Dzisiaj jest: 24 Sierpnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

Urząd dofinansuje wymianę pieców

wtorek, 21 marzec 2017 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Pół miliona złotych przeznaczy magistrat wymianę pieców węglowych w tym roku. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego szacuje, że uda się dzięki temu wymienić około 200 pieców.

 

Do tej pory radomski magistrat pieniądze na wymianę pieców węglowych pozyskiwał z rządowych programów Kawka i Kawka 2. Najwięcej pieniędzy udało się pozyskać w ramach Kawki w roku 2015. - Wtedy pozyskaliśmy duże pieniądze z programu Kawka 2. Dzięki temu udało się zlikwidować 401 palenisk – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. W latach 2014 - 2015 dzięki Kawce w Radomiu wymieniono około 600 pieców. Magistrat pozyskał wtedy 2,5 miliona złotych na ten cel w postaci dotacji i niskooprocentowanej pożyczki. Niestety, rząd zlikwidował program Kawka. Dlatego w tym roku pieniądze na wymianę pieców władze zarezerwowały w budżecie miasta. To pół miliona złotych. - Zakładamy, że w ramach tego programu zlikwidowane zostanie około 150-200 pieców – dodaje prezydent. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który jest odpowiedzialny między innymi za ochronę środowiska w mieście, dotacja do każdego wymienionego pieca będzie wynosiła 5 tysięcy złotych. - Zmieniliśmy poprzednią uchwałę. Jest dopłata 200 złotych do jednego kilowata. W przeliczeniu taki mały domek to 25 kilowatów, a to daje kwotę około 5 tysięcy złotych dotacji plus 200 złotych za wymianę pieca – wyjaśnia Jerzy Zawodnik. Projektem uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych zajmą się radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to w połowie kwietnia magistrat ogłosi konkurs na wymianę pieców i rozpocznie się przyjmowanie wniosków od mieszkańców Radomia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


Częściowe zachmurzenie

9°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 98%

Wiatr: 11.27 km/h

  • dziś

    Częściowe zachmurzenie 22°C 10°C

  • jutro

    Przewaga chmur 23°C 13°C