Dzisiaj jest: 20 Lutego 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Chcą przejąć lotnisko w Radomiu. Pierwszy krok zrobiony

środa, 17 styczeń 2018 17:38 Autor 

W siedzibie Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze został podpisany list intencyjny dotyczący przejęcia przez PPL większości udziałów radomskiego lotniska. To na razie pierwszy krok w tę stronę.

 

List intencyjny podpisali Radosław Witkowski, prezydent Radomia, Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze oraz Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. - List intencyjny wyraźnie wskazuje prawa i zobowiązania jakie ciążą na PPL oraz gminie miasta Radomia. Ten pierwszy etap daje nam nadzieję, że rozpoczynamy rozmowy o przejęciu akcji Portu Lotniczego Radom przez PPL i uzgodnieniu listy inwestycyjnej, która doprowadzi do rozwoju radomskiego portu – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Podpisanie listu intencyjnego finalizuje trwające ponad rok rozmowy o przejęciu przez PPL większości udziałów spółki Port Lotniczy Radom. Dobiega końca także badanie dokumentów księgowych i prawnych radomskiej spółki. - My jesteśmy od czarnej roboty, czyli przygotowania tych wszystkich dokumentów. Te dokumenty zaczęliśmy zbierać już przed świętami – mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom.

PPL przeprowadził także analizę dotyczącą lokalizacji drugiego dużego lotniska na Mazowszu. - Z tych analiz wychodzi, że biorąc pod uwagę potencjał demograficzny, gospodarczy, położenie geograficzne i możliwość rozbudowy oraz skomunikowanie lotniska, lokalizacja na południu wydaje się być dużo ciekawszą opcją niż lokalizacja na północy – mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się między innymi w obecności ministra Marka Suskiego oraz wicemarszałka Senatu Adama Bielana. - To jest decyzja, która wprowadza Radom w pełni w XXI wiek. Radom dzięki umiejscowieniu tak dużego lotniska, stanie się jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce – mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP.

Raport z audytu, jak zapowiada Mariusz Szpikowski, prezes PPL, ma być gotowy do końca pierwszego kwartału tego roku. Natomiast model finalnej transakcji zostanie zarekomendowany przez międzynarodową firmę, która prowadzi między innymi audyt due diligence. Do tego dochodzi jeszcze przebudowa infrastruktury komunikacyjnej. - Żeby inwestycja w port miała sens, to musi być skorelowana z inwestycjami drogowymi i kolejowymi. Port musi być dostępny żeby pasażerowie i linie lotnicze chcieli z tego portu korzystać – dodaje Mariusz Szpikowski.

Podczas podpisywania listu intencyjnego był także obecny Gheorghe Marian Cristescu, prezes spółki Chopin Airport Development, zajmującej się budową między innymi bazy hotelowej wokół lotnisk. - Każda taka inwestycja, jak ta w Radomiu, stworzy nam szansę budowy hotelu. Nie wiemy dziś czy będzie to hotel trzy- czy pięciogwiazdkowy. Minimum będzie miał 3 gwiazdki, ale cokolwiek więcej będziemy mogli powiedzieć po dokładnych badaniach – mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Chopin Airport Develpment.

Ostateczne decyzje dotyczące radomskiego lotniska zostaną podjęte na szczeblu rządowym. PPL ma już koncepcję nowego lotniska cywilnego w Radomiu. O szczegółach prezes Szpikowski nie chce na razie mówić, ale – jak zaznacza – wie, jaka powinna powstać infrastruktura na Sadkowie i jakie w związku z tym PPL będzie musiało ponieść nakłady finansowe. To kilkaset milionów złotych. Po pierwszej fazie rozbudowy lotnisko w Radomiu powinno być w stanie obsłużyć około 6 milionów pasażerów, a docelowo powinno dojść do 10 milionów pasażerów.

Jeżeli dojdzie do podpisania umowy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze, to inwestycje na lotnisku na Sadkowie rozpoczną się najwcześniej dopiero w 2019 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

  • dziś

    Śnieg 0°C -2°C

  • jutro

    Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej