Dzisiaj jest: 26 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Wystawa w Senacie. 90 lat Szkoły Orląt

czwartek, 19 marzec 2015 16:25
Dział: Wiadomości
Autor 

„Szkoła Marzeń. 90 lat Szkoły Orląt w Dęblinie” – to tytuł wystawy, którą pokazano w Senacie. Fotografie prezentują historię uczelni, jednej z najlepszych tego typu w Europie.

Wystawę przygotowała Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. – To historia i teraźniejszość w pigułce. Szkoła to nie tylko miejsce i budynki, szkoła to przede wszystkim ludzie. Kadra dydaktyczna, instruktorzy lotniczy, studenci w mundurach i studenci cywilni. To również tradycje, nasi przełożeni i goście – mówi generał brygady Jan Rajchel, rektor Szkoły Orląt w Dęblinie. W Senacie wystawę zaprezentowano dzięki senatorowi Wojciechowi Skurkiewiczowi, przewodniczącemu senackiej Komisji Obrony Narodowej. – Jako senacka Komisja Obrony Narodowej gościliśmy w Dęblinie i tam zrodził się pomysł, żeby zaprosić Szkołę Orląt do Senatu. W ten sposób chcieliśmy pokazać w formie wystawy osiągnięcia i dokonania tej najważniejszej w moim przekonaniu szkoły wojskowej w Polsce – mówi Wojciech Skurkiewicz. Otwarcie wystawy zgromadziło w Senacie wielu gości m. in. z Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rektorów uczelni wojskowych, a także podchorążych dęblińskiej uczelni i uczniów Liceum Lotniczego. Obecny był także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Lech Majewski. - Dęblińska Szkoła Orląt to symbol polskiego lotnictwa. Już od 90 lat kształcimy polskich asów, tych, którzy walczyli w czasie II wojnie światowej, ale także wszystkie pokolenia polskich pilotów. Do tej pory jest ich już ponad 10 tysięcy. Rozsławiają, ale i tworzą polskie lotnictwo – mówi generał broni Lech Majewski. Wystawa zainaugurowała tegoroczne obchody 90-lecia Szkoły Orląt w Dęblinie. – Szkoła Orląt, która swoją działalność rozpoczęła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jest wspaniałym przykładem, że kontynuując naukę przez kolejne dziesięciolecia można dojść do bardzo wysokiego poziomu kształcenia – uważa senator Wojciech Skurkiewicz.

Historia Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie związana jest także z historią lotniska wojskowego i jednostki szkolnej w Radomiu. – Radom był zawsze lotniskiem szkolnym naszej uczelni, a w latach 50-tych ubiegłego wieku funkcjonowała w Radomiu równoległa szkoła przeznaczona dla pilotów myśliwców – mówi dodaje generał Jan Rajchel.

Główne obchody 90-lecia dęblińskiej Szkoły Orląt odbędą się w czerwcu w Dęblinie. W programie znajdą się m. in. międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona szkoleniu lotniczemu oraz mini Air Show, które zaplanowano na 20 czerwca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

  To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej