Dzisiaj jest: 17 Października 2017    |    Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Urząd dofinansuje wymianę pieców

wtorek, 21 marzec 2017 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Pół miliona złotych przeznaczy magistrat wymianę pieców węglowych w tym roku. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego szacuje, że uda się dzięki temu wymienić około 200 pieców.

 

Do tej pory radomski magistrat pieniądze na wymianę pieców węglowych pozyskiwał z rządowych programów Kawka i Kawka 2. Najwięcej pieniędzy udało się pozyskać w ramach Kawki w roku 2015. - Wtedy pozyskaliśmy duże pieniądze z programu Kawka 2. Dzięki temu udało się zlikwidować 401 palenisk – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. W latach 2014 - 2015 dzięki Kawce w Radomiu wymieniono około 600 pieców. Magistrat pozyskał wtedy 2,5 miliona złotych na ten cel w postaci dotacji i niskooprocentowanej pożyczki. Niestety, rząd zlikwidował program Kawka. Dlatego w tym roku pieniądze na wymianę pieców władze zarezerwowały w budżecie miasta. To pół miliona złotych. - Zakładamy, że w ramach tego programu zlikwidowane zostanie około 150-200 pieców – dodaje prezydent. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który jest odpowiedzialny między innymi za ochronę środowiska w mieście, dotacja do każdego wymienionego pieca będzie wynosiła 5 tysięcy złotych. - Zmieniliśmy poprzednią uchwałę. Jest dopłata 200 złotych do jednego kilowata. W przeliczeniu taki mały domek to 25 kilowatów, a to daje kwotę około 5 tysięcy złotych dotacji plus 200 złotych za wymianę pieca – wyjaśnia Jerzy Zawodnik. Projektem uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych zajmą się radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to w połowie kwietnia magistrat ogłosi konkurs na wymianę pieców i rozpocznie się przyjmowanie wniosków od mieszkańców Radomia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Będą darmowe szczepionki dla seniorów

  25 września ruszy program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. W ostatnim czasie sporo telewidzów dzwoniło do naszej redakcji i prosiło o informację na ten temat.

 • Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

  Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

 • Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem . Szykują uchwałę

  Niektóre piece trzeba będzie zlikwidować, wprowadzony zostanie też zakaz spalania określonych paliw. Władze Mazowsza chcą walczyć ze smogiem. Szykują stosowną uchwałę. Teraz prowadzą konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypowiedzieć się może każdy chętny.

 • MOPS wystartuje z wnioskami 1 sierpnia

  Od 1 sierpnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpocznie przyjmowanie wniosków na świadczenia rodzinne, świadczenia 500 +, fundusz alimentacyjny oraz stypendium szkolne.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Częściowe zachmurzenie

18°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 74%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Słonecznie 22°C 10°C

 • jutro

  Częściowe zachmurzenie 20°C 10°C