Dzisiaj jest: 27 Marca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Lidia, Ernest, Jan
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

ZapisyTerroru.pl. Relacje świadków okupacji

wtorek, 10 październik 2017 16:13
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 500 relacji świadków okupacji niemieckiej w Radomiu i na ziemi radomskiej udostępnił w sieci Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

 

Jak mówi Przemysław Bednarczyk, historyk i jednocześnie koordynator projektu ze strony radomskiego magistratu, projekt ZapisytTerroru.pl jest nowoczesną formą edukacji. Upowszechnia wiedzę o terrorze z czasów hitlerowskiej okupacji. - Ta nowoczesna formuła pozwala dotrzeć do młodego odbiorcy. Oprócz prelekcji historyka, mieliśmy także grę miejską. Młodzi uczestnicy zostali wyposażeni nie tylko w wiedzę teoretyczną, ale trochę także dotknęli i poczuli tej historii – mówi
Przemysław Bednarczyk.
Prezentacja projektu ZapisyTerroru.pl odbyła się w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Za projekt odpowiada Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. To internetowa baza świadectw obywateli polskich, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli terroru niemieckiego i sowieckiego. - Osobiste historie bohaterów i świadków tamtych czasów same w sobie są bardzo oryginalne i często nieznane. Sięganie do wspomnień to najlepsza droga, żeby rozbudzić zainteresowanie młodych odbiorców historią – dodaje Przemysław Bednarczyk.
Prezentacja projektu zbiegła się z 75. rocznicą starcia oddziału Armii Krajowej z patrolem żandarmerii niemieckiej na stacji w Rożkach. W odwecie hitlerowcy przeprowadzili egzekucje, w których zginęło kilkadziesiąt osób. - W 1942 roku powieszono moją całą rodzinę Winczewskich. To było 11 osób i wśród nich powieszono mojego ojca, moich stryjów i moje ciotki. Nawet powieszono bratową mojego ojca, która była w siódmym miesiącu ciąży – mówi Bożena Winczewska-Bartlewicz.
Wizyta przedstawicieli Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Radomiu to nie przypadek. Ośrodek poszerzył swoją bazę świadectw o ponad 500 relacji świadków okupacji niemieckiej w Radomiu i na ziemi radomskiej. Są one dostępne na stronie ZapisyTerroru.pl.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej