Dzisiaj jest: 22 Października 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Nagrodzeni na Rafie. 36 festiwal zakończony

poniedziałek, 21 listopad 2016 16:41 Autor 

Zespoły Niezbędny Balast z Darłowa oraz The Tamblers z Warszawy zdobyły równorzędną pierwszą nagrodę Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską Rafa 2016.

 

Przesłuchania konkursowe tegorocznej Rafy odbyły się w sobotę w Domu Kultury Idalin. W tym roku to właśnie ta placówka była głównym organizatorem imprezy. - Muszę powiedzieć, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem tych młodych artystów, którzy wzięli udział w konkursie. Szkoda tylko, że to siedmiu wykonawców. Chciałoby się więcej, i myślę, że w przyszłości będzie więcej. Ale takiego poziomu życzę każdemu festiwalowi – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor DK Idalin. Rafa to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Odbywa się już od 35 lat. Jego pomysłodawczynią i wieloletnią dyrektorką jest Magdalena Bieńkowska, która w tym roku byłą przewodniczącą jury. - Ja już nie mam tej młodzieży, która ze mną przez 35 lat robiła ten festiwal. Poza tym inni też powinni wykazać się pracą przy Rafie. A szkoda mi było, żeby pop tylu latach ten festiwal zniknął - mówi Magdalena Bieńkowska Decyzją jury w kategorii do lat 18-tu nagrodę główną otrzymał radomski zespół Loud Girls. Loud Girls dostał także specjalną nagrodę od Radomskiej Szkoły Rocka – nagrania studyjne. Dwie wokalistki – Joanna Tuzimek z zespołu The Outsiders oraz Julia Banasiewicz z Loud Girls otrzymały od Radomskiej Szkoły Rocka w nagrodę kurs wokalny. W kategorii powyżej 18 lat jury wyróżniło zespół Syndrom Beczki Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały zespoły Niezbędny Balast z Darłowa oraz The Tamblers z Warszawy. Nagrodę specjalną za osobowość sceniczną dostał Jakub Paluszkiewicz.

 

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rafa 2017. Bez pierwszych miejsc, ale zabawa doskonała

  37. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską Rafa 2017 przeszły do historii. Podczas koncertu galowego zagrali Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

   

   

  Radom ma tradycje żeglarskie, wciąż działa tu sporo żeglarskich klubów, i ma tradycje śpiewania piosenki żeglarskiej. Ale tegoroczna Rafa była słabsza od poprzednich edycji. - Piosenka żeglarska jest takim dość niszowym nurtem artystycznym, nie cieszy się taką popularnością jak inne nurty – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.

  Do konkursu zgłosiło się dziewięcioro wykonawców, w samym konkursie wzięło udział ostatecznie 6-cioro, bo trójka nie dojechała z przyczyn zdrowotnych. - Sam poziom konkursu niestety nie był wysoki w tym roku. Był średni, a w porównaniu z zeszłorocznym konkursem zdecydowanie niższy. Ale mamy nadzieję, że to się poprawi w kolejnych edycjach i ten poziom będzie rósł – mówi Grzegorz Molenda.

  Ostatecznie jury postanowiło przyznać w kategorii dziecięcej dwie trzecie nagrody. Otrzymały je Amelia Kiełbasa oraz Julia Fiedorow. - Śpiewam tak mniej więcej od dwóch, trzech lat, sprawia mi to przyjemność. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki – mówi Julia Fiedorow.

  Drugiej i pierwszej nagrody jury nie przyznało. W kategorii powyżej 18 lat 3 miejsce zajął Robert Krzyżanowski, a drugie zespół Outsiders. Pierwszej nagrody jury nie przyznało.

  Outsiders nie zagrał w koncercie laureatów, bo zespół... rozjechał się. - Druga część jest w Iłży. Gitarzysta gra też w drugim zespole no i pewnych kwestii nie przeskoczyliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy nominowani – mówią Asia Tuzimek i Zosia Kolasa z zespołu Outsiders.

  Outsiders to radomska grupa. Pomału kończy już ten sezon, dosyć udany, i planuje przyszłość. - W tym roku już nic. Mamy nominacje na Bazunę, ponieważ w Rawie Mazowieckiej zajęliśmy 3 miejsce, więc szykujemy się na Bazunę no i wiadomo, po drodze jakieś jeszcze festiwale – mówią dziewczyny.

  Bazuna to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej, który odbywa się na wybrzeżu.
  Tegorocznej Rafie towarzyszyła zorganizowana przez Marka Szurawskiego wystawa pokazująca jak dawniej żyło się na morzu. - Mamy tu pokazaną krótka historię szant wykonywanych na dawnych pokładach na rysunkach Stana Hagilla. Był to ostatni szantymen który pływał na dawnym żaglowcu, wykonywał pracę, czyli śpiewał i dostawał za to wynagrodzenie – opowiada Rafał Błędowski, dyrektor festiwalu.

  Gwiazdami finałowej gali były zespołu Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

   

 • Już w ten weekend kolejna RAFA

  XXXVII Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2017” odbędą się w weekend w Radomiu. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy zaplanowali trzy koncerty.

 • Koncert Jorgosa Skoliasa i braci Olesiów otworzył 16 Radomski Festiwal Jazzowy.

  Koncert Jorgosa Skoliasa i braci Olesiów otworzył 16 Radomski Festiwal Jazzowy. Był to jednocześnie pierwszy punkt programu obchodów 30 – lecia działalności Łaźni Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii.

 • Jazz i jubileuszowy tort. Rozpoczyna się Radomski Festiwal Jazzowy

  Tym razem impreza potrwa tylko dwa dni, ale organizatorzy zapewniają, że na publiczność czeka wiele atrakcji.

dami24 poleca

Częściowe zachmurzenie

9°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 73%

Wiatr: 14.48 km/h

 • dziś

  Miejscowe opady 11°C 0°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 7°C 4°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej