Dzisiaj jest: 15 Grudnia 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Nina, Celina, Walerian

Jastrzębie i sokoły wróciły do Radomia

środa, 07 marzec 2018 17:40
Dział: Wiadomości
Autor 

W dwóch radomskich parkach po raz kolejny rozpoczęło się płoszenie gawronów i szpaków. Tę usługę świadczą między innymi jastrzębie i sokoły, które przyjechały do Radomia ze Słowacji. Pierwsze płoszenie potrwa do maja. Drugie rozpocznie się jesienią.

 Pierwsze płoszenie gawronów i szpaków w dwóch radomskich parkach: im. Tadeusza Kościuszki i Leśniczówce, odbyło się w ubiegłym roku. Usługę płoszenia realizowała słowacka firma Majstra Vegana. W tym roku Słowacy ponownie pojawili się w Radomiu. Wraz z nimi przyjechały między innymi jastrzębie i sokoły. - Mamy po dwie sztuki sokołów rarogów, jastrzębi gołębiarzy i jednego myszołowa meksykańskiego – mówi Juraj, sokolnik.

Płoszenie ptaków w parkach będzie odbywało się w dwóch turach. - Postanowiliśmy rozbić to na dwie tury. Pierwsza od początku marca do końca kwietnia, a druga od początku sierpnia do końca października – mówi Marcin Gutkowski, rzecznik ZUK w Radomiu.
Koszt jednego dnia płoszenia, to 840 złotych. Za usługę płaci Zakład Usług Komunalnych. Jak zapewniają opiekunowie drapieżników, ich podopieczni będą tylko płoszyć gawrony i szpaki. Nie ma obawy, że będą polować na ptaki znajdujące się w parkach. Skrzydlaci goście ze Słowacji już zdarzyli wzbudzić duże zainteresowanie, przede wszystkim ze strony dzieci. ZUK apeluje jednocześnie do właścicieli psów żeby w związku z usługą sokolnika wyprowadzali swoje pupile na smyczach, co jest zresztą zgodne z regulaminem obu parków.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 28.97 km/h

  • dziś

    Pochmurno 1°C -1°C

  • jutro

    Pochmurno -1°C -2°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej