Dzisiaj jest: 22 Maja 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Wyniki kwesty na radomskim cmentarzu

czwartek, 03 listopad 2016 16:34
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 33 tysiące złotych zebrał Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego podczas ostatniej kwesty na najstarszej nekropolii Radomia. Kwesta trwała 4 dni.

 

 Była to 31 kwesta organizowana przez społeczny komitet. Po raz pierwszy trwała aż 4 dni. W tym roku członkom Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, sympatykom komitetu i wolontariuszom, udało się zebrać ponad 33 tysiące złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację neoklasycystycznego, zabytkowego nagrobka Jana Mileyki, pułkownika kawalerii i komendanta Radomia. Możliwe, że renowacji zostanie poddany jeszcze jeden zabytkowy nagrobek wybrany przez komitet i dyrekcję cmentarza. Dzięki takim kwestom komitet do tej pory zebrał ponad 580 tysięcy tysięcy złotych. Za te pieniądze przeprowadzono renowację i konserwację 18 zabytkowych nagrobków. Najdroższą była renowacja nagrobka rodziny Dzikowskich, która kosztowała ponad 120 tysięcy złotych. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego pochowanych jest ponad 200 tysięcy osób. Na terenie nekropolii znajduje się 300 zabytkowych nagrobków. Kilkadziesiąt z nich wymaga pilnego remontu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Nowoczesny sprzęt dla szpitala. Udana zbiórka

  Nowy sprzęt do badań EEG otrzymał Radomski Szpital Specjalistyczny. Aparat udało się kupić dzięki koncertowi charytatywnemu „Poradnia przyjazna dziecku”. To bardzo ważny zakup dla lecznicy

 • Akcja dla bezdomnych. W grudniu charytatywne przedstawienie

  Jeszcze tylko przez tydzień będzie trwała zbiórka ubrań dla osób bezdomnych. Organizuje ją uczeń radomskiego gastronomika, Bartłomiej Maślak. Najbardziej potrzebne są buty.

   

   

  Już w ubiegłym roku Bartek Maślak pomagał bezdomnym. Zorganizował akcję zbiórki ubrań. Potem ze strażą miejska i streetworkerkami Caritas odwiedzali miejsca, w których przebywają bezdomni. Rozdawali tę odzież i ciepłe posiłki, które przygotował „Gastronomik”. Bo szkoła Bartka też zaangażowała się w tę akcję. - Zapytałem mojego katechety, czy dałoby się zrobić taką akcję w szkole. On po rozmowie z dyrektorem zgodził się. I zaczęliśmy działać – opowiada Bartłomiej Maślak.

  W tym roku Świąteczna Akcja dla Osób Bezdomnych Radom 2017 jest większa. Odzież przyjmowana jest w czterech punktach w Radomiu i w jednym punkcie w Grójcu. W Radomiu te punkty to sklep Budowlaniec, ul. Żwirki i Wigury 18, sklep Maxima-Metalplast, ul. Struga 6 (obok Resursy), serwis GSM, ul. Wyścigowa 3i, oraz Radomska Szkoła Rock'a, ul. Sienkiewicza 8.

  Odzież zbierana jest do 1 grudnia. Bartka wspiera też Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. W Resursie odbędzie się charytatywne przedstawienie „Dyzma raz jeszcze”. - Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na zakup butów zimowych dla bezdomnych - mówi Bartłomiej.

  Przedstawienie odbędzie się 8 grudnia. Bilety już można kupować.

   

 • Hojni radomianie. 20 tys. złotych po pierwszym dniu kwesty

  To jeszcze nie jest pełne podsumowanie kwesty prowadzonej na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego, ale wiemy, ile zebrał społeczny komitet w czasie pierwszego dnia, czyli 1 listopada.

 • Trwa 33. kwesta na ratowanie zabytków cmentarza

  Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego trwa 33 kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. Kwesta będzie prowadzona także w czwartek, 2 listopada. Za zebrane do tej pory pieniądze komitet ochrony cmentarza odnowił 20 nagrobków.

dami24 poleca

Słonecznie

8°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 79%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Częściowe zachmurzenie 23°C 8°C

 • jutro

  Miejscowe burze z piorunami 24°C 12°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej