Dzisiaj jest: 24 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

PGZ poszerza ofertę

wtorek, 22 wrzesień 2015 18:06
Dział: Wiadomości
Autor 

Polska Grupa Zbrojeniowa jest liderem konsorcjum, które złoży ofertę na system bezzałogowych statków powietrznych o kryptonimie „Gryf”. Dziś w siedzibie PGZ w Radomiu podpisano porozumienie w tej sprawie.

 

Polska Grupa Zbrojeniowa, której centrala mieści się w Radomiu skupia w swoich rękach niemal cały polski przemysł zbrojeniowy. Oferta grupy już jest niemała. Ta oferta teraz ma zostać rozszerzona o bezzałogowe statki powietrzne średniego zasięgu. W Radomiu podpisano porozumienie w sprawie utworzenia konsorcjum firm, które opracuje taki system. - Umowa, która zakłada transfer technologii, produkcję i montaż w Polsce oraz całą integrację uzbrojenia – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu. W konsorcjum już jest firma, która pracuje nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, tzw. dronami. To PIT-Radwar S.A. Nowy system o kryptonimie „Gryf” powstanie w oparciu o izraelski system Hermes 450. Pięć dni temu PGZ podpisał umowę z firmą Elbit System o współpracy w ramach produkcji tego systemu. Na bazie Hermesa powstanie polski system. I on właśnie zostanie zgłoszony do przetargu ogłoszonego przez MON. - W ramach tego porozumienia PGZ i spółki, które do niego należą pozyskają pełny transfer technologii. Ten transfer zabezpieczy integrację polskich systemów, które chcemy zainstalować w tym dronie w przyszłości, czyli sensorów optoelektronicznych i radiolokacyjnych – wyjaśnia Dariusz Sokólski, członek zarządu PGZ w Radomiu. Produkcja bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu w ramach systemu „Gryf” będzie odbywała się w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy. - Zostaliśmy wyznaczeni na lidera kompetencyjnego w zakresie bezzałogowych statków powietrznych. Podpisanie tego porozumienia jest jednym z elementów – mówi Leszek Walczak, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. To nie pierwsza oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie bezzałogowych statków powietrznych. PGZ złożył już oferty w przetargu na bezzałogowe taktyczne samoloty krótkiego zasięgu o kryptonimie „Orlik” i klasy mini oznaczone kryptonimem „Wizjer”. - Te systemy opracowało biuro, które znajduje się w Radomiu. W ramach podpisywania i uczestnictwa PGZ w kolejnych postępowaniach rozwijane będą nasze kompetencje i biura w Radomiu – mówi Wojciech Dąbrowski. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Obrony Narodowej, system „Gryf” powinien posiadać możliwość wykorzystywania uzbrojenia. MON zakup bezzałogowych statków powietrznych różnych klas zamierza zrealizować do 2022 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Czy PGZ wybuduje nową siedzibę w Radomiu?

  „ Nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu jest jak Yeti. Wszyscy o niej mówią a nikt jej nie widział” - tak prezydent Radosław Witkowski komentuje – jego zdaniem – brak widocznych działań PGZ w sprawie budowy swojej nowej siedziby w Radomiu.

 • PGZ chce oszczędzać i powołuje Centrum Usług Biznesowych

  200 milionów złotych w skali roku mogą wynieść oszczędności PGZ dzięki utworzeniu w Radomiu Centrum Usług Biznesowych. W Centrum pracę znajdzie około 300 osób. Pierwsze kilkadziesiąt jeszcze w tym roku.

 • Dawna Fabryka Broni na sprzedaż

  7,5 miliona złotych – to cena wywoławcza w przetargu na sprzedaż dawnych budynków Fabryki Broni w Radomiu. Przetarg ogłosiło Radomskie Centrum Innowacji i Technologii - właściciel nieruchomości.

 • Stocznia jednak nie dla Radomia

  Radom nie będzie siedzibą spółki Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna. Zarząd PGZ podjął decyzję, że docelową siedzibą spółki będzie Gdynia.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej