Dzisiaj jest: 25 Kwietnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Od jutra wnioski o dotacje na likwidację pieców węglowych

czwartek, 20 kwiecień 2017 16:13
Dział: Wiadomości
Autor 

Pół miliona złotych zarezerwowano w budżecie miasta na dotację na wymianę pieców węglowych. Średnio w ramach dotacji mieszkańcy otrzymają po 5 tysięcy złotych.

 

Żeby osiągnąć standardy emisyjne jakości powietrza w Radomiu, należałoby zlikwidować około 3 tysięcy pieców węglowych – informuje dyrektorka wydziału ochrony środowiska w urzędzie miejskim. Bo wpływ na jakość powietrza ma w bardzo dużej mierze to czym i jak ogrzewamy nasze mieszkania. Mimo że w Radomiu pieców węglowych jest nadal sporo, to jakość powietrze nie jest tragiczna – twierdzi dyrektorka. - Mieliśmy oczywiście kilka dni smogowych, ale i tak jakość u nas nie jest zła - mówi Grażyna Krugły, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w UM.
Trzeba jednak tę jakość stale poprawiać. A najlepszą metodą jest wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Od kilku lat miasto wspiera mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę, oferując dotacje pieniężne. Zainteresowanie jest bardzo duże. - Ogromne, ogromne., Mamy bardzo dużo telefonów i zapytań – dodaje Grażyna Krugły.
Już w piątek, 21 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o kolejne dotacje na wymianę pieców węglowych. Wnioski będzie można składać w urzędzie miejskim przy ul. Kilińskiego do 5 maja. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w kwocie 200 złotych. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. - Liczymy, że średnio dotacja wyniesie ok. 5 tysięcy złotych. Wydaje się, że to atrakcyjna kwota dla tych, którzy chcą wymienić ogrzewanie – twierdzi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Na dotacje w budżecie miasta zarezerwowano pół miliona złotych. Władze miasta zapewniają, że jeśli pieniędzy zabraknie, to postarają się o więcej.
- W imieniu władz miasta zapewniam, że jeżeli wniosków będzie dużo, to postaramy się poszukać kolejnych funduszy tak, aby zaspokoić jak największą liczbę mieszkańców Radomia – dodaje Jerzy Zawodnik.

W ciągu dwóch ostatnich lat dzięki dotacjom z rządowego programu Kawka oraz pieniądzom z budżetu miasta, w Radomiu zlikwidowano prawie 600 pieców węglowych. Od tego roku program rządowy Kawka już nie obowiązuje, dlatego na tegoroczne dotacje pieniądze na wymianę pieców pochodzą wyłącznie z budżetu gminy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kolejka chętnych na wymianę pieców

  Duże zainteresowanie miejskimi dotacjami na wymianę pieców węglowych. Kolejka chętnych ustawiała się już od czwartku. Ze względu na zainteresowanie miasto nie wyklucza, że jeszcze w tym roku znajdzie dodatkowe pieniądze na ten program.

 • 10 kwietnia rusza nabór wniosków o wymianę pieców

  Od 10 kwietnia radomski magistrat rozpocznie przyjmowanie wniosków na wymianę pieców węglowych w tym roku. Urząd szacuje, że uda się wymienić około 200 pieców.

 • Urząd dofinansuje wymianę pieców

  Pół miliona złotych przeznaczy magistrat wymianę pieców węglowych w tym roku. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego szacuje, że uda się dzięki temu wymienić około 200 pieców.

 • Referendum w Pionkach nieważne. Za mała frekwencja

  Referendum w sprawie odwołania burmistrza Pionek, Romualda Zawodnika, jest nieważne. Wzięło w nim udział zbyt mało osób. Do urn poszło 2 i pół tysiąca osób.

TV Dami ON-LINE


Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 72%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Niewielkie zachmurzenie 18°C 2°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 11°C 3°C