Dzisiaj jest: 22 Października 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Piosenka żeglarska w Radomiu. Rafa po raz 36

środa, 16 listopad 2016 17:29 Autor 

To jeden z najstarszych festiwali w Polsce. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 36. Już w sobotę, 19 listopada rozpoczną się Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2016”.

 

Finałowy koncert ubiegłorocznej Rafy odbył się w Muzeum Wsi Radomskiej. W tym roku piosenkę żeglarską będzie można usłyszeć w Domu Kultury Idalin i w sali koncertowej przy ulicy Żeromskiego. Radomska Rafa odbędzie się po raz 36. - Jest to jeden z najstarszych festiwali w Polsce. To właśnie po jednym ze spotkań w Radomiu nagrano pierwszą płytę z piosenką żeglarską. Na winylu. Także mamy się czym chwalić – mówi Rafał Błędowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Są powody do dumy, ale też i są powody do niepokoju. Bo dawnej na Rafę zgłaszało się nawet 50 wykonawców z całego kraju. W tym roku jest ich znacznie mniej. - Zgłosiło się 7 podmiotów wykonawczych. Nie jest to liczba oszałamiająca, ale cieszy fakt, że prawie wszyscy są spoza Radomia - informuje Grzegorz Molenda, dyrektor DK „Idalin”, który po raz pierwszy organizuje Rafę. Dyrektor Molenda liczy na to, że impreza ponownie nabierze wiatru w żagle i przyciągnie w kolejnych latach większą liczbę uczestników. Tymczasem 36. Rafa rocznie się we wtorek. W Domu Kultury Idalin od rana odbywać się będą otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe. O 18.00 przewidziano koncert ubiegłorocznej laureatki Marty Włodarczyk, a także Piotra Zadrożnego i Starej Kuźni. - O godz. 22.00 będzie „Open stage”. Spotykamy się w restauracji „Parkowa”, gdzie mam nadzieję do białego rana będą śpiewali uczestnicy i chętni – mówi Rafał Błędowski. Wstęp na „Open stage” jest bezpłatny. Finał tegorocznej Rafy odbędzie się w niedzielę, 20 listopada w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego. Ogłoszenie wyników i koncert galowy, podczas którego wystąpią laureat festiwalu, chór akademicki radomskiego uniwersytetu i zespoły: Kliper, Ryczące Dwudziestki i Stare Dzwony rozpocznie się o godz. 17.00.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rafa 2017. Bez pierwszych miejsc, ale zabawa doskonała

  37. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską Rafa 2017 przeszły do historii. Podczas koncertu galowego zagrali Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

   

   

  Radom ma tradycje żeglarskie, wciąż działa tu sporo żeglarskich klubów, i ma tradycje śpiewania piosenki żeglarskiej. Ale tegoroczna Rafa była słabsza od poprzednich edycji. - Piosenka żeglarska jest takim dość niszowym nurtem artystycznym, nie cieszy się taką popularnością jak inne nurty – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.

  Do konkursu zgłosiło się dziewięcioro wykonawców, w samym konkursie wzięło udział ostatecznie 6-cioro, bo trójka nie dojechała z przyczyn zdrowotnych. - Sam poziom konkursu niestety nie był wysoki w tym roku. Był średni, a w porównaniu z zeszłorocznym konkursem zdecydowanie niższy. Ale mamy nadzieję, że to się poprawi w kolejnych edycjach i ten poziom będzie rósł – mówi Grzegorz Molenda.

  Ostatecznie jury postanowiło przyznać w kategorii dziecięcej dwie trzecie nagrody. Otrzymały je Amelia Kiełbasa oraz Julia Fiedorow. - Śpiewam tak mniej więcej od dwóch, trzech lat, sprawia mi to przyjemność. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki – mówi Julia Fiedorow.

  Drugiej i pierwszej nagrody jury nie przyznało. W kategorii powyżej 18 lat 3 miejsce zajął Robert Krzyżanowski, a drugie zespół Outsiders. Pierwszej nagrody jury nie przyznało.

  Outsiders nie zagrał w koncercie laureatów, bo zespół... rozjechał się. - Druga część jest w Iłży. Gitarzysta gra też w drugim zespole no i pewnych kwestii nie przeskoczyliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy nominowani – mówią Asia Tuzimek i Zosia Kolasa z zespołu Outsiders.

  Outsiders to radomska grupa. Pomału kończy już ten sezon, dosyć udany, i planuje przyszłość. - W tym roku już nic. Mamy nominacje na Bazunę, ponieważ w Rawie Mazowieckiej zajęliśmy 3 miejsce, więc szykujemy się na Bazunę no i wiadomo, po drodze jakieś jeszcze festiwale – mówią dziewczyny.

  Bazuna to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej, który odbywa się na wybrzeżu.
  Tegorocznej Rafie towarzyszyła zorganizowana przez Marka Szurawskiego wystawa pokazująca jak dawniej żyło się na morzu. - Mamy tu pokazaną krótka historię szant wykonywanych na dawnych pokładach na rysunkach Stana Hagilla. Był to ostatni szantymen który pływał na dawnym żaglowcu, wykonywał pracę, czyli śpiewał i dostawał za to wynagrodzenie – opowiada Rafał Błędowski, dyrektor festiwalu.

  Gwiazdami finałowej gali były zespołu Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

   

 • Już w ten weekend kolejna RAFA

  XXXVII Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2017” odbędą się w weekend w Radomiu. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy zaplanowali trzy koncerty.

 • Koncert Jorgosa Skoliasa i braci Olesiów otworzył 16 Radomski Festiwal Jazzowy.

  Koncert Jorgosa Skoliasa i braci Olesiów otworzył 16 Radomski Festiwal Jazzowy. Był to jednocześnie pierwszy punkt programu obchodów 30 – lecia działalności Łaźni Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii.

 • Jazz i jubileuszowy tort. Rozpoczyna się Radomski Festiwal Jazzowy

  Tym razem impreza potrwa tylko dwa dni, ale organizatorzy zapewniają, że na publiczność czeka wiele atrakcji.

dami24 poleca

Częściowe zachmurzenie

9°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 73%

Wiatr: 14.48 km/h

 • dziś

  Miejscowe opady 11°C 0°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 7°C 4°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej