Dzisiaj jest: 21 Sierpnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Na radomski UT-H ruszy kierunek lekarski

poniedziałek, 09 styczeń 2017 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Decyzję o uruchomieniu w Radomiu studiów magisterskich na tym kierunku podpisał w poniedziałek minister Jarosław Gowin. To prawdopodobnie ostatnia uczelnia, jaka dostała taką zgodę, bo niebawem zostaną zaostrzone przepisy.

 

W poniedziałek po południu w Radomiu wicepremier i jednocześnie minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z prezesem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie Tomaszem Skurą. - Rozmawialiśmy o szczegółach współpracy pomiędzy uniwersytetem a szpitalem wojewódzkim. Dlatego, że w przypadku kierunku lekarskiego kluczowe z punktu widzenia jakości kształcenia jest zaplecze laboratoryjne – mówi Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Formalności dotyczące uruchomienia kierunku lekarskiego trwały długo. Starania zaczęły się w 2014 roku.- Dbaliśmy o to żeby opinia o naszym uniwersytecie i opinia o możliwościach uruchomienia takiego kierunku była przekonywująca dla władz. Najpierw przekonaliśmy Komisję Akredytacyjną, a później ministra zdrowia – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zdaniem Adama Bielana, wicemarszałka senatu, Radom jest prawdopodobnie ostatnim ośrodkiem, który takie uprawnienia otrzymał. Ma to związek z nowymi zaostrzonymi kryteriami w tym zakresie, które wejdą w życie od 1 października. - Radom w ostatniej chwili załapał się żeby otrzymać taki kierunek. Drzwi były jeszcze trochę uchylone. Razem z marszałkiem Karczewskim i posłem Suskim wstawiliśmy tam nogę i nie odpuściliśmy. Ale mogę powiedzieć, że po roku starań widać było, że między innymi w Warszawie był duży opór przeciwko temu żeby jakikolwiek nowy ośrodek akademicki otrzymał możliwość kształcenia lekarzy – mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP. Dziś w Sali Senatu radomskiego uniwersytetu wicepremier Jarosław Gowin podpisał decyzję o uruchomieniu studiów magisterskich na kierunku „lekarskim”. Rektor profesor Zbigniew Łukasik zapowiada, że nabór na nowy kierunek rozpocznie się w lipcu. Uczelnia przyjmie około 70 studentów. Trwa kompletowanie kadry naukowej. - Mamy zgłoszenia samodzielnych pracowników nauki z Lublina, Warszawy i Łodzi – dodaje profesor Zbigniew Łukasik. Z uruchomieniem kierunku lekarskiego w Radomiu wiąże się także obowiązek uruchomienia i prowadzenia działalności badawczej. - Uniwersytet jest przygotowany do tego żeby prowadzić zajęcia na pierwszym i drugim roku studiów. W ciągu tych dwóch lat potrzebne inwestycje, ale dziś jest za wcześnie bym przesądzał o tym jakie będą nakłady ze strony ministerstwa – mówi minister Jarosław Gowin. Praktyki studenci kierunku lekarskiego będą odbywać w dwóch szpitalach: wojewódzkim na Józefowie i miejskim przy ulicy Tochtermana. Placówki mają jeszcze dużo czasu żeby przygotować się do działalności dydaktycznej. Praktyki studenci rozpoczną dopiero na trzecim roku studiów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Plan ARP na Radom: 50 mln na inwestycje, 500 miejsc pracy

  Władze Agencji Rozwoju Przemysłu w towarzystwie parlamentarzystów PiS zapowiedziały dziś inwestycje w Radomiu. Będzie remont hali „Łucznika”, wykup gruntów pod inwestycje i budowa nowej hali. To wszystko ma dać nawet 500 miejsc pracy – deklarują politycy.

 • Ogromne zainteresowanie medycyną w Radomiu

  Bardzo dużą popularnością cieszy się medycyna na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Na początku rekrutacji na jedno miejsce przypadało około 20 kandydatów.

 • Mity i rzeczywistość radomskiego lotniska

  „Lotnisko cywilne w Radomiu. Mity a rzeczywistość” - taki tytuł nosił wykład, który w auli Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego wygłosiła Dorota Sidoroko, prezes spółki Port Lotniczy Radom.

 • Przygotowania do uruchomienia medycyny. 70 miejsc dla studentów

  Kadra się montuje, zakupowany jest sprzęt – mówi rektor radomskiego uniwersytetu o przygotowaniach do uruchomienia medycyny. Już wiadomo gdzie głównie będą odbywały się zajęcia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Przewaga chmur

17°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 63%

Wiatr: 22.53 km/h

 • dziś

  Częściowe zachmurzenie 18°C 10°C

 • jutro

  Przewaga chmur 18°C 11°C