Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

„Kawały ciasta i mięsa na wysypisku”. Nie wyrzucajmy jedzenia

wtorek, 18 kwiecień 2017 16:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Od lat mamy ten sam problem. Kupujemy na święta za dużo, a po świętach wielu z nas wyrzuca żywność do kosza. Nie róbmy tego – apeluje Radomski Bank Żywności.

 

Pół bochenka chleba znalezione w jednym z koszów na śmieci w poświąteczny wtorek to niewielka kropla w morzu marnowanego jedzenia. Po świętach problem widoczny jest szczególnie – mówi Anna Lidia Głogowska z Radomskiego Banku Żywności. Kupujemy za dużo, potem szykujemy ogromne ilości jedzenia. Tymczasem styl świętowania zmienia się. - Zmienił się styl życia, styl odżywiania, jemy nie tak tłusto, chodzimy w święta na spacery, wyjeżdżamy, ale nadal szykujemy stoły tak, jakbyśmy mieli siedzieć i jeść całe dnie. Być może to naleciałość z przeszłości, przeświadczenie, że żywność należy zdobywać – twierdzi Anna Lidia Głogowska.

Tylko, że po świętach pojawia się problem. I wielu mieszkańców pozbywa się go. Dosłownie. Jedzenie ląduje na śmietniku. - Na wysypisku na Wincentowie te śmieci, które tam są po świętach, to całe kawały ciasta, całe kawały pieczonego mięsa – opowiada Anna Lidia Głogowska.

Tymczasem to, co dla nas już nieprzydatne, jest bardzo potrzebne innym. Dlatego nie marnujmy żywności, starajmy się robić zakupy z głową, a jeśli już przesadziliśmy z ilością, to podzielmy się przygotowanym jedzeniem. Żywność, nie tylko po świętach, zawsze można przynieść do Domu dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Mężczyzn przy ul. Zagłoby. - Oczywiście musi to być żywność pełnowartościowa. Jeśli taka jest, to zapraszamy do naszych placówek – mówi Wojciech Dąbrowski, kierownik Domu dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Mężczyzn w Radomiu.
Tym bardziej, że – ze względu na pogodę – placówka przy ul. Zagłoby ma teraz sporo mieszkańców. Obecnie w noclegowni dla mężczyzn przebywa 24 panów. W domu dla bezdomnych kobiet mieszka w sumie 14 pań i dwoje dzieci. Gotowe jedzenie można też przynieść na Słowackiego 188 do Domu dla Bezdomnych Mężczyzn. - Tu naprawdę warto się pochylić nad panami, bo oni są w podeszłym wieku, wielu nie przygotuje sobie posiłku, więc podzielenie się z nimi gotowym jedzeniem może być miłym gestem – dodaje Anna Lidia Głogowska.

I to nie tylko od święta. Bo wyrzucanie jedzenia na śmietnik to zjawisko permanentne, na które od lat starają się wyczulić banki żywności. Jak informuje Anna Głogowska z Radomskiego Banku Żywności, każdego roku w Polsce aż 9 milionów ton jedzenia ląduje na śmietniku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Darmowa żywność dla większej liczby osób?

  Od tego roku obowiązują wyższe progi dochodowe dla osób, które chcą skorzystać z darmowej żywności. Dzięki temu z pomocy będą mogli skorzystać m.in. emeryci i renciści, którzy w poprzednich latach się nie kwalifikowali.

 • „Podziel się posiłkiem”

  W piątek i w sobotę przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka żywności w ramach akcji „Podziel się posiłkiem”. Ponad tysiąc wolontariuszy zbiera produkty w radomskich hipermarketach.

 • Powrót do tradycji? Najlepsi tancerze w Radomiu

  Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego Freedom Dance Cup Radom 2016 zakończony. Przez dwa dni Radom był stolicą światowego tańca. Organizatorzy chcą, żeby turniej stał się początkiem powrotu do tradycji tanecznych Radomia.

 • Jedzenie nie zawsze „na zdrowie”. Mandaty z sanepidu

  Prawie 80 mandatów nałożył radomski Sanepid na właścicieli lokali gastronomicznych i drobnych puntów sprzedaży jedzenia. Sporo, ale Sanepid podkreśla, że sytuacja w radomskiej gastronomii poprawia się.

dami24 poleca

Przewaga chmur

17°C

Radom

Przewaga chmur

Wilgotność: 81%

Wiatr: 17.70 km/h

 • dziś

  Przewaga chmur 27°C 16°C

 • jutro

  Częściowe zachmurzenie 27°C 16°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej