Dzisiaj jest: 23 Kwietnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

Chodzi o pamięć. Młodzi sprzątają cmentarz

poniedziałek, 31 październik 2016 16:59
Dział: Wiadomości
Autor 

Osoby niemówiące mogą funkcjonować normalnie i mogą rozmawiać. Pomagać ma im w tym technika AAC. O tym na czym ta technika polega przekonali się członkowie Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.

 

 

Październik jest miesiącem alternatywnej komunikacji. AAC to metoda wspomagająca, która ma umożliwić osobom niepełnosprawnym, głównie niemówiącym, swobodniejsze porozumiewanie się. Osoby niepełnosprawne zamiast wypowiadanych słów posługują się gestami, używają obrazków i piktogramów. Taki klucz językowy chcą wprowadzić dla swoich podopiecznych członkowie Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”. - W naszym stowarzyszeniu mamy 39 wychowanków, z czego 95% to osoby niemówiące. Dlatego stosujemy komunikację alternatywną i wspomagającą – informuje Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”. Metoda AAC wymaga indywidualnego podejścia do każdej osoby, w zależności od stopnia jej niepełnosprawności. Jest to niezbędne do wypracowania odpowiedniego klucza językowego. W tym celu potrzebna jest pomoc specjalistów, takich jak m.in. psycholodzy czy logopedzi. - Takiej komunikacji potrzebują osoby niemówiące albo te, które mają trudności w porozumiewaniu się. Są to zazwyczaj dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, z autyzmem, z różnego rodzaju zaburzeniami – wyjaśnia logopeda Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” Aleksandra Cielniak. Aby bliżej poznać metodę AAC i w praktyce wypróbować jej skuteczność zorganizowane zostały warsztaty. Wzięli w nich udział podopieczni Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” oraz około 60 studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. - Są to studenci kierunku pedagogika 2 stopnia, którzy w przyszłości mogą pracować z dziećmi w klasach integracyjnych. Ich doświadczenia będą wzbogacone o kontakt z niepełnosprawną młodzieżą i doświadczenia w zakresie nowych metod komunikacji alternatywnej - mówi kierownik katedry pedagogiki UTH w Radomiu, Anna Zamkowska. Komunikacja wspomagająca AAC jest dodatkową formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. Pozwala im na swobodniejsze przekazywanie swoich uczuć i potrzeb, jest też łatwiejszą formą komunikacji z najbliższym otoczeniem.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Robert Utkowski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Transmisja obrad Rady Miejskiej


Przewaga chmur

7°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 45%

Wiatr: 35.40 km/h

  • dziś

    Miejscowe opady 9°C 1°C

  • jutro

    Przewaga chmur 10°C 0°C