Dzisiaj jest: 23 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 35.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Na pikniku o nauce, czyli nauka w plenerze

poniedziałek, 01 czerwiec 2015 16:58
Dział: Wiadomości
Autor 

W sobotę po południu park Tadeusza Kościuszki zamienił się w naukowe laboratorium. Odbył się tam 6. Radomski Piknik Naukowy.

Zobaczyć niewidoczne, dotknąć nieznanego – czyli żywy kontakt z nauką. Piknik w Parku Kościuszki przyciągnął tłumy radomian. – Dopiero przyszliśmy i rozglądamy się. Teraz pokazuję synowi jak działa silnik spalinowy np. do motocykla – mówi nam jeden z radomian. Eksperymenty naukowe i nowinki techniczne prezentowali uczniowie radomskich szkół, uczelni wyższych, instytutów naukowych i firm. Można było na przykład zeskanować swoją twarz w trójwymiarze. – Mamy dwa skanery. Skaner światła laserowego i skaner światła białego. Normalnie skanuje się elementy przemysłowe. Ale można zrobić skan twarzy czy całej postaci, włożyć ją potem do gry komputerowej i pod własną postacią walczyć z przeciwnikami - mówi Michał Wieczorowski, z firmy ITA z Poznania. A to już stoisko Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Prezentowana tu technologia to fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Rozwiązanie coraz bardziej upowszechniające się np. w domkach jednorodzinnych. Ale młodych ludzi interesowały też inne, prostsze możliwości zastosowania tej technologii. – To jest bardzo ciekawa alternatywa, żeby w plenerze jeśli telefon jest rozładowany nie być zmuszonym do targania ze sobą żadnych akumulatorów. To można wystawić jeśli jest słońce – zachwyca się Juliusz Kociński, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych. To już szósty Radomski Piknik Naukowy. Impreza na stałe wrosła w kalendarz radomskich imprez plenerowych. – I cieszy się coraz większą popularnością, co jest bardzo pozytywne, bo żywy kontakt z nauką, którego na co dzień nie mamy to aspekt edukacyjny, ale też duża frajda szczególnie dla tych najmłodszych mieszkańców Radomia - mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia. 6. Radomski Piknik Naukowy jak co roku zorganizowano z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

 • Pieniądze dla przedszkoli w ramach unijnego programu

  Za prawie 2,5 miliona złotych w ramach projektu „Idzie szkrab w wielki świat” zostaną wyposażone nowe oddziały przedszkole w Radomiu. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej. Ponad 1300 maluchów będzie mogło skorzystać z zajęć psychoruchowych, a dzieci niepełnosprawne z zajęć terapeutycznych.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej