Dzisiaj jest: 22 Maja 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Kwesta wielkanocna na ratowanie zabytków

sobota, 15 kwiecień 2017 14:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Od kilkunastu lat Wielka Sobota jest dniem, w którym prowadzona jest kwesta wielkanocna na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Uzbierane pieniądze przeznaczane są na ratowanie zabytkowych grobów.

 

Tegoroczna kwesta wielkanocna, której organizatorem jest Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu była już 12 kwestą, zorganizowaną na dzień przed Wielkanocą. - Wielka Sobota jest dniem refleksji. Ludzie przychodzą, żeby odwiedzić groby bliskich przed Wielkanocą, ale i zatrzymują się przy naszych puszkach - mówi
Sławomir Adamiec ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.
Uzbierane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na tradycyjny cel, czyli na ratowanie zabytkowych grobów. Tym razem renowacji zostanie poddany neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia. Komitet odnowi też grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w, na którym wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. - Rozstrzygnęliśmy już przetarg na renowację. Wykona ją pracownia pani Urszuli Krawczyk. Myślę że w ciągu miesiąca otrzymamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac – informuje Sławomir Adamiec.
Prace związane z renowacją pomników mają ruszyć na początku czerwca i zakończyć się w połowie października. Komitetowi zależy na tym, żeby odnowione nagrobki powróciły na cmentarz przed 1 listopada.
Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego działa w Radomiu od 22 lat. W tym czasie zorganizował 32 kwesty, podczas których uzbierał blisko 580 tysięcy złotych. Za te pieniądze udało się odnowić 18 nagrobków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

Słonecznie

8°C

Radom

Słonecznie

Wilgotność: 79%

Wiatr: 17.70 km/h

  • dziś

    Częściowe zachmurzenie 23°C 8°C

  • jutro

    Miejscowe burze z piorunami 24°C 12°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej