Dzisiaj jest: 23 Maja 2017    |    Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

90 książek zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza

poniedziałek, 27 luty 2017 15:54 Autor 

Zakończył się nabór książek do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W tej edycji nadesłanych zostało 90 tytułów. To o 25 książek więcej, niż rok temu. Nagroda wręczona zostanie we wrześniu.

 

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut określany jako pierwsza lub druga książka autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji konkursu biorą udział książki wydane w 2016 roku. Te książki można było zgłaszać do końca stycznia. W tym roku zgłoszono 90 książek. Rok temu było to o 25 tytułów mniej. - W tym roku książek jest znacznie więcej, nadesłano 90 książek, rok temu było to 65 zgłoszeń. To cieszy, bo po pierwsze świadczy o tym, że chętnie wydawane są debiuty, po drugie cieszy nas, jako organizatorów bo jest dowodem na to, że nagroda przyjęła się w środowisku literackim, staje się nagrodą ważną, z każdą edycją coraz ważniejszą, coraz bardziej prestiżową i coraz bardziej zauważalną – mówi Ewa Witkowska z Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli.

Zgłoszenia przesyłały zarówno duże, uznane wydawnictwa, jak i wydawnictwa małe, czasem niszowe. - Duże wydawnictwa same zgłaszają swoich autorów, natomiast jest też sporo książek wydanych przez małe oficyny, czasem są to po prostu jednoosobowe wydawnictwa. Często nadsyłają te książki również autorzy, którzy partycypowali w ich wydaniu, ale ja zawsze powtarzam, że nie ma w tym nic złego, ponieważ pierwsza książka Gombrowicza była współzapłacona przez jego ojca, w innym wypadku pewnie by się Pamiętnik z okresu dojrzewania nie ukazał – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, kierownik muzeum.

Jak podkreśla Tomasz Tyczyński, wśród autorów nadesłanych książek są zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i tacy, którzy debiutują mając już kilkadziesiąt lat. Tematyka nadesłanych wydawnictw – różna. - Mamy dwie powieści autorów, którzy mają już szósty krzyżyk na karku i debiutują, jedna zresztą potężna tysiąc stronicowa saga. Rozpiętość wiekowa jest ogromna, najmłodsi kandydaci do nagrody mają po dwadzieścia kilka lat – mówi Tomasz Tyczyński

Jury już czyta nadesłane książki. Pod koniec marca dokona wstępnej selekcji. Potem, pod koniec maja wybierze piątkę nominowanych. Wręczenie nagrody nastąpi na początku września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Dylan w przekładach. Noc muzeów we Wsoli

  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na Noc Muzeów. Jak zwykle w tej placówce, ta noc odbędzie się o dzień wcześniej – 19 maja, w piątek. W tym roku program zbudowany został wokół tematyki przekładu literackiego. I w tym duchu m.in. - na początek wystąpi zespół Dylan.pl

 • Rozpoczęło się głosowanie na budżet obywatelski

  Od dziś można głosować na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. W tym roku na karcie do głosowania jest 185 projektów.

 • Trio jazzowe i Jan Peszek w niedzielę we Wsoli

  W niedzielę wiersze i jazz we Wsoli. Wystąpią Silberman and "Three of a Perfect Pair", a także Jan Peszek. Koncert rozpocznie się nieco późnej niż zwykle, bo o godz. 19.00.

 • Obchody Czerwca '76 wydarzeniem roku?

  Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76 znalazły się w finałowej „piętnastce” plebiscytu „Wydarzenie Historyczne 2016 Roku”. Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Przewaga chmur

21°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 46%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Pochmurno 22°C 10°C

 • jutro

  Rain 18°C 12°C