Dzisiaj jest: 18 Grudnia 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Urząd dofinansuje wymianę pieców

wtorek, 21 marzec 2017 16:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Pół miliona złotych przeznaczy magistrat wymianę pieców węglowych w tym roku. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego szacuje, że uda się dzięki temu wymienić około 200 pieców.

 

Do tej pory radomski magistrat pieniądze na wymianę pieców węglowych pozyskiwał z rządowych programów Kawka i Kawka 2. Najwięcej pieniędzy udało się pozyskać w ramach Kawki w roku 2015. - Wtedy pozyskaliśmy duże pieniądze z programu Kawka 2. Dzięki temu udało się zlikwidować 401 palenisk – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. W latach 2014 - 2015 dzięki Kawce w Radomiu wymieniono około 600 pieców. Magistrat pozyskał wtedy 2,5 miliona złotych na ten cel w postaci dotacji i niskooprocentowanej pożyczki. Niestety, rząd zlikwidował program Kawka. Dlatego w tym roku pieniądze na wymianę pieców władze zarezerwowały w budżecie miasta. To pół miliona złotych. - Zakładamy, że w ramach tego programu zlikwidowane zostanie około 150-200 pieców – dodaje prezydent. Jak mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który jest odpowiedzialny między innymi za ochronę środowiska w mieście, dotacja do każdego wymienionego pieca będzie wynosiła 5 tysięcy złotych. - Zmieniliśmy poprzednią uchwałę. Jest dopłata 200 złotych do jednego kilowata. W przeliczeniu taki mały domek to 25 kilowatów, a to daje kwotę około 5 tysięcy złotych dotacji plus 200 złotych za wymianę pieca – wyjaśnia Jerzy Zawodnik. Projektem uchwały w sprawie dotacji na wymianę pieców węglowych zajmą się radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to w połowie kwietnia magistrat ogłosi konkurs na wymianę pieców i rozpocznie się przyjmowanie wniosków od mieszkańców Radomia.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Alkohol nie jest im potrzebny. Konkurs rozstrzygnięty
  Lepiej jest mieć pasję niż jej nie mieć, bo pasja daje szczęście – mówią uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.
 • Pierwsze mandaty za palenie niedozwolonym opałem

  To problem, który pojawia się każdego roku w sezonie grzewczym. Niektórzy nadal palą tym, czym palić nie powinni. W tym roku strażnicy miejscy wystawili już pierwsze mandaty. Do radomian apelują też kominiarze. O to, żeby umożliwiali im kontrolę przewodów kominowych.

   

   

  Radomianie dawno już zaczęli ogrzewać domy. Problem w tym, że niektórzy palą tym, czym palić nie wolno. Kłopot pojawia się każdego roku. Także i w tym posypały się już pierwsze mandaty. - Pierwsze przypadki spalania niewłaściwym odpadem już odnotowaliśmy – informuje Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

  Straż miejska sprawdza czy nie spalany jest opał niedozwolony. Reaguje przede wszystkim na sygnały od mieszkańców. - Otrzymaliśmy w tym roku pierwsze zgłoszenia od mieszkańców, którzy najczęściej proszą, żeby sprawdzić czym spala ich sąsiad lub sąsiadka – dodaje Piotr Stępień.

  Rutynowe kontrole przeprowadzają także kominiarze. Mówią jednak, że niektórzy mieszkańcy – mimo wcześniejszych zawiadomień – nie wpuszczają ich do domów, tym samym uniemożliwiają sprawdzenie drożności przewodów kominowych i prawidłowości podłączeń. - Zaniechanie wizyt kominiarskich może prowadzić do tragicznych skutków. Radziłbym, jeśli jest ogłoszenie zapowiadające kontrole, znaleźć na to czas – mówi Dariusz Słomczyński, mistrz kominiarski.

   

 • Będą darmowe szczepionki dla seniorów

  25 września ruszy program darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. W ostatnim czasie sporo telewidzów dzwoniło do naszej redakcji i prosiło o informację na ten temat.

 • Wójt Przytyka: walka ze smogiem łatwa nie będzie

  Konsultacje z samorządowcami na temat uchwały antysmogowej odbyły się w Radomiu. Władze Mazowsza chcą wprowadzić ograniczenia, które poprawią jakość powietrza.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 0.00 km/h

 • dziś

  Pochmurno 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur -1°C -3°C