Dzisiaj jest: 16 Lipca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy

Świetlne instalacje w Orońsku

sobota, 16 grudzień 2017 15:44 Autor 

Na terenie parku w Centrum Rzeźby Polskiej otwarto nietypową wystawę. Ekspozycja składa się ze świetlnych instalacji interaktywnych, przygotowanych przez artystów i studentów ASP w Krakowie.

Park po zmroku, kobieta kołysząca się na podświetlonej huśtawce i wykonująca wokalizę... Taki niecodzienny widok mógłby wydać się zaskakujący, gdyby nie to, że scenerią był park w Orońsku. Centrum Rzeźby Polskiej zaprezentowało wystawę „Ogród-widzialne-niewidzialne”. Wokalizę wykonała sopranistka Łucja Czarnecka. Był to fragment jednej z instalacji, których autorami są artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Właśnie w tym mieście odbył się pierwszy pokaz tych prac. W Orońsku artyście musieli dostosować się do nowej przestrzeni.

- W Orońsku jest supersceneria do takich prac – podkreśla Aleksandra Karczmarek, autorka jednej z instalacji.

Artyści wykorzystali nowe technologie i metody sztuki intermedialnej. Cel to podkreślenie kulturowych i ekologicznych aspektów przestrzeni artystycznej parku rzeźby w Orońsku. Przykładem może być praca Piotra Madeja.

- Harfa jest instalacja, która istnieje w przestrzeni fizycznej, jak i rozszerzonej – mówi Piotr Madej, autor pracy. - Fizyczna część przykuwa uwagę i określa miejsce. Natomiast interesujące rzeczy dzieją się w aplikacji rzeczywistości rozszerzonej. Uruchamia się dokładnie w miejscu, gdzie jest harfa według współrzędnych GPS.

W czasie otwarcia świetlnej wystawy swoje pięć minut mieli uczestnicy warsztatów, czy dzieci i ich rodzice. Efekt ich wspólnej pracy to adwentowe światełka do nieba. Uczestnicy wernisażu odwiedzali kolejne instalacje, które miału zachęcać do zadumy i nie tylko artystycznej refleksji.

- Moja praca nosi tytuł „Kopuły Kupały” – tłumaczy Aleksandra Karczmarek. - Instalacja mówi, że najważniejsza jest natura i za nią powinniśmy podążać, bo ona najlepiej nas poprowadzi.

Ekspozycja w parku rzeźby w Orońsku będzie czynna do końca stycznia.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

21°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 75%

Wiatr: 22.53 km/h

  • dziś

    Miejscowe burze z piorunami 22°C 15°C

  • jutro

    Miejscowe opady 23°C 16°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej