Dzisiaj jest: 25 Lutego 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

40 Radomska Wiosna Literacka. Z kryminałem

środa, 19 kwiecień 2017 16:08
Dział: Wiadomości
Autor 

W poniedziałek, 24 kwietnia rozpocznie się 40. Radomska Wiosna Literacka. To najstarsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku motywem przewodnim będzie literatura kryminalna.

 

Dziś przed południem przed biblioteką zalegał jeszcze śnieg. Zatem aura, póki co, jest mało wiosenna. Niezależnie od pogody, w bibliotece już czuć wiosnę. Za kilka dni, bo już w poniedziałek, 24 kwietnia rocznie się 40. Radomska Wiosna Literacka. W tym roku będzie to wiosna kryminalna, a rozpocznie się od otwarcia wystawy fotografii wykonanych przez poetę, prozaika Jacka Dehnela. - Wystawa jest poruszająca - mówi Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. - Są na niej fotografie portretowe. Znajdują się tam zdjęcia osób, o których już na pierwszy rzut oka możemy powiedzieć, że są przestępcami, ale są też fotografie zaginionych dzieci, czy kobiet, które dopuściły się drobnych kradzieży i wyglądają jakby były bardzo zaskoczone tym, że znalazły się w tak dramatycznych okolicznościach – dodaje dyrektorka MBP w Radomiu.

Otwarcie wystawy odbędzie się w bibliotece głównej przy ul. Piłsudskiego. Także tu we wtorek zaplanowano spotkanie z Markiem Krajewskim, znanym autorem kryminałów, laureatem m.in. Paszportu „Polityki”. We wtorek również, ale w bibliotece w Jedlińsku odbędzie się spotkanie z pisarzem pochodzącym z Radomia, także docenionym i nagradzanym, nominowanym do Nagrody Literackiej Nike - Zbigniewem Kruszyńskim. W środę z kolei w programie znalazły się spotkania z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, autorką m.in. dziecięcych opowiadań o detektywie Kefirku. O 17.00 z kolei w siedzibie przy ul. Piłsudskiego ma się odbyć promocja antologii opowiadań „Powroty. Radom”. Publikacja powstała z okazji 40. wiosny literackiej. Jedenastu pisarzy z Radomia napisało opowiadania, których akcja rozgrywa się w Radomiu. - Jedenaście osób, a to przecież nie wszystkie, które piszą w Radomiu, udało się zaprosić do stworzenia książki. To świadczy o tym, że mamy w mieście środowisko literackie, które ze sobą współpracuje i dyskutuje – ocenia Anna Skubisz-Szymanowska.

40. Radomska Wiosna Literacka zakończy się w czwartek. W bibliotece głównej odbędzie się recital Adama Tkaczyka pod tytułem „Czterdzieści lat minęło...”. Będzie to wieczór podsumowujący czterdzieści edycji wiosen.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Agnieszka Mąkosa

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

Pochmurno

-9°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 60%

Wiatr: 17.70 km/h

  • dziś

    Pochmurno -8°C -15°C

  • jutro

    Przewaga chmur -8°C -15°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego