Dzisiaj jest: 24 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan

Legendarny pistolet VIS wraca do produkcji

czwartek, 26 październik 2017 15:50
Dział: Wiadomości
Autor 

To przedwojenna konstrukcja, która do dziś cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Zwłaszcza miłośników militariów. W ubiegłym Fabryka Broni wypuściła kolekcjonerską wersję, teraz zapowiada regularną produkcję.

 

To będzie prawdziwa gratka dla kolekcjonerów broni bo VIS wzór 35 to legenda. Pistolet był podstawowym wyposażeniem podoficerów i oficerów Wojska Polskiego przed II wojną światową i w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Fabryka Broni w Radomiu, która jest jedynym producentem tego pistoletu, wznowiła produkcję VIS-a z okazji 90-lecia fabryki. Powstała limitowana seria 50 sztuk tej broni. 20 kolekcjonerskich VIS-ów trafiło na internetową aukcję. Cieszyła się ona dużą popularnością. Najwyższa cena za jaką sprzedano na aukcji jeden z egzemplarzy tego pistoletu, to kwota ponad 10 tysięcy złotych. Już wtedy zapowiadano, że Fabryka Broni uruchomi produkcję VIS-a zgodnie z przedwojenną dokumentacją. Teraz zarząd radomskiego producenta broni – wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu tą bronią ze strony pasjonatów i kolekcjonerów militariów – podjął decyzję o uruchomieniu produkcji VIS-a. Jak poinformowano nas w Fabryce Broni, produkcja ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.
Pistolet VIS wzór 35 powstawał w Fabryce Broni w latach 1935-1939. Do wybuchu wojny wyprodukowano w Radomiu około 50 tysięcy sztuk VIS-ów. W czasie II wojny światowej produkcję tego pistoletu kontynuowali Niemcy.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Fabryka Broni w Radomiu wymienia park maszynowy

  Do czerwca tego roku radomski producent broni otrzyma centra frezerskie i tokarskie za ponad 50 milionów złotych. Wymiana maszyn ma związek z kontraktem na produkcję karabinków „Grot”.

 • Radomski „Grot” w Wojskach Obrony Terytorialnej

  W Warszawie odbyło się symboliczne przekazanie karabinka „Grot” Wojskom Obrony Terytorialnej. Do końca roku tysiąc karabinków „Grot” trafi do WOT-u. Całe zamówienia opiewa na 53 tysiące sztuk broni za kwotę 0,5 miliarda złotych.

 • Fabryka Broni w Radomiu wymienia park maszynowy

  Do czerwca przyszłego roku radomski producent broni otrzyma centra frezerskie i tokarskie za ponad 50 milionów złotych. Wymiana maszyn ma związek z kontraktem na produkcję karabinków „Grot”.

 • Dawne budynki Fabryki Broni nadal bez kupca

  Nie ma chętnych na zakup budynków dawnej fabryki Broni. Na drugi przetarg ogłoszony w maju przez Radomskie Centrum Innowacji i Technologii nie wpłynęła żadna oferta.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej