Dzisiaj jest: 24 Września 2017    |    Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Wielkie inwestycje w radomskim skansenie

piątek, 28 lipiec 2017 16:29 Autor 

Będzie wioska dla dzieci, przebudowa kościoła, modernizacja wiatraka z Wierzbicy, pawilonu wystawienniczego. A to nie wszystko. W Muzeum Wsie Radomskiej niebawem rozpocznie się realizacja dużego projektu inwestycyjnego.

 

„Wokół wiejskiej zagrody”. To nazwa nowego projektu, jaki niebawem będzie realizowany w Muzeum Wsi Radomskiej. Projekt zakłada szereg inwestycji. Niektóre obiekty zostaną przebudowane, inne zmodernizowane, powstaną też zupełnie nowe miejsca. Między innymi niecodzienny plac zabaw dla dzieci, tak zwana „Mała Wioska”. - To taki mini skansen z zabawkami drewnianymi, z budowlami architektury ludowej, dostosowanymi do wzrostu małych i starszych dzieci – wyjaśnia Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wiatrak koźlak z Wierzbicy zostanie zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Obiekt zostanie też zmodernizowany. Elementy konstrukcyjne mają być naprawione, co pozwoli uruchomić wiatrak. Projekt zakłada też wymianę strzech na pięciu obiektach muzealnych. Remontu doczeka się kościół z Wolanowa. W planach jest m.in. remont podłogi kościoła, wykonanie mens ołtarzowych, ale też zakup i montaż organów, a także trzech dzwonów w dzwonnicy z Wielgiego i dzwonu sygnaturki.
- Przerobimy też wejście od ul. Stawowej. Pojawią się biletomaty, parkometry, szlabany wjazdowe i wyjazdowe – zapowiada Ilona Jaroszek. - Będzie to nowoczesne udogodnienie dla zwiedzających, żeby zniwelować kolejki, które się tworzą przy okazji organizacji imprez – dodaje dyrektorka.

Poszerzony zostanie też pawilon wystawienniczy. W obecnym, muzeum nie jest w stanie prezentować całej kolekcji maszyn rolniczych. Po przebudowie będzie to możliwe. Projekt zakłada też remont ciągów pieszo-jezdnych. Pierwsze prace związane z wymianą strzech i modernizacją wiatraka rozpoczną się już niebawem i zakończą w listopadzie tego roku. - Przetargi na pozostałe czynności, które będą realizowane w roku następnym, rozstrzygniemy jeszcze w tym roku, a z remontami ruszymy jak tylko aura pozwoli. Może to będzie koniec lutego lub marzec roku przyszłego – mówi Ilona Jaroszek.

Wszystkie inwestycje mają zostać zakończone w październiku 2018 roku. Na realizację projektu Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało 6 milionów złotych z samorządu Mazowsza.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pogoda nie odstraszyła. Udane Święto Chleba

  Kamień z serca – mówili piekarze podczas Święta Chleba. Bo pogoda nie za bardzo dopisała, ale mimo tego impreza w skansenie przyciągnęła tłumy. I to nie tylko radomian i gości z Polski. Poznaliśmy Tybetańczyka, który teraz na co dzień mieszka i żyje w Chinach.

 • Radomski skansen nowym cudem? Zagłosuj w konkursie

  Muzeum Wsi Radomskiej jest jednym z nominowanych w konkursie na „7 Nowych Cudów Polski”, organizowanym przez National Geographic. Głosowanie trwa do końca sierpnia.

 • Dwa radomskie muzea z „Wierzbą”

  Ubiegłoroczna majówka zorganizowana w Muzeum Wsi Radomskiej, a także wydawnictwo muzeum J. Malczewskiego nagrodzone „Wierzbami”. To nagrody przyznawane przez samorząd Mazowsza.

 • Po weekendzie. Araby w Piastowie i tańce w skansenie.

  Na terenie lotniska Piastów odbył się II Czempionat Koni Arabskich. A w Muzeum Wsi Radomskiej można było potańczyć w rytm dźwięków ludowej muzyki.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Niewielkie zachmurzenie

13°C

Radom

Niewielkie zachmurzenie

Wilgotność: 88%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Rain 14°C 11°C

 • jutro

  Miejscowe opady 15°C 10°C