Dzisiaj jest: 21 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogotowie szuka pieniędzy na nowe karetki

poniedziałek, 30 maj 2016 17:58
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomskie Pogotowie Ratunkowe jest w dobrej kondycji finansowej – zapewniają wiceprezydent Radomia i dyrektor stacji. Ale jest i druga strona medalu. Brakuje nowych karetek i odchodzą lekarze.

 

Sytuację w jakiej znajduje się radomskie Pogotowie Ratunkowe przedstawił radnym dyrektor stacji Piotr Kowalski. Z finansowego punktu widzenia nie jest źle. Pogotowie nie ma długów. Ale ma za to inne problemy. Pierwszym jest odpływ lekarzy. - Lekarze wybierają takie jednostki ochrony zdrowia, gdzie mogą uzyskać wyższe wynagrodzenia. Nawet 100% wyższe niż u nas – mówi Piotr Kowalski, dyrektor radomskiego Pogotowia Ratunkowego. Drugi problem to park samochodowy. - Nasze ambulanse są niestety coraz bardziej wyeksploatowane. Nie posiadamy środków, żeby kupować nowe karetki – tłumaczy Piotr Kowalski. Codziennie radomskie pogotowie musi mieć do dyspozycji 12 sprawnych karetek w systemie ratownictwa medycznego. I ma, ale problem w tym, że 9 z nich to auta z bardzo dużym przebiegiem. W 2015 roku radomskie pogotowie zrealizowało ponad 70 tysięcy wyjazdów do pacjentów. To o blisko 500 wyjazdów więcej niż w 2014 roku. Trzeba także pamiętać, że radomskie karetki obsługują nie tylko Radom, ale także pobliskie powiaty w promieniu do 75 kilometrów od Radomia. To obszar, który zamieszkuje ponad 700 tysięcy osób. - Dobrze by było wystąpić do tych gmin, żeby one poczuły się odpowiedzialne i ewentualnie finansowo wsparły radomskie pogotowie – proponuje Kazimierz Woźniak, radny Radomian Razem. Jeszcze w tym roku pogotowie ma dostać dwie nowe karetki. Jedna zostanie kupiona z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego. Druga ze środków własnych pogotowia. Koszt jednego ambulansu z wyposażeniem to ponad pół miliona złotych. Problemem stacji jest także niedostateczne finansowanie. Stawki, które określił mazowiecki NFZ nie uległy dla Radomia zmianie od 4 lat. Różnica między Warszawą a Radomiem w zakresie podstawowego zespołu ratownictwa medycznego to około 350 złotych na dobę. - Różnice stawek pomiędzy Warszawą a innymi ośrodkami faktycznie są. Nie wiem skąd one wynikają. Są to jeszcze umowy zawarte jeszcze w 2012 roku – mówi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. Ale w tym roku sytuacja pod tym względem ma ulec nieznacznej poprawie. - Pojawiły się możliwości jeszcze w tym budżecie wojewody żeby podnieść stawki m.in. także w Radomiu. Od drugiego półrocza pogotowie w Radomiu otrzyma blisko 116 tysięcy złotych na funkcjonowanie – dodaje wicewojewoda Artur Standowicz. Dyrektor radomskiego pogotowia Piotr Kowalski, mimo że nie jest różowo, nie załamuje rąk. Stacja otrzyma niebawem ponad 6,5 miliona złotych brutto dofinansowania z Unii Europejskiej na poprawę informatyzacji oraz na wdrożenie tzw. e-usług dla pacjentów.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • To były niespokojne święta

  Święta Wielkanocne minęły pracowicie przede wszystkim dla Pogotowia Ratunkowego i ambulatorium. W tym czasie karetki pogotowia wyjeżdżały 700 razy. Policja odnotowała 4 wypadki, w których 8 osób zostało rannych. Radomska „drogówka” zatrzymała 8 nietrzeźwych kierowców.

 • Rząd uruchomił program rozwoju dróg lokalnych

  W kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień. Wstępem do niego była Niedziela Palmowa. Setki osób uczestniczyły w tradycyjnych obchodach Niedzieli Palmowej, które odbyły się w Muzeum Wsi Radomskiej. Była procesja z palmami do pól, kiermasz świąteczny i warsztaty zdobienia pisanek.

 • Wojewoda czeka na pisemne uzasadnienie

  Wojewoda mazowiecki czeka na pisemne uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego. Jak informuje wicewojewoda Artur Standowicz, wojewoda Zdzisław Sipiera nie wyklucza odwołania się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej