Dzisiaj jest: 24 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

Wspominali radomskich żydów

piątek, 24 kwiecień 2015 16:47
Dział: Wiadomości
Autor 

„Początek Księgi II”- pod takim tytułem uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego przygotowali happening w ramach 7 Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”.

Synagoga żydowska stała przy ulicy Bóżnicznej, a dziś Podwalnej. Została zbudowana w 1846 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy spalili synagogę. Po zakończeniu wojny na polecenie ówczesnych władz miejskich ruiny zostały wyburzone. W 1950 w miejscu, w którym stała synagoga odsłonięto pomnik poświęcony Żydom Radomia Ofiarom Zbrodni Hitlerowskich, dłuta Jakuba Zajdensznira. Właśnie w tym miejscu uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego przygotowali happening zatytułowany „Początek Księgi II”. – Dzisiaj wspominamy właściwie wszystkich, którzy odeszli z Radomia na zawsze. Wydaje się, że jest to niezbędne w mieście, w którym znikają ślady kultury żydowskiej – mówi Zbigniew Wieczorek, nauczyciel języka polskiego VI LO w Radomiu. Kultywowaniem pamięci o radomskich żydach liceum Kochanowskiego zajmuje się już od 9 lat. – Zależy nam na tym by te ślady tutaj jednak były. Nie wystarczy jeden pomnik, który ma już swoje lata. W Radomiu jest potrzeba wyznaczenia szlaku kultury żydowskiej – dodaje Zbigniew Wieczorek. Happening „Początek Księgi II” odbył się w ramach 7 Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”, które od środy trwają w Radomiu. Piątek jest przedostatnim dniem „Śladu”. W sobotę radomska Resursa zaprasza od godziny 17.00 na pokaz filmu „ Mój najszczęśliwszy dzień”, dokumentów „Beit Radom” oraz niespodzianki w postaci kilkuminutowego filmu z czasów okupacji niemieckiej, który w ostatnim czasie odnaleźli Przemysław Bednarczyk i Jakub Kluziński. Na zakończenie 7 spotkań „Ślad” Resursa zaprasza na spektakl Teatru Resursa „Wspomnienia z miasta R.”.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Powstanie Szlak Pamięci Żydów Radomskich

  W Radomiu powstanie Szlak Pamięci Żydów Radomskich. To jeden z punktów programu obchodów przypadającej w sierpniu 75. rocznicy likwidacji radomskiego getta.

 • Przystanek Radom. Jutro strajk kobiet

  Blisko 330 tysięcy złotych uzbieraliśmy w Radomiu podczas tegorocznego Finału WOŚP. To - jak mówią organizatorzy - „kosmiczny rekord”. I ważne, że pieniądze z nawiązką wracają do Radomia. W postaci sprzętów w szpitalach.

 • Polityczny happening

  Kolejne kanapowe ugrupowanie próbuje wejść na polityczną cenę Radomia. Jego szefem jest Eryk Brodnicki, który skompromitował się w kampanii wyborczej w 2014 roku.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej