Dzisiaj jest: 21 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Radomskie rodzynki na Air Show

wtorek, 25 sierpień 2015 16:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Wśród pilotów z 20 państw, którzy zaprezentowali się podczas tegorocznego Air Show Radom miał swoich mocnych reprezentantów: Zespół Akrobacyjny „Orlik” i Roberta Kowalika, pilota Aeroklubu Radomskiego.

Wystąpić na radomskim Air Show przed blisko 200-tu tysięczną publicznością to ogromne wyróżnienie i marzenie niejednego pilota. Atmosfera radomskich pokazów jest wyjątkowa. Zespół Akrobacyjny „Orlik” z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu występuje na Air Show od samego początku, czyli od 2000 roku. Piloci – jak mówią - za każdym razem mają „ciary” na plecach. - Jest trochę tremy i napięcie. Air Show w Radomiu jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Przygotowania trwają 2 lata. Po tym Air Show rozpoczniemy przygotowania do kolejnej edycji – mówi kapitan Dariusz Stachurski, lider Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Zespół przed każdym radomskim Air Show przygotowuje nowy program. W tym roku przygotowano układy dla 8 samolotów i z nowymi figurami. - Nasz pokaz zawiera się między wysokością 150 metrów, a tysiącem metrów. Jak na samoloty wojskowe jest to dość nisko. Linia pokazu jest odsunięta od sektora publiczności na 230 metrów – wyjaśnia kapitan Dariusz Stachurski. Radomskie „Orliki” na tak prestiżowej imprezie jaką jest Air Show to nie tylko reprezentanci Radomia, ale także reprezentanci polskich Sił Powietrznych. Występują nie tylko w Polsce, ale także za granicą. - Nasze Air Show to najwyższa liga światowa. Można być dumnym z tego, że Radom ma takie pokazy. Jest to wydarzenie rozpoznawalne w całej Europie. Gdziekolwiek nie polecimy, to każdy kto interesuje się lotnictwem wie co to jest Air Show Radom – nie kryje dumy lider zespołu „Orlik”. Pokaz „Orlików” podczas tegorocznego Air Show, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Grupa obok zespołów Frecce Tricolori i Patrulla Aguila została okrzyknięta największymi zadymiarzami na pokazach. Równie entuzjastycznie został przyjęty radomski solista Robert Kowalik. Kilkunastominutowy pokaz na samolocie Extra 300s należał do jednych z najefektowniejszych. Można było odnieść wrażenie, że Robert prezentuje w powietrzu maksimum swoich możliwości. - Wszystko co można było. Najtrudniejsze figury czyli ślizg na ogon i korkociąg płaski. Na niektórych samolotach jest to niebezpieczna figura. Po wprowadzeniu do korkociągu płaskiego nie ma możliwości wyprowadzenia. Na tym samolocie mogę sobie na to pozwolić – mówi Robert Kowalik. Ale w powietrzu – jak sam mówi – nie ma miejsca na wariactwo i niepotrzebne ryzyko: - Jest absolutnie pełna kontrola. Nie można sobie pozwolić na chwilę słabości i ryzyka. Kto ma inne zdanie na temat lotnictwa, to powinien się zając czymś innym. Dla Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” i Roberta Kowalika sezon pokazowy jeszcze się nie skończył. Koniec nastąpi we wrześniu. Kiedy ponownie będziemy mogli zobaczyć naszych reprezentantów razem na jednej lotniczej imprezie? Nie wykluczone, że w sierpniu przyszłego roku, podczas Mistrzostw Świata w akrobacji samolotowej, które odbędą się w Radomiu i na lotnisku na Sadkowie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Ceny biletów na Air Show znane. Kiedy sprzedaż ?

  Znane są już ceny biletów na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

 • To będzie największe Air Show w historii

  To już pewne. 25 i 26 sierpnia na lotnisku na Sadkowie odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W środę w Warszawie podpisano porozumienie o organizacji pokazów w Radomiu.

 • Umowa na organizację AIR SHOW 2018 podpisana

  W środę, 23 maja w pierwszej Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie podpisano porozumienie w sprawie organizacji pokazów Air Show 2018. Dokument będzie określał szczegółowo warunki współpracy i wzajemne zobowiązania przy organizowaniu pokazów.

 • To będą największe pokazy lotnicze

  Już 17 państw zadeklarowało swój udział w międzynarodowych pokazach lotniczych, które 25 i 26 sierpnia odbędą się na lotnisku na Sadkowie w Radomiu. Pokazy uświetnią 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej