Dzisiaj jest: 18 Grudnia 2017    |    Dziś imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Murale jak biżuteria

wtorek, 09 maj 2017 16:00
Dział: Wiadomości
Autor 

Czy w Radomiu potrzebne są murale? A jeżeli tak to w jakiej formie i gdzie powinny powstać? To tylko przykłady pytań, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty w radomskiej „Łaźni”.

 

 

Najsłynniejszy radomski mural powstał przed rokiem z okazji obchodów 40. rocznicy radomskiego Czerwca' 76. Grafiki na murach, choć znane od przynajmniej kilkudziesięciu lat, wciąż budzą kontrowersje. Niektórym kojarzą się głównie z nielegalnym graffiti. Ale dziś oficjalne, legalne murale zyskują na popularności.
- Murale są tak potrzebne jak biżuteria. Może jej nie być, ale dobrze dobrana podkreśla urodę, a źle dobrana sprawia, że o takim człowieku mówimy źle – zauważa Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej.
Dariusz Paczkowski przedstawił podczas debaty przykłady swoich realizacji w różnych miastach. - Trzeba się zastanowić, kto ma decydować o formie i lokalizacji danej grafiki. Bo nie wszystko wszędzie pasuje – podkreśla Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra.
Zwolennicy murali chętnie widzieliby w Radomiu więcej takich obrazów na ścianach budynków. W przyszłości mógłby na przykład powstać cały szlak wielkoformatowej grafiki. - W miastach, które sprzyjają muralom tak często się dzieje – mówi Marcin Rutkiewicz. - Turyści mogą na przykład zwiedzać miasto szlakiem murali, które powstały.
Pytania o murale to również pytania o miejsce ich wykonania. Artyści zwracają uwagę na wiele możliwości w tym zakresie. - Często poruszamy ważne tematy społeczne. Ale wcale obrazy nie muszą powstawać w centrum miasta. Czasem malujemy murale na podwórkach, w zacisznych miejscach, gdzie współpracujemy z lokalną społecznością - zaznacza Dariusz Paczkowski.
Artyści nie mają wątpliwości, że debata na temat murali jest potrzebna. Świadoma sztuka to szansa na wyższy poziom wykonywanych grafik.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Malują bombki dla Kuby Kruka
 • Dwa spojrzenia na Radom i fotografię

  „Radom, Dwa spojrzenia”. To tytuł wystawy fotografii, którą można oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia. Wspomniane spojrzenie prezentują Łukasz Wójcik i Szymon Wykrota.

 • Wieczór w hołdzie artyście

  Radomianie wspominali Bohdana Czerskiego. Przyjaciele zmarłego przed rokiem artysty zorganizowali wieczór poezji i muzyki pod tytułem „Między muzyką a Radomiem”.

 • Artystyczny Jubileusz. 30 lat Łaźni

  Łaźnia obchodzi jubileusz 30-lecia. Łaźnia, czyli Klub Środowisk Twórczych i Galeria, ale na historie tego miejsca złożyły się wszystkie instytucje, które tę Łaźnię miały w nazwie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej


Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 0.00 km/h

 • dziś

  Pochmurno 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur -1°C -3°C