obu szpitali i stworzenia nowej jednostki, aczkolwiek nadal funkcjonującej w dwóch budynkach. Zarząd powiatu uznał, że to dobry pomysł. Lecznice nadal będą działały zarówno w Pionkach, jak i Iłży, ale pod jednym zarządem. - Które to będzie miejsce, gdzie będzie urzędował dyrektor, tego jeszcze nie wiadomo – mówi Marek Oleszczuk, rzecznik starostwa powiatowego w Radomiu. Mirosław Popiołek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Iłży nie chce komentować tego pomysłu. Przekonuje tylko, że lecznica w Iłży jest doceniana i często wybierana przez pacjentów, i że świadczy usługi na wysokim poziomie. - Staramy się jako zarząd szpitala podnosić jakość usług, warunków dla pacjentów. Zresztą widać jak szpital się zmienia – mówi. Zmiana planowana przez zarząd ma przynieść oszczędności – twierdzi rzecznik starostwa. Zamiast dwóch, będzie jeden dyrektor, urzędujący w jednym miejscu. Czy da radę właściwie zarządzać placówką, która będzie mieściła się zarówno w Iłży, jak i w Pionkach? Czy pacjenci na tej zmianie nie stracą? Władze powiatu twierdza, że nie, i że cały proces zmian zostanie przeprowadzony bezkolizyjnie. - Chodzi o to, żeby pacjenci nie byli narażeni na trudności związane z reorganizacją szpitali. Mają one działać bezproblemowo, bezkonfliktowo przejść do nowej formy własności - dodaje Marek Oleszczuk. Stanowisko zarządu powiatu dotyczące połączenia szpitali zostanie rozpatrzone przez radnych podczas sesji powiatu, która odbędzie się prawdopodobnie w marcu. Potem, w ciągu dwóch tygodni ma zostać rozpisany konkurs na kierownika nowej lecznicy, powstałej z połączenia dwóch szpitali. Pomysł połączenia musi zostać skonsultowany także ze związkami zawodowymi, potrzebne będą opinie rad społecznych obu lecznic. Połączenie to zatem kwestia kilku tygodni – informuje Marek Oleszczuk. Obecnie w szpitalu w Iłży jest blisko 130 łóżek i 40 dodatkowych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. W szpitalu w Pionkach jest prawie 120 łóżek dla pacjentów. W Iłży zatrudnionych na etacie jest ponad 230 osób, w Pionkach – 250 osób. Jak informuje zarząd powiatu, pracownicy obu szpitali w chwili połączenia staną się pracownikami nowego zakładu opieki zdrowotnej.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

Pochmurno

-4°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 81%

Wiatr: 17.70 km/h

  • dziś

    Pochmurno -1°C -5°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -7°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego