Dzisiaj jest: 28 Kwietnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Paweł

Będą zbierać pieniądze na renowację nagrobków

czwartek, 29 październik 2015 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego przeprowadzi 31 października i 1 listopada tradycyjną kwestę na rzecz ratowania najstarszej nekropolii Radomia. Zabrane podczas tegorocznej kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego nagrobka Marianny Chludzińskiej oraz na konserwację nagrobka dzieci Wielichowskich.

To będzie 29 świąteczna kwesta Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego. Komitet będzie zbierał pieniądze na renowację dwóch zabytkowych nagrobków. - Będziemy zbierać na renowacje nagrobka Marianny Chludzińskiej i na konserwację nagrobka dzieci Wielichowskich – mówi Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Koszt renowacji obu nagrobków to blisko 30 tysięcy złotych. - Te koszty są nie małe. Te nagrobki zostaną pokazane 1 listopada i są przykładem pięknej pracy i historii tego cmentarza – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKRZCR w Radomiu.

Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego rozpoczął się już montaż obu odrestaurowanych nagrobków. Tegoroczna kwesta na najstarszej nekropolii Radomia, wpisuje się także w jubileusz 20-lecia istnienia Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. - W tym czasie udało nam się zgromadzić ponad 500 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy opłaciliśmy 17 bardzo dużych i poważnych renowacji – dodaje Sławomir Adamiec.

Największą i najdroższą była renowacja grobowca Dzikowskich. Kosztowała ponad 120 tysięcy złotych. Tegoroczna kwesta odbędzie się 31 października i 1 listopada w godzinach od 9 do 15.00. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego pochowanych jest ponad 200 tysięcy osób. Na terenie nekropolii znajduje się 300 zabytkowych nagrobków. Ponad 30 z nich wymaga pilnej renowacji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kwesta wielkanocna na ratowanie zabytków

  Od kilkunastu lat Wielka Sobota jest dniem, w którym prowadzona jest kwesta wielkanocna na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Uzbierane pieniądze przeznaczane są na ratowanie zabytkowych grobów.

 • Jest kasa na uporządkowanie żołnierskich grobów

   

  Wojewoda mazowiecki przekaże 35 tysięcy złotych na prace porządkowe grobów wojskowych na terenie Radomia. Radomski magistrat stara się także o pieniądze na remont kwatery wojennej na cmentarzu na Firleju..

 • Wyniki kwesty na radomskim cmentarzu

  Ponad 33 tysiące złotych zebrał Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podczas ostatniej kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. Kwesta trwała 4 dni.

 • Chodzi o pamięć. Młodzi sprzątają cmentarz

  Osoby niemówiące mogą funkcjonować normalnie i mogą rozmawiać. Pomagać ma im w tym technika AAC. O tym na czym ta technika polega przekonali się członkowie Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Transmisja obrad Rady Miejskiej


Niewielkie zachmurzenie

5°C

Radom

Niewielkie zachmurzenie

Wilgotność: 95%

Wiatr: 11.27 km/h

 • dziś

  Rain 8°C 3°C

 • jutro

  Niewielkie zachmurzenie 12°C 3°C