Dzisiaj jest: 23 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Wystawa na stulecie strażaków

piątek, 05 maj 2017 15:48 Autor 

Ochotnicza Straż Pożarna w Przysusze ma 100 lat. Na razie można oglądać jubileuszową wystawę w Muzeum im. Oskara Kolberga. Główne uroczystości odbędą się we wrześniu.

 

 

Dawny wóz strażacki, który stanął przed wejściem do muzeum symbolizuje historię strażaków i zachęca do obejrzenia wystawy. Okazja do przygotowania ekspozycji była szczególna: stulecie OSP w Przysusze. Wewnątrz budynku znalazły się eksponaty mniejsze niż wspomniany pojazd, ale równie interesujące. I pokazujące związki straży pożarnej z miastem. - Ochotnicza straż pożarna powstała, aby służyć mieszkańcom. I jest nierozerwalnie związana z miastem – mówi Kamil Potocki, prezes OSP Przysucha.
Rolę strażaków doceniają różne instytucje, pomagając im w ten czy inny sposób. Przykładem może być sejmik wojewódzki. - Tylko w dwóch ostatnich latach sejmik przekazał dla OSP 15 milionów złotych, ale w ciągu siedmiu lat było to prawie 70 milionów – mówi Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku Mazowsza.
Ochotnicze formacje strażackie stale się rozwijają i rozwiązują problemy, których w codziennej działalności nie brakuje. - Mamy trochę problemów ze sprzętem i naborem do służby – mówi Kamil Potocki.
Obecnie OSP w Przysusze liczy 30 strażaków. Wystawa prezentuje współczesność strażaków, ale najwięcej eksponatów przypomina historię organizacji. Najstarsze przedmioty pochodzą z początków OSP. Podczas przygotowywania wystawy organizatorzy otworzyli tajemniczą skrzynię z 1917 roku. - Były tam głównie rachunki związane z różnymi wydarzeniami – zdradza Agnieszka Zarychta-Wójcicka z Muzeum im. Oskara Kolberga.
Historia OSP pokazuje, że strażacka organizacja pełni też ważną rolę w rozwoju lokalnej społeczności. - To już nie tylko tradycyjne gaszenie pożarów, to nowe zadania z zakresu ratownictwa, ale też sprawy kulturotwórcze, czy szerzenie wartości – podkreśla Zbigniew Gołąbek.
Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo dokumentujące historię miejscowej OSP. - Zajmowałam się częścią sprzed II Wojny Światowej. Miałam tylko trzy księgi kasowe. Na podstawie wpisów trzeba było wyłowić informacje dotyczące umundurowaniu, pożarów, czy sprzętu – mówi Agnieszka Zarychta-Wójcicka.
Wystawę można oglądać do 31 lipca. Natomiast główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 24 września.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Odznaczenia i awanse dla radomskich strażaków

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Strażacy ugasili pożar składowiska śmieci

  Ponad 40 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiło i gasi ogromny pożar składowiska śmieci na Wincentowie w Radomiu. Pożar wybuchł popołudniu w niedzielę. Jak mówią strażacy, to jeden z najtrudniejszych pożarów jaki gasili w ostatnim czasie.

 • 4 maja strażacy obchodzą swoje święto

  W Polsce obchodzony jest od 2003 roku. Dzień świętego Floriana, który co roku przypada 4 maja. Tego dnia swoje święto obchodzą także strażacy.

 • Groźny pożar. Nie żyje właściciel mieszkania

  60-letni mieszkaniec Radomia zmarł w wyniku pożaru swojego mieszkania. Do zdarzenia doszło nad ranem w jednym z bloków przy ulicy Struga. O szczegółach mówi kapitan Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej