Dzisiaj jest: 23 Sierpnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Róża, Apolinary, Filip

90 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza

poniedziałek, 27 luty 2017 15:54 Autor 

Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tej edycji nadesłanych zostało 90 tytułów. To o 25 książek więcej, niż rok temu. Nagroda wręczona zostanie we wrześniu.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut określany jako pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2016 roku. Te książki można było zgłaszać do końca stycznia. W tym roku zgłoszono 90 książek. Rok temu było to o 25 tytułów mniej. - W tym roku książek jest znacznie więcej, nadesłano 90 książek, rok temu było to 65 zgłoszeń. To cieszy, bo po pierwsze świadczy o tym, że chętnie wydawane są debiuty, po drugie cieszy nas, jako organizatorów bo jest dowodem na to, że nagroda przyjęła się w środowisku literackim, staje się nagrodą ważną, z każdą edycją coraz ważniejszą, coraz bardziej prestiżową i coraz bardziej zauważalną – mówi Ewa Witkowska z Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli.

Zgłoszenia przesyłały zarówno duże, uznane wydawnictwa, jak i wydawnictwa małe, czasem niszowe. - Duże wydawnictwa same zgłaszają swoich autorów, natomiast jest też sporo książek wydanych przez małe oficyny, czasem są to po prostu jednoosobowe wydawnictwa. Często nadsyłają te książki również autorzy, którzy partycypowali w ich wydaniu, ale ja zawsze powtarzam, że nie ma w tym nic złego, ponieważ pierwsza książka Gombrowicza była współzapłacona przez jego ojca, w innym wypadku pewnie by się Pamiętnik z okresu dojrzewania nie ukazał – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, kierownik muzeum.

Jak podkreśla Tomasz Tyczyński, wśród autorów nadesłanych książek są zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i tacy, którzy debiutują mając już kilkadziesiąt lat. Tematyka nadesłanych wydawnictw – różna. - Mamy dwie powieści autorów, którzy mają już szósty krzyżyk na karku i debiutują, jedna zresztą potężna tysiąc stronicowa saga. Rozpiętość wiekowa jest ogromna, najmłodsi kandydaci do nagrody mają po dwadzieścia kilka lat – mówi Tomasz Tyczyński

Jury już czyta nadesłane książki. Pod koniec marca dokona wstępnej selekcji. Potem, pod koniec maja wybierze piątkę nominowanych. Wręczenie nagrody nastąpi na początku września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będzie kolejna rzeźba na deptaku. Być może stolik

  Magistrat ogłosił konkurs na koncepcję rzeźby Witolda Gombrowicza. Rzeźba ma stanąć na Placu Konstytucji 3 Maja być może jeszcze w tym roku.

 • Kontrowersyjny list radnego PiS. Internauci podzieleni

  Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej napisał list, w którym dziękuje ministrowi obrony narodowej i parlamentarzystom PiS za organizację Air Show 2017. Treść listu podzieliła internatów. Jedni chwalą, inni nazywają autora, mówiąc delikatnie, lizusem.

 • Apetyt na Gombrowicza 10 czerwca

  W sobotę w muzeum we Wsoli odbędzie się, już po raz ósmy, Apetyt na Gombrowicza. Artystyczna impreza, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Będą przeboje sprzed półwiecza, tanga oraz spektakle. A Daniel Olbrychski będzie recytował wiersze Borgesa i Ferrera. Wstęp wolny.

 • Nominowani do Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza

  Znamy książki nominowane do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kapituła nagrody wybrała pięć tytułów, spośród których we wrześniu wyłoni zwycięzcę.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Pochmurno

11°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Niewielkie zachmurzenie 19°C 10°C

 • jutro

  Częściowe zachmurzenie 21°C 9°C