Dzisiaj jest: 23 Listopada 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Adela, Felicyta, Klemens

Wielkie inwestycje w radomskim skansenie

piątek, 28 lipiec 2017 16:29 Autor 

Będzie wioska dla dzieci, przebudowa kościoła, modernizacja wiatraka z Wierzbicy, pawilonu wystawienniczego. A to nie wszystko. W Muzeum Wsie Radomskiej niebawem rozpocznie się realizacja dużego projektu inwestycyjnego.

 

„Wokół wiejskiej zagrody”. To nazwa nowego projektu, jaki niebawem będzie realizowany w Muzeum Wsi Radomskiej. Projekt zakłada szereg inwestycji. Niektóre obiekty zostaną przebudowane, inne zmodernizowane, powstaną też zupełnie nowe miejsca. Między innymi niecodzienny plac zabaw dla dzieci, tak zwana „Mała Wioska”. - To taki mini skansen z zabawkami drewnianymi, z budowlami architektury ludowej, dostosowanymi do wzrostu małych i starszych dzieci – wyjaśnia Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wiatrak koźlak z Wierzbicy zostanie zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Obiekt zostanie też zmodernizowany. Elementy konstrukcyjne mają być naprawione, co pozwoli uruchomić wiatrak. Projekt zakłada też wymianę strzech na pięciu obiektach muzealnych. Remontu doczeka się kościół z Wolanowa. W planach jest m.in. remont podłogi kościoła, wykonanie mens ołtarzowych, ale też zakup i montaż organów, a także trzech dzwonów w dzwonnicy z Wielgiego i dzwonu sygnaturki.
- Przerobimy też wejście od ul. Stawowej. Pojawią się biletomaty, parkometry, szlabany wjazdowe i wyjazdowe – zapowiada Ilona Jaroszek. - Będzie to nowoczesne udogodnienie dla zwiedzających, żeby zniwelować kolejki, które się tworzą przy okazji organizacji imprez – dodaje dyrektorka.

Poszerzony zostanie też pawilon wystawienniczy. W obecnym, muzeum nie jest w stanie prezentować całej kolekcji maszyn rolniczych. Po przebudowie będzie to możliwe. Projekt zakłada też remont ciągów pieszo-jezdnych. Pierwsze prace związane z wymianą strzech i modernizacją wiatraka rozpoczną się już niebawem i zakończą w listopadzie tego roku. - Przetargi na pozostałe czynności, które będą realizowane w roku następnym, rozstrzygniemy jeszcze w tym roku, a z remontami ruszymy jak tylko aura pozwoli. Może to będzie koniec lutego lub marzec roku przyszłego – mówi Ilona Jaroszek.

Wszystkie inwestycje mają zostać zakończone w październiku 2018 roku. Na realizację projektu Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało 6 milionów złotych z samorządu Mazowsza.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowe inwestycje w skansenie. Umowa podpisana

  Będzie „Mała wioska” dla dzieci, remont kościoła św. Doroty i inne prace inwestycyjne. W Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęto realizację projektu pod hasłem „Wokół wiejskiej zagrody”. Dziś z kolei została podpisana umowa na unijne dofinansowanie inwestycji.

 • Integracja i pieczone ziemniaki

  Były pieczone ziemniaki, ludowe zwyczaje i dobra zabawa. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im Janusza Korczaka zaprosił dzieci do Muzeum Wsi Radomskiej. Tam odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

 • Okrasa i ziemniaki przyciągnęły tłumy. Udany festiwal w MWR

  Trepy okazały się najsmaczniejszą potrawą regionalną. Tak zawyrokowało jury, któremu przewodniczył Karol Okrasa. Festiwal Ziemniaka zorganizowany w skansenie, dla wielu odwiedzających był sentymentalną podróżą w przeszłość.

 • Festiwal Ziemniaka w skansenie

  Gotowanie z Karolem Okrasą, rozstrzygniecie konkursu na najlepszą potrawę z ziemniaka, pokaz parowania ziemniaków, smażenie placków ziemniaczanych i inne atrakcje z ziemniakiem w roli głównej przygotował skansen. W tę niedzielę odbędzie się Festiwal Ziemniaka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Pochmurno 8°C 3°C

 • jutro

  Przewaga chmur 8°C 2°C