Dzisiaj jest: 19 Kwietnia 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ministerstwo Rolnictwa przejmie „Agrotechnika”

czwartek, 01 czerwiec 2017 17:25 Autor 

Radomski „Agrotechnik” stanie się od 1 stycznia 2018 roku własnością Ministerstwa Rolnictwa. Decyzję o przekazaniu szkoły pod zarządzanie ministerstwu podjęli radni.

Ministerstwo Rolnictwa propozycję przejęcia radomskiego „Agrotechnika” złożyło w lutym ubiegłego roku. Analiza propozycji resortu rolnictwa w radomskim magistracie trwała prawie rok. - Na początku dopytywaliśmy co Ministerstwo Rolnictwa oferuje nam jako samorządowi, od którego chce przejąc szkołę. W momencie kiedy nastąpiła bardziej konkretna deklaracja, co miałoby oznaczać przejęcie szkoły, czyli jej doposażenie i możliwość uczestnictwa w programach unijnych, to stwierdziliśmy, że siadamy do rozmów – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Z propozycją Ministerstwa Rolnictwa zapoznali się radomscy radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej. I zgodzili się na przekazanie szkoły resortowi rolnictwa. Uchwała o przekazaniu „Agrotechnika” pod zarządzanie Ministerstwa Rolnictwa jest tzw. uchwałą intencyjną. - W paragrafie 3 tego projektu jest mowa, że przejęcie szkoły nastąpi w momencie podpisania porozumienia pomiędzy prezydentem miasta, a ministrem rolnictwa po negocjacjach i spisaniu takiego dokumentu – wyjaśnia wiceprezydent Karol Semik.
„Agrotechnik” pod zarządzanie Ministerstwa Rolnictwa ma przejść od 1 stycznia 2018 roku. - Jeśli to ma być od 1 stycznia 2018 roku, bo tu jest mowa o roku budżetowym, a nie szkolnym to minister oczekuje, że to musi się stać co najmniej do końca sierpnia, aby mógł zaprojektować swój budżet – dodaje wiceprezydent Karol Semik.
Ministerstwo Rolnictwa chce także oprócz szkoły przejąć grunty, które są w trwałym zarządzie szkoły. Tych jest około 12 hektarów. Miasto chce przekazać ministerstwu 7 hektarów tych gruntów.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Prezydent o propozycjach radnych: zablokują rozwój

  Zdaniem władz Radomia niektóre propozycje budżetowe radnych opozycji zablokują rozwój miasta. Przykładem są cięcia w planie inwestycji drogowych, kulturze i polityce społecznej.

 • SLD krytykuje „Wychowanie do życia w rodzinie”

  Zdaniem SLD zajęcia prowadzone są źle i przez przypadkowe osoby. Sojusz proponuje prezydentowi Radomia wdrożenie innego programu edukacyjnego, który miałby być finansowany przez gminę.

   

   

  Propozycja wprowadzenia do szkół programu edukacyjnego, skierowanego zarówno do uczniów, jak i ich rodziców, a także nauczycieli została przekazana prezydentowi Radomia przez Marcina Dąbrowskiego, szefa radomskiego SLD we wrześniu. - Razem z Radomską Inicjatywą Kobiecą wpadliśmy na pomysł wprowadzenia w Radomiu programu profilaktyki prozdrowotnej przeciwdziałania ciąży wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową i zapobieganiu przemocy na tle seksualnym – mówi Marcin Dąbrowski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu.
  Program, który w założeniu ma przekazywać młodzieży wiedzę między innymi o życiu seksualnym człowieka i zasadach świadomego rodzicielstwa, realizowany jest w polskich szkołach w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Przedmiot jest nieobowiązkowy. Ale SLD ma duże zastrzeżenia co do jego realizacji. - Jest oparty na indoktrynacji światopoglądowej. Potwierdzają to badania ukierunkowane na gimnazjalistów i licealistów, z których nawet 50 % twierdzi, że te zajęcia prowadzone są źle lub bardzo źle – dodaje Marcin Dąbrowski.
  Propozycją SLD zainteresował się wiceprezydent Karol Semik, który odpowiada za radomską oświatę. - W miniony poniedziałek otrzymałem drugie pismo, które podpisał przewodniczący SLD. Spotkamy się w przyszłym tygodniu i wtedy wyjaśnię jakie są możliwości realizacji tego typu programów – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  SLD, lobbując za wdrożeniem w radomskich szkołach nowego programu edukacyjnego, powołuje się przykład Łodzi gdzie podobne programy funkcjonują od kilku lat. - Zapoznałem się z tym, co robi Łódź. Prowadzą programy profilaktyczne i to jest dobry pomysł. Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Łodzi ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych. Ktoś ten konkurs wygrywa i realizuje program w szkołach – dodaje wiceprezydent Karol Semik.
  Nowy program edukacyjny, poświęcony profilaktyce ciąży wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową i zapobieganiu przemocy na tle seksualnym, które chce wprowadzić SLD, miałby być finansowany przez gminę.

   

 • Radomska „Budowlanka” ma umowę na kształcenie dualne

  Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych mogą się uczyć praktyki w naturalnym środowisku, czyli na placu budowy. Dziś w szkole podpisano umowę na realizację kształcenia dualnego.

 • Kosztowna reforma oświaty w Radomiu

  Około 5 milionów złotych kosztować będzie w Radomiu reforma oświaty, które weszła w życie od 1 września. W związku z reformą pracę starci 76 nauczycieli.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej