Dzisiaj jest: 22 Października 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Ojcowie Bernardyni budują bożonarodzeniową szopkę

piątek, 15 grudzień 2017 15:43 Autor 
Szopkę w kościele ojców Bernardynów zna zapewne większość mieszkańców. Jest wyjątkowa, złożona z kilkuset elementów. W kościele trwa właśnie rozkładanie szopki.

 

Dziś szopka w kościele ojców Bernardynów to wielki plac budowy. Jej tworzenie rozpoczęło się 6 grudnia. Kierownikiem budowy i głównym wykonawcą jest brat Łukasz, którego zastaliśmy przy tworzeniu muru jerozolimskiego. - Troczę czasu trzeba na ten mur poświęcić. Trzeba wyciąć każdy element, pomalować i ustawić – mówi brat Łukasz.
Mur jest nowością w tegorocznej szopce ojców Bernardynów. W tym kształcie i rozmiarach szopka prezentowana jest radomianom od 1996 roku. - Wtedy zakrystianem był bart Jacek. Przy pomocy wolontariuszy i pana Zbigniewa Smolarskiego zbudował taką szopkę – mówi ojciec Stanisław Górka, gwardian.
Część elementów ruchomych wykorzystywanych przy budowie szopki pochodzi z Włoch. Przedstawiają życie codzienne mieszkańców Betlejem. Budowa całej konstrukcji rozpoczęła się od ustawienia tła. - Tło ustawialiśmy w czterech. Później wykonaliśmy podest. Dopiero wtedy zacząłem ustawiać inne elementy szopki – dodaje brat Łukasz.
Jak dodaje, najtrudniejszą częścią pracy jest między innymi budowa podestu dla całej kompozycji. - Ale nie tylko. Czasu wymaga także ustawienie stawu. Trzeba przy tym trochę pomyśleć – mówi brat Łukasz.
Bernardyni są obecni w Radomiu od 1468 roku. Od tego czasu w naszym mieście kultywują tradycję budowania szopki bożenarodzeniowej. - Wraz z przybyciem rozpoczęto budowanie szopki już takiej bardziej wystawnej, z elementami ruchomymi na miarę ówczesnych czasów. I tak to już jest przez tyle wieków. W roku 2018 będziemy obchodzić 550-lecie istnienia w Radomiu naszego kościoła i klasztoru – dodaje ojciec Stanisław Górka.
Ojcowie Bernardyni zapraszają całe rodziny do odwiedzenia kościoła. Szopkę, która łączy w sobie elementy dwóch kultur: żydowskiej z czasów Chrystusa i polskiej, będzie można podziwiać od pasterki odprawionej w Wigilię, 24 grudnia.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Klasztor OO. Bernardynów pomnikiem historii ?

  Ojcowie Bernardyni i radomski magistrat chcą żeby klasztor i kościół Ojców Bernardynów w Radomiu, został wpisany na listę 100-tu Pomników Historii. Taką listę na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości tworzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Szopki z całego świata na wystawie w "Malczewskim"

  Szopki bożonarodzeniowe to tradycja, bez której nie mogą obyć się Święta Bożego Narodzenia. Wykonywane są niemal na całym świecie. Wystawę szopek można oglądać w muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 • Kościół i klasztor oo. Bernardynów pomnikiem historii?

  Jest szansa na to, aby zespół klasztorny oo. Bernardynów uznany został za Pomnik Historii. Jeżeli się uda, radomski klasztor będzie jednym z trzech takich obiektów w województwie mazowieckim i jednym z 70 w Polsce.

 • Wiatr złamał krzyż.

  Silne wiatry, które od kilku dni odczuwalne są w Radomiu złamały krzyż na wieży kościoła oo. Bernardynów.

dami24 poleca

Przewaga chmur

10°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 73%

Wiatr: 19.31 km/h

 • dziś

  Miejscowe opady 11°C 0°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 7°C 4°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej