Dzisiaj jest: 18 Marca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Anzelm, Cyryl, Edward

Na radomski UT-H ruszy kierunek lekarski

poniedziałek, 09 styczeń 2017 17:03
Dział: Wiadomości
Autor 

Decyzję o uruchomieniu w Radomiu studiów magisterskich na tym kierunku podpisał w poniedziałek minister Jarosław Gowin. To prawdopodobnie ostatnia uczelnia, jaka dostała taką zgodę, bo niebawem zostaną zaostrzone przepisy.

 

W poniedziałek po południu w Radomiu wicepremier i jednocześnie minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z prezesem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie Tomaszem Skurą. - Rozmawialiśmy o szczegółach współpracy pomiędzy uniwersytetem a szpitalem wojewódzkim. Dlatego, że w przypadku kierunku lekarskiego kluczowe z punktu widzenia jakości kształcenia jest zaplecze laboratoryjne – mówi Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Formalności dotyczące uruchomienia kierunku lekarskiego trwały długo. Starania zaczęły się w 2014 roku.- Dbaliśmy o to żeby opinia o naszym uniwersytecie i opinia o możliwościach uruchomienia takiego kierunku była przekonywująca dla władz. Najpierw przekonaliśmy Komisję Akredytacyjną, a później ministra zdrowia – mówi profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zdaniem Adama Bielana, wicemarszałka senatu, Radom jest prawdopodobnie ostatnim ośrodkiem, który takie uprawnienia otrzymał. Ma to związek z nowymi zaostrzonymi kryteriami w tym zakresie, które wejdą w życie od 1 października. - Radom w ostatniej chwili załapał się żeby otrzymać taki kierunek. Drzwi były jeszcze trochę uchylone. Razem z marszałkiem Karczewskim i posłem Suskim wstawiliśmy tam nogę i nie odpuściliśmy. Ale mogę powiedzieć, że po roku starań widać było, że między innymi w Warszawie był duży opór przeciwko temu żeby jakikolwiek nowy ośrodek akademicki otrzymał możliwość kształcenia lekarzy – mówi Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP. Dziś w Sali Senatu radomskiego uniwersytetu wicepremier Jarosław Gowin podpisał decyzję o uruchomieniu studiów magisterskich na kierunku „lekarskim”. Rektor profesor Zbigniew Łukasik zapowiada, że nabór na nowy kierunek rozpocznie się w lipcu. Uczelnia przyjmie około 70 studentów. Trwa kompletowanie kadry naukowej. - Mamy zgłoszenia samodzielnych pracowników nauki z Lublina, Warszawy i Łodzi – dodaje profesor Zbigniew Łukasik. Z uruchomieniem kierunku lekarskiego w Radomiu wiąże się także obowiązek uruchomienia i prowadzenia działalności badawczej. - Uniwersytet jest przygotowany do tego żeby prowadzić zajęcia na pierwszym i drugim roku studiów. W ciągu tych dwóch lat potrzebne inwestycje, ale dziś jest za wcześnie bym przesądzał o tym jakie będą nakłady ze strony ministerstwa – mówi minister Jarosław Gowin. Praktyki studenci kierunku lekarskiego będą odbywać w dwóch szpitalach: wojewódzkim na Józefowie i miejskim przy ulicy Tochtermana. Placówki mają jeszcze dużo czasu żeby przygotować się do działalności dydaktycznej. Praktyki studenci rozpoczną dopiero na trzecim roku studiów.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 93 mln. zł na przebudowę Wojska Polskiego

  93 ml złotych dostanie Radom z budżetu państwa na przebudowę Alei Wojska Polskiego. To 80% wszystkich kosztów. To jednocześnie koniec sporu między władzami miasta, a radomskimi politykami PiS to, kto i w jakiej wysokości powinien finansować ten remont.

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

dami24 poleca

Breezy

0°C

Radom

Breezy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 46.67 km/h

 • dziś

  Breezy 0°C -7°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -7°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego