Dzisiaj jest: 20 Kwietnia 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

ZUS kontroluje zwolnienia

sobota, 03 marzec 2018 15:42
Dział: Wiadomości
Autor 

W ubiegłym roku w ponad 100 przypadkach ZUS cofnął zasiłek chorobowy. W ponad 50 przypadkach podważył zasadność zwolnienia lekarskiego.

 

Jak wynika ze statystyk, wciąż zdarzają się osoby, które pobierając zasiłek chorobowy nie wykorzystują go zgodnie z przeznaczeniem. Np. wykonują wtedy pracę gdzie indziej lub jadą na urlop. Jedna z osób pobierających zasiłek chorobowy związany ze schorzeniem narządów ruchu wzięła w tym czasie udział w maratonie. Tymczasem, jak przypomina ZUS, zasiłek chorobowy wypłacany jest jako swego rodzaju rekompensata za utracony dochód. Chodzi o to, aby dzięki tym pieniądzom chory mógł powstrzymać się od pracy i szybciej wrócić do zdrowia. Dlatego ZUS wyrywkowo prowadzi kontrole. Sprawdza m.in. czy chorzy właściwie wykorzystują zwolnienie, czyli przede wszystkim – czy powstrzymują się od pracy. Na południowych Mazowszu w ubiegłym roku ZUS przeprowadził prawie 2 tysiące takich kontroli. W nieco ponad stu przypadkach, czyli ok. 5%, cofnął zasiłek. Drugi rodzaj kontroli to sprawdzenie, czy lekarz prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego. ZUS sprawdza też czas, na jaki wydane zostało zwolnienie. Na około 1 700 kontrolowanych w ubiegłym roku zwolnień lekarze orzecznicy ZUS wydali 55 decyzji, które cofnęły zasiłki. To mniej więcej 2,5% przypadków.
Kontrolę krótkich zwolnień lekarskich ułatwi elektroniczny system. Do 30 czerwca tego roku lekarze mogą stosować zarówno tradycyjne formularze zwolnień jak i ich elektroniczne odpowiedniki. Od 1 lipca papierowe druki zostaną całkowicie wycofane z użycia.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Coraz mniej czasu na rozliczenie z ZUS

  Do końca lutego osoby które pobierają wcześniejszą emeryturę oraz renciści i w ubiegłym roku dodatkowo dorabiały, maja czas na poinformowanie ZUS-u o dodatkowych przychodach. Nie dotyczy to „pełnoprawnych” emerytów.

 • Wnioski o obniżenie wieku emerytalnego. Podsumowanie ZUS

  Ponad 7 tysięcy wniosków o obniżenie wieku emerytalnego złożonych zostało w IV kwartale 2017 roku w radomskim oddziale ZUS. Większość to wnioski złożone przez kobiety.

 • Wchodzą e-ZLA – nowe zwolnienia lekarskie

  W roku 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kilka zmian. Jedną z poważniejszych będą e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 • Wszedł w życie niższy wiek emerytalny. Ok. 3,5 tys. wniosków

  Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać od września. Z tej możliwości skorzystało wielu chętnych. Z terenu obsługiwanego przez radomski ZUS wpłynęło ok. 3,5 tysiąc wniosków.

dami24 poleca

Częściowe zachmurzenie

17°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 39%

Wiatr: 6.44 km/h

 • dziś

  Częściowe zachmurzenie 20°C 6°C

 • jutro

  Słonecznie 24°C 10°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego