Dzisiaj jest: 25 Listopada 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens
Robert Utkowski

Robert Utkowski

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
środa, 22 listopad 2017 15:14

Gombrowicz bogato opisany

Promocja książki „Gombrowicz. JA, GENIUSZ” Klementyny Suchanow odbędzie się już w najbliższa niedziele w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Z autorką najobszerniejszej jak do tej pory biografii Gombrowicza rozmawiał będzie profesor Jerzy Jarzębski.

 

 

 

Komentarz

poniedziałek, 20 listopad 2017 15:15

Rafa 2017. Bez pierwszych miejsc, ale zabawa doskonała

37. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską Rafa 2017 przeszły do historii. Podczas koncertu galowego zagrali Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

 

 

Radom ma tradycje żeglarskie, wciąż działa tu sporo żeglarskich klubów, i ma tradycje śpiewania piosenki żeglarskiej. Ale tegoroczna Rafa była słabsza od poprzednich edycji. - Piosenka żeglarska jest takim dość niszowym nurtem artystycznym, nie cieszy się taką popularnością jak inne nurty – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.

Do konkursu zgłosiło się dziewięcioro wykonawców, w samym konkursie wzięło udział ostatecznie 6-cioro, bo trójka nie dojechała z przyczyn zdrowotnych. - Sam poziom konkursu niestety nie był wysoki w tym roku. Był średni, a w porównaniu z zeszłorocznym konkursem zdecydowanie niższy. Ale mamy nadzieję, że to się poprawi w kolejnych edycjach i ten poziom będzie rósł – mówi Grzegorz Molenda.

Ostatecznie jury postanowiło przyznać w kategorii dziecięcej dwie trzecie nagrody. Otrzymały je Amelia Kiełbasa oraz Julia Fiedorow. - Śpiewam tak mniej więcej od dwóch, trzech lat, sprawia mi to przyjemność. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki – mówi Julia Fiedorow.

Drugiej i pierwszej nagrody jury nie przyznało. W kategorii powyżej 18 lat 3 miejsce zajął Robert Krzyżanowski, a drugie zespół Outsiders. Pierwszej nagrody jury nie przyznało.

Outsiders nie zagrał w koncercie laureatów, bo zespół... rozjechał się. - Druga część jest w Iłży. Gitarzysta gra też w drugim zespole no i pewnych kwestii nie przeskoczyliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy nominowani – mówią Asia Tuzimek i Zosia Kolasa z zespołu Outsiders.

Outsiders to radomska grupa. Pomału kończy już ten sezon, dosyć udany, i planuje przyszłość. - W tym roku już nic. Mamy nominacje na Bazunę, ponieważ w Rawie Mazowieckiej zajęliśmy 3 miejsce, więc szykujemy się na Bazunę no i wiadomo, po drodze jakieś jeszcze festiwale – mówią dziewczyny.

Bazuna to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej, który odbywa się na wybrzeżu.
Tegorocznej Rafie towarzyszyła zorganizowana przez Marka Szurawskiego wystawa pokazująca jak dawniej żyło się na morzu. - Mamy tu pokazaną krótka historię szant wykonywanych na dawnych pokładach na rysunkach Stana Hagilla. Był to ostatni szantymen który pływał na dawnym żaglowcu, wykonywał pracę, czyli śpiewał i dostawał za to wynagrodzenie – opowiada Rafał Błędowski, dyrektor festiwalu.

Gwiazdami finałowej gali były zespołu Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

 

Komentarz

Drużyna z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu zwyciężyła w konkursie czytelniczym poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. W zmaganiach wzięły udział drużyny z siedmiu radomskich placówek.

 

Głównym celem konkursów organizowanych przez 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego jest upowszechnianie wiedzy o wybitnych Polakach, uczestnikach walk o niepodległość. Tym razem był to Tadeusz Kościuszko. I nie chodziło tylko o wiedzę szkolną, a dużo bardziej pogłębioną. W finale konkursu rywalizowało ze sobą siedem drużyn. W każdym z dwóch etapów uczestnicy musieli odpowiedzieć na pięć pytań. - Ku naszemu zaskoczeniu wiedza młodzieży była bardzo, bardzo wysoka, znali bardzo wiele szczegółów. Myśleliśmy, że będzie troszeczkę gorzej, ale młodzież sobie wspaniale poradziła – mówi mjr Łukasz Baranowski, oficer prasowy 42. BLSz w Radomiu.

Ostatecznie trzecie miejsce zajęła drużyna z PSP nr 10 im. Lotników Polskich. Drugie miejsce przypadło w udziale zespołowi z III Liceum Ogólnokształcącego im. płka Dionizego Czachowskiego. Najlepsi okazali się gospodarze, czyli drużyna wystawiona przez 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego. - Trzeba było długo przygotowywać się do tego konkursu, to był ciężki miesiąc pracy, zwłaszcza, że równolegle mieliśmy wiele nnych przedsięwzięć tutaj w jednostce. Nie było nam łatwo wrócić do czasów, kiedy chodziliśmy regularnie do szkoły i znowu odtwarzać jakieś sytuacje związane z Tadeuszem Kościuszką w poszerzonym zakresie, bardzo szczegółowym czasami – mówi szer. Anna Bębenek z 42 BLSz.

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe ryngrafy i dyplomy. Dla drużyn, które stanęły na podium były także nagrody rzeczowe. Dla wszystkich zaś zgrała orkiestra wojskowa.

Komentarz

Robert Makłowicz w podroży, tym razem w podróży do Radomia. Na spotkanie z mistrzem kuchni i z mistrzem słowa zaprosiła jedna z radomskich restauracji.

 

Komentarz

sobota, 18 listopad 2017 15:23

Nowoczesne technologie w szkole

Ponad 200 uczestników, słuchaczy i prelegentów bierze udział w odbywającej się w Zespole Szkół Technicznych konferencji „Nowoczesne technologie informacyjne w służbie cyfrowej szkoły”. W niedzielę ostatni dzień.

Komentarz

Jeszcze tylko we wtorek w Muzeum Gombrowicza we Wsoli można oglądać prace Józefa Czapskiego, malarza, pisarza, krytyka sztuki. W muzeum odbyło się spotkanie Gombrowicz – Czapski. Spór i fascynacja.

Komentarz

W katedrze i przy płycie grobu nieznanego żołnierza, chwilami w strugach ulewnego deszczu, odbyły się radomskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Komentarz

sobota, 11 listopad 2017 16:30

Artystyczny Jubileusz. 30 lat Łaźni

Łaźnia obchodzi jubileusz 30-lecia. Łaźnia, czyli Klub Środowisk Twórczych i Galeria, ale na historie tego miejsca złożyły się wszystkie instytucje, które tę Łaźnię miały w nazwie.

Komentarz

Ponad 30 tysięcy osób na Mazowszu zdecydowało się skorzystać z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego. W całej Polsce w ciągu 1,5 miesiąca złożonych zostało 257 tysięcy wniosków.

Komentarz

piątek, 03 listopad 2017 15:09

Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja

W niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się spotkanie „Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja”. Fragmenty wspomnień i korespondencji pomiędzy artystami przeczyta Mirosław Baka. W programie także pokaz prac Czapskiego. Wstęp wolny, początek o godz. 16.30.

Komentarz

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

6°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 11.27 km/h

  • dziś

    Pochmurno 8°C 5°C

  • jutro

    Rain 6°C 0°C