Dzisiaj jest: 22 Maja 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Pielęgniarki kontra zarząd. Spór na Józefowie

wtorek, 04 kwiecień 2017 17:23
Dział: Wiadomości
Autor 

Pielęgniarki na Józefowie narzekają na nadmiar pracy. Jak mówią, nie wyobrażają dalszej redukcji etatów. A tę zapowiada zarząd. Mniej natomiast ma być likwidowanych łózek – informuje prezydent Radomia, który spotkał się z władzami Mazowsza, odpowiedzialnymi za służbę zdrowia w województwie.

 

Pielęgniarki i położne ze szpitala na Józefowie zorganizowały spotkanie z dziennikarzami, podczas którego mówiły o tym, co je niepokoi. To w kontekście zapowiadanych przez zarząd szpitala zmian. Personel jest zdezorientowany, bo na początku władze szpitala mówiły o potrzebie zredukowania ok. 70 etatów pielęgniarskich. Teraz władze lecznicy wyjaśniają, że były to dane z końca ubiegłego roku. Prezes mówi obecnie o tym, że zredukowanych ma być 46 etatów pielęgniarskich. Zainteresowane twierdzą, że to efekt tego, że kilkanaście pielęgniarek od początku tego roku odeszło z pracy. Zrezygnowały, bo wolą spokojniejsze warunki pracy – mówi przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek w szpitalu na Józefowie. Pielęgniarki twierdzą, że już teraz maja nadmiar obowiązków. Nie wyobrażają sobie jakiejkolwiek, dodatkowej redukcji. - W ostatnich latach liczba pielęgniarek zmalała o ok. 100 – informuje Izabela Wąsik, przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej. - Co z pacjentami? W tej chwili ciągle słyszymy, że usługi pielęgniarskie w szpitalu nie są w pełni satysfakcjonujące. Proszę sobie wyobrazić dwie pielęgniarki na 45 pacjentów, albo jedna, bo druga zjeżdża na blok operacyjny na przykład. Praca w naszym szpitalu jest naprawdę trudna – dodaje przewodnicząca.
To prawda, że jest dużo więcej papierologii – mówi z kolei Tomasz Skura, prezes szpitala na Józefowie. Dodaje jednak, że samych udogodnień w pracy pielęgniarki mają teraz dużo więcej niż kilka, kilkanaście lat temu. - Są inne formy podawania iniekcji dożylnych, inne opatrunki. My chcielibyśmy mieć więcej pielęgniarek, ale kontrakt dla szpitala jest za niski. Nie ma na to pieniędzy – twierdzi Tomasz Skura, prezes szpitala na Józefowie.
Pielęgniarki tymczasem twierdzą, że oszczędności w budżecie nie powinno się szukać wśród personelu. Dodają, że są grupą bardzo potrzebną pacjentom. A tych w szpitalu nie brakuje. I tu pojawiają się kolejne zastrzeżenia dotyczące planów restrukturyzacji, które w pierwotnej wersji zakładały likwidację 250 łóżek. - W tym momencie na większości oddziałów pacjenci leżą na korytarzach, lub bardo długo czekają na hospitalizację. Zapraszamy prezesa na oddział. Pielęgniarki chętnie opowiedzą jak wygląda praca – dodaje Izabela Wąsik.
Ale prezes twierdzi, że pielęgniarki – przynajmniej niektóre - wcale nie pracują tak dużo. Zarząd informuje, że panie często korzystają ze zwolnień lekarskich. - My na niektórych oddziałach mamy niedobór personelu pielęgniarskiego z racji długich zwolnień lekarskich. To nawet 10 osób na jednym oddziale. Na przykład na OIOM-ie – mówi Tomasz Skura.
O swój los niepokoją się też położne. Jak informowaliśmy, w styczniu 10 pań otrzymało wypowiedzenia. Teraz toczą się rozmowy czy będą kolejne, czy panie zgodzą się na cięcia etatów. Władze szpitala twierdzą, że innej możliwości nie ma, bo liczba urodzeń w szpitalu na Józefowie maleje. Szpital miejski, mimo że ma mniejszy oddział, przyjmuje więcej porodów, czyli jest chętniej wybierany przez pacjentki. Dlaczego? To pytanie do zarządu – mówią położne. - Może pan prezes powinien się zastanowić dlaczego. Położne nie mają sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o swoją pracę - twierdzi
Renata Ciecieląg, przewodnicząca związku zawodowego położnych w szpitalu na Józefowie.
Położne twierdzą, że pacjentki wolą rodzić w szpitalu miejskim, bo ten ma nowszy oddział. Na Józefowie dawno nie było remontu. Prezes mówi, że będzie. I to gruntowny. Także trakt porodowy ma zostać przebudowany. I to niebawem. Sam proces restrukturyzacji już trwa i będzie wdrażany przez dłuższy okres czasu. Plany dotyczące restrukturyzacji cały czas zresztą ulegają zmianie. Na przykład na oddziale reumatologii zlikwidowanych ma być nie 30, a 20 łóżek. Czyli zostanie 20. To mało – mówią pielęgniarki z tego oddziału. - Teraz jest ok. 40 pacjentów. Wczoraj przywieziono nam 11 - informuje Dorota Skoczek, pielęgniarka z oddziału reumatologii.
Plany likwidacji łóżek w szpitalu na Józefowie były tematem rozmów, jakie odbył prezydent miasta z przedstawicielami władz województwa, które są organem prowadzącym szpitala na Józefowie. - Mamy obietnicę Zarządu Mazowsza, że likwidacja będzie dotyczyć mniejszej ilości łóżek, że przynajmniej kilkadziesiąt łóżek zostanie ocalonych – twierdzi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Ile zatem łóżek zostania zlikwidowanych? Tego obecnie nie wiadomo, cały czas toczą się rozmowy – mówi prezes Skura. Jak informuje, 12 kwietnia ma się spotkać z radą nadzorczą szpitala, którą poinformuje o planach restrukturyzacji. Potem te plany będą przedmiotem rozważań władz województwa mazowieckiego.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomska szpitale grają z WOŚP

  W szpitalu na Józefowie już dziś rozpoczęła się WOŚP. Za datek wrzucony do puszki odwiedzający mogli skorzystać z badania np. poziomu cholesterolu czy cukru. Radomskie szpitale przekonują, że warto grać z Orkiestrą.

 • W szpitalach „mniej komfortowo, ale nie ma paraliżu”

  Jak zapowiadali, tak zrobili. Lekarze zarówno ze szpitala mazowieckiego na Józefowie, jak i miejskiego przy ul. Tochtermana wypowiedzieli klauzule opt-out. Dla szpitali to problem, ale – jak zapewniają – wypowiedzenia nie spowodują teraz paraliżu.

 • Lekarze będą pracować krócej. Władze szpitali: damy radę

  W całej Polsce, także w Radomiu lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Zarówno w szpitalu miejskim, jak i w lecznicy na Józefowie ze strony zarządzających pada zapewnienie, że nie spowoduje to paraliżu. Choć może być mniej komfortowo.

 • Chaos na parkingu przed szpitalem

  Miały być zmiany na lepsze. Póki co jest chaos i złość korzystających z parkingu przed szpitalem na Józefowie. Przyjeżdżający narzekają na zbyt wysokie – ich zdaniem - opłaty, a także na długi czas oczekiwania. Rzecznik szpitala prosi o cierpliwość.

dami24 poleca

Słonecznie

8°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 79%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Częściowe zachmurzenie 23°C 8°C

 • jutro

  Miejscowe burze z piorunami 24°C 12°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej