Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

To już kolejny apel: coraz więcej przemocy

czwartek, 05 październik 2017 16:14 Autor 

Ok. 100 przypadków przemocy stosowanej w tym roku wobec dzieci i osób starszych odnotował OIK w Radomiu. O ile dawniej najczęściej stosowaną była przemoc fizyczna, dziś więcej jest przypadków przemocy psychicznej.

 

Mimo że o przemocy mówi się coraz częściej i coraz głośniej, to wciąż placówki zajmujące się pomocą ofiarom przemocy odnotowują nowe przypadki. Radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej kolejny już raz w tym roku alarmuje: coraz więcej przemocy stosowanej jest wobec osób bezbronnych, m.in. wobec dzieci. Ale dziś częściej od guza na czole, mamy do czynienia z poranioną duszą. - To są wyzwiska, to jest poniżanie. Często także zaniedbanie ze strony opiekunów – wylicza Włodzimierz Wolski, dyr. OIK w Radomiu.

Coraz częściej ofiarami przemocy staja się również osoby starsze. Bardzo dużo jest przypadków stosowania wobec seniorów przemocy ekonomicznej. - Często te osoby zapisują swoje mieszkania, domy, a opiekunowie robią wszystko, żeby zmusić je do pójścia do domu pomocy społecznej, czego każdy starszy człowiek się boi – dodaje Włodzimierz Wolski.

Ważne, żeby reagować, edukować, alarmować. Tym bardziej, że niedawno w tej materii zmieniło się prawo. Zaostrzono przepisy. - Ta osoba, która ma wiedzę, że w stosunku do innego człowieka stosowana jest przemoc i nie zawiadomi o tym organów, może ponieść odpowiedzialność karną – przypomina Włodzimierz Wolski.

W tym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu odnotował 100 przypadków stosowania przemocy wobec dzieci i osób starszych

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Coraz więcej eksmisji. Ludzie nie stawiają się na rozprawy

  Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej apeluje do osób, którym grozi eksmisja: stawiajcie się na rozprawy. Coraz częściej sądy wydają wyrok eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego. W wielu przypadkach takich wyroków można uniknąć – twierdzi dyrektor OIK w Radomiu.

 • Zmiana przepisów karnych. „W dobrą stronę” - mówi dyrektor OIK

  Jeśli ktoś wie, że wobec dziecka stosowana jest przemoc, to ma teraz obowiązek ustawowy, żeby powiadomić o tym właściwe instytucje. Zdaniem dyrektora Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu, zaostrzenie przepisów to dobra zmiana.

 • (Nie)bezpieczne wakacje. Na co zwracać uwagę?

  Rozpoczęły się wakacje - czas odpoczynku, ale też czas ucieczek z domów, zagrożenia używkami czy utonięciami. Uważajmy na siebie i nasze dzieci – apelują dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i dyrektorka sanepidu.

 • Dyrektor OIK: „Poza Radomiem nie ma co liczyć na pomoc”

  Dyrektor OIK apeluje do mieszkańców podradomskich miejscowości, żeby upominali się o przysługującą im pomoc prawną i psychologiczną. Wielu poszkodowanych szuka wsparcia w ośrodku w Radomiu, który ma pomagać radomianom.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

6°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Pochmurno 8°C 5°C

 • jutro

  Rain 6°C 0°C