Dzisiaj jest: 22 Października 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Halki, Filipa, Przybysława

Bezpłatne wykrywanie nowotworów na Józefowie

czwartek, 26 październik 2017 15:53
Dział: Wiadomości
Autor 

Szpital na Józefowie w Radomiu rozpoczyna realizację programu „Zapobiegaj i działaj z głową”. Program polega na wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi. Program będzie realizowany przez 3 lata.

 

Nowotwory głowy i szyi stanowią istotny problem onkologiczny. To 5% wszystkich nowotworów złośliwych. Jak mówi doktor Wojciech Chlebnyy, szef pododdziału Otolaryngologicznego w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, większość nowotworów tego typu jest niestety w Polsce wykrywana zbyt późno. Dlatego leczenie tych przypadków jest często nieskuteczne. Sytuację ma poprawić program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi „Zapobiegaj i działaj z głową”, który od najbliższego poniedziałku ruszy w szpitalu na Józefowie. - W ramach tego programu mamy zaplanowane przebadanie 6 tysięcy osób. Jest to taka znacząca grupa ludzi, którzy mogą skorzystać z tej porady – mówi Ewa Golonka, naczelna pielęgniarek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat. - Zachęcamy w szczególności do badania pacjentów, którzy zaobserwują u siebie wszelkie zmiany typu wyciek krwi z nosa, zaburzenia połykania, chrypka trwająca dłużej niż 3 tygodnie, bóle występujące jednostronnie i jakiekolwiek zmiany typu guz na szyi – mówi doktor Wojciech Chlebny, szef pododdziału Otolaryngologicznego w MSS w Radomiu.
Badania będą wykonywane fiberoskopem, urządzeniem, które umożliwia badanie wnętrza organizmu. - Badanie jest bezbolesne. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Trwa krótko bo kilka minut – dodaje doktor
Wojciech Chlebny.
Każda osoba, która będzie chciał skorzystać z badania przy zgłoszeniu proszona będzie o wypełnienie specjalnej ankiety. - Potem będzie ustalany harmonogram wizyt i badań przez koordynatora programu – dodaje
Ewa Golonka.
Koordynatorką programu „Zapobiegaj i działaj z głową” w szpitalu na Józefowie jest Lidia Narożnik. - Serdecznie zapraszam. Mój numer telefonu to 48 361 49 88. Ja będę pod tym telefonem zawsze dostępna i na wszelkie pytania i wątpliwości odpowiem – mówi Lidia Narożnik, pielęgniarka w MSS w Radomiu i koordynator programu „ Zapobiegaj i działaj z głową”.
Badania będą przeprowadzane bezpłatnie. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie przy realizacji programu „Zapobiegaj i działaj z głową” współpracuje z NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

 • W szpitalach „mniej komfortowo, ale nie ma paraliżu”

  Jak zapowiadali, tak zrobili. Lekarze zarówno ze szpitala mazowieckiego na Józefowie, jak i miejskiego przy ul. Tochtermana wypowiedzieli klauzule opt-out. Dla szpitali to problem, ale – jak zapewniają – wypowiedzenia nie spowodują teraz paraliżu.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

 • Chaos na parkingu przed szpitalem

  Miały być zmiany na lepsze. Póki co jest chaos i złość korzystających z parkingu przed szpitalem na Józefowie. Przyjeżdżający narzekają na zbyt wysokie – ich zdaniem - opłaty, a także na długi czas oczekiwania. Rzecznik szpitala prosi o cierpliwość.

dami24 poleca

Częściowe zachmurzenie

9°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 73%

Wiatr: 14.48 km/h

 • dziś

  Miejscowe opady 11°C 0°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 7°C 4°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej