Dzisiaj jest: 24 Kwietnia 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Prezydent otrzymał absolutorium

piątek, 26 czerwiec 2015 15:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Rada Miejska udzieliła absolutorium Prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu za wykonanie budżetu za 2014 rok. Radni mówią o kuriozum prawnym bo za budżet odpowiada były prezydent Andrzej Kosztowniak, a obecny prezydent rządzi miastem dopiero od połowy grudnia ubiegłego roku.

Prawo jest prawem i radni musieli głosować absolutorium dla obecnego prezydenta, choć Radosław Witkowski urząd ten sprawuje dopiero od połowy grudnia ubiegłego roku. – Ja odpowiadałem zaledwie za trzy pięćdziesiąte tego budżetu. Zostałem prezydentem Radomia 10 grudnia. To taka dziwna konstrukcja prawna, nad którą należy się zastanowić – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Podobnego zdania są radni Prawa i Sprawiedliwości. – My wiele razy mówiliśmy jako środowisko polityczne o tym, że ktoś powinien podjąć odważną decyzję: albo skrócić albo wydłużyć kadencję samorządu terytorialnego. Wszystko po to byśmy nie mieli sytuacji, że w końcówce roku budżetowego, nowy prezydent przyjmuje budżet, za który odpowiada jego poprzednik – mówi Jakub Kowalski, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zanim radni głosowali absolutorium, wysłuchali sprawozdań finansowego i wykonania budżetu za rok 2014, przygotowanego przez skarbnika miasta Sławomira Szlachetkę. W roku ubiegłym dochody miasta wyniosły ponad 985 milionów złotych. Wydatki to ponad miliard złotych. – Tak naprawdę to mój budżet i radnych, którzy przyjęli go w poprzednim roku. Wykonanie budżetu za 2014 rok zostało bardzo pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Wykonaliśmy go naprawdę solidnie – mówi Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia, a dziś radny Prawa i Sprawiedliwości. Za przyjęciem sprawozdań finansowego i wykonania budżetu za 2014 rok głosowało 24 radnych, za było 23 a jeden wstrzymał się od głosu. Za udzieleniem absolutorium głosowało natomiast 21 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu. Wśród tych ostatnich był Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem: - Już w momencie uchwalania ten budżet był dla mnie nie do końca czytelny. Okazało się, że po zakończeniu roku kalendarzowego, nie wszystko co było w nim zapisane, zostało zrealizowane. Część w trakcie roku zostało z tego budżetu usunięte. Deficyt budżetowy za rok 2014, który był planowany na ponad 35 milionów złotych, wyniósł ponad 28 milionów złotych. Zadłużenie gminy miasta Radomia na dzień 31 grudnia 2014 roku wyniosło blisko 430 milionów złotych. – Większość samorządów pozostawia jakiś dług. Są też i takie, które mają nadwyżkę, ale tych jest kilka. Są samorządy, które są bardziej zadłużone niż nasze miasto. Radom jest na bardzo bezpiecznym poziomie zadłużenia – dodaje Andrzej Kosztowniak. Dofinansowanie zewnętrzne realizacji inwestycji i zakupów inwestycyjnych w budżecie za ubiegły rok wyniosło ponad 70 milionów złotych, w tym ponad 40 milionów pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą ulgi dla niepełnosprawnych

  Jak informowaliśmy w poniedziałkowym Teledzienniku, rodziny, w których wychowuje się dziecko niepełnosprawne będą mogły korzystać z szeregu ulg. Radomscy radni jednomyślnie przyjęli wniosek prezydenta w sprawie wprowadzenia w mieście programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.

 • Radni zapytają prezydenta o inwestycje drogowe

  W poniedziałek odbędzie się kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej. Radni tym razem przygotowali szereg pytań do prezydenta Radosława Witkowskiego i wiceprezydenta Konrada Frysztaka, a dotyczących inwestycji drogowych wmieście: budowy trasy N-S, przebudowy alei Wojska Polskiego i budowy układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu.

 • Co było przyczyną odwołania Wioletty Kotkowskiej ?

  Wioletta Kotkowska, radna Platformy Obywatelskiej została odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Zastąpił ją Andrzej Sobieraj, radny Klubu Radnych Bezpartyjnych.

 • Dariusz Wójcik o sesji: to była ustawka prezydenta

  „To była ustawka prezydenta i nigdy więcej na to nie pozwolę” - tak wydarzenia podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, komentuje Dariusz Wójcik, przewodniczący rady. To co wydarzyło na sesji – jak tłumaczy Dariusz Wójcik – w złym świetle stawia radnych i miasto.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej