Dzisiaj jest: 19 Czerwca 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

RCO z imieniem Bohaterów Radomskiego Czerwca '76

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 16:58
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś odbyła się uroczystość nadania Radomskiemu Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca '76. W uroczystości wzięli udział m.in. uczestnicy protestu. Jak mówili, po latach zapomnienia radomski protest zaczyna być coraz mocniej zauważany i doceniany.

Przewodniczący Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 Stanisław Kowalski, jeden z uczestników robotniczego protestu, był w poniedziałek jednym z wielu gości, którzy wzięli udział w uroczystości nadania Radomskiemu Centrum Onkologii imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca '76. - Duma nas rozpiera – mówi Stanisław Kowalski. - Szpital, który ratuje życie ludzkie, gdzie ludzie mają nadzieję, ma takie imię. My tak samo w 1976 roku mieliśmy nadzieję na lepsze życie. To jest taka historia powiązana dla nas – dodaje.

To historia, która po latach zapomnienia staje się coraz mocniej zauważana i doceniana. Radomski historyk Przemysław Bednarczyk, opowiadając o Czerwcu '76, porównał wydarzenia radomskie sprzed 41 lat do wydarzeń, które miały miejsce w Paryżu w 1789 roku. - Tamte wydarzenia, które przyniosły wielkie zmiany w Europie, zapoczątkowało zburzenie Bastylii. Wielkie zmiany w kraju wywołało podpalenie Komitetu w Radomiu. To był efekt złości ludzi, którzy chcieli walczyć o lepszy byt – mówi Przemysław Bednarczyk.

O analogii wydarzeń radomskiego Czerwca '76 do idei funkcjonowania Radomskiego Centrum Onkologii mówił też pomysłodawca utworzrnia RCO Marek Jutkiewicz, który podkreśla również, że czuje się w części radomianinem. Jego mama pochodziła ze Skaryszewa. W Radomiu spędzał dużo czasu. - Tego typu przedsięwzięcia dają radość niesienia pomocy. Moja mama miała Alzheimera. Nic nie można było zrobić. Mam nadzieję, że tu w większości będziemy wygrywali z chorobą – dodaje Marek Jutkiewicz.

Radomskie Centrum Onkologii oficjalnie otwarto w lipcu 2016 roku. Do tej pory centrum odwiedziło blisko 1000 pacjentów. Udzielono ponad 5 tysięcy porad. Ale to tylko cześć możliwości tej placówki. Do tego, żeby w pełni rozwinąć skrzydła potrzebny jest pełniejszy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na razie placówka ma kontrakt na radioterapię i chemioterapię. - Przede wszystkim brakuje nam kontraktu na chirurgię onkologiczną, oddział intensywnej terapii, na pełną diagnostyka i PET. Cały czas stoi, a jest jedyny w tych okolicach - mówi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający RCO im. Bohaterów Radomskiego Czerwca '76.

Uroczystość nadania imienia otworzyła obchody 41. rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca '76. O kolejnych wydarzeniach, jakie odbędą się w ramach tegorocznych obchodów poinformujemy niebawem na naszej antenie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Uczczono 513 rocznice Konstytucji Nihil Novi

  W Radomiu uczczono 513 rocznicę uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. Na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej odbył się piknik historyczny, a na wiwat zagrzmiały radomskie działa.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej