Dzisiaj jest: 20 Października 2017    |    Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

90 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza

poniedziałek, 27 luty 2017 15:54 Autor 

Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tej edycji nadesłanych zostało 90 tytułów. To o 25 książek więcej, niż rok temu. Nagroda wręczona zostanie we wrześniu.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut określany jako pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2016 roku. Te książki można było zgłaszać do końca stycznia. W tym roku zgłoszono 90 książek. Rok temu było to o 25 tytułów mniej. - W tym roku książek jest znacznie więcej, nadesłano 90 książek, rok temu było to 65 zgłoszeń. To cieszy, bo po pierwsze świadczy o tym, że chętnie wydawane są debiuty, po drugie cieszy nas, jako organizatorów bo jest dowodem na to, że nagroda przyjęła się w środowisku literackim, staje się nagrodą ważną, z każdą edycją coraz ważniejszą, coraz bardziej prestiżową i coraz bardziej zauważalną – mówi Ewa Witkowska z Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli.

Zgłoszenia przesyłały zarówno duże, uznane wydawnictwa, jak i wydawnictwa małe, czasem niszowe. - Duże wydawnictwa same zgłaszają swoich autorów, natomiast jest też sporo książek wydanych przez małe oficyny, czasem są to po prostu jednoosobowe wydawnictwa. Często nadsyłają te książki również autorzy, którzy partycypowali w ich wydaniu, ale ja zawsze powtarzam, że nie ma w tym nic złego, ponieważ pierwsza książka Gombrowicza była współzapłacona przez jego ojca, w innym wypadku pewnie by się Pamiętnik z okresu dojrzewania nie ukazał – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, kierownik muzeum.

Jak podkreśla Tomasz Tyczyński, wśród autorów nadesłanych książek są zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i tacy, którzy debiutują mając już kilkadziesiąt lat. Tematyka nadesłanych wydawnictw – różna. - Mamy dwie powieści autorów, którzy mają już szósty krzyżyk na karku i debiutują, jedna zresztą potężna tysiąc stronicowa saga. Rozpiętość wiekowa jest ogromna, najmłodsi kandydaci do nagrody mają po dwadzieścia kilka lat – mówi Tomasz Tyczyński

Jury już czyta nadesłane książki. Pod koniec marca dokona wstępnej selekcji. Potem, pod koniec maja wybierze piątkę nominowanych. Wręczenie nagrody nastąpi na początku września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pokazy lotnicze w 2018 roku w Radomiu?

  Miasto rozmawia z wojskiem o organizacji w przyszłym roku w Radomiu jubileuszu 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Impreza pojawiła się nawet w branżowym portalu milavia.net. Tymczasem w Warszawie podsumowane zostało tegoroczne Air Show.

 • Komorowska i Sobolewski we Wsoli w niedzielę

  Maja Komorowska przeczyta we Wsoli fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Tekst komentować będzie Tadeusz Sobolewski, wybitny krytyk i znawca twórczości oraz biografii Białoszewskiego. Spotkanie literackie odbędzie się w niedzielę we Wsoli. Szczegóły – Ewa Witkowska z muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

 • Bliźniacza placówka we Francji. Będą współpracować

  Pracownicy Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli wzięli udział w otwarciu bliźniaczej placówki we francuskim Vence. W przyszłości obie strony chcą organizować wspólne przedsięwzięcia. Muzeum przypomina, że szuka pracownika.

 • Radom i Dęblin zorganizują wspólnie pokazy lotnicze

  Pokazy uświetnią przyszłoroczne obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. O połączeniu sił Radomia i Dęblina mówił w poniedziałek w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Pochmurno

9°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 96%

Wiatr: 6.44 km/h

 • dziś

  Pochmurno 13°C 9°C

 • jutro

  Miejscowe opady 13°C 9°C