Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Radomskie lotnisko najsłabsze w Polsce

sobota, 16 styczeń 2016 16:05
Dział: Wiadomości
Autor 

Rośnie ruch pasażerski na polskich lotniskach. W roku 2015 lotniska w naszym kraju obsłużyły około 30 milionów pasażerów. Niestety najsłabiej w tej statystyce wypada lotnisko w Radomiu.

 

Na tak słaby wynik lotniska na Sadkowie miał wpływ przede wszystkim brak atrakcyjnych połączeń. Taki ruch mógłby zapewnić jeden z dwóch największych tanich przewoźników, którzy zdominowali pasażerski ruch lotniczy w Polsce, ale na razie żaden z nich nie chce latać z Radomia. Uruchomione od 1 września połączenia do Rygi i od 18 września do Pragi nie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Szczególnie współpraca z łotewskim przewoźnikiem Air Baltic okazała się dużym niewypałem. Według danych Portu Lotniczego, które spółka przekazała w grudniu na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, na Sadkowie wykonano w sumie 1570 operacji lotniczych i odprawiono 783 pasażerów. To dwóch pasażerów na lot, i nawet jeśli pamiętać, że duża część tych operacji to starty i lądowania małych samolotów prywatnych lub wojskowych, to i tak wynik jest bardzo słaby, plasujący radomskie lotnisko na ostatnim miejscu wśród polskich lotnisk. Poza zasięgiem pozostają lotniska w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach i Modlinie. Według danych między innymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego na tych siedmiu lotniskach obsłużono w ubiegłym roku w sumie ponad 29 milionów pasażerów. W II lidze pozostają lotniska w Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, Lublinie i Rzeszowie. Żadne z nich nie przekroczyło w ubiegłym roku pół miliona pasażerów. W III lidze jest Zielona-Góra z liczbą ok. 17 tys. obsłużonych pasażerów i w czwartej niestety Radom.

Na bieżący rok analitycy przewidują dalszy wzrost ruchu pasażerskiego w Polsce. Czy będzie to dotyczyło także radomskiego lotniska? Na razie nie wiadomo. Władze spółki, jak zapewniają, starają się o uruchomienie połączeń z Wyspami Brytyjskimi. Co z tego wyniknie – zobaczymy. Na przełomie stycznia i lutego ma odbyć się kolejna sesja Rady Miejskiej poświęcona lotnisku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej