Dzisiaj jest: 20 Maja 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Radomskie szpitale w sieci. Ale będą odwołania

czwartek, 29 czerwiec 2017 16:19
Dział: Wiadomości
Autor 

Szpitale: miejski na ul. Tochtermana i wojewódzki na Józefowie znalazły się w sieci szpitali Ministerstwa Zdrowia. Także Radomskie Centrum Onkologii. Poza siecią znalazł się oddział hematologii na Józefowie i dwie poradnie w lecznicy miejskiej.

 

Zarówno szpital miejski przy ul. Tochtermana, jak i szpital wojewódzki na Józefowie znalazły się w grupie III stopnia referencyjności w sieci szpitali, czyli w gronie szpitali wysokospecjalistycznych. - Tego się spodziewaliśmy – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - To cieszy – dodaje prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie. Była wiceprezydent Radomia, odpowiedzialna za służbę zdrowia, a dziś posłanka PiS Anna Kwiecień przekonuje, że to bardzo dobra wiadomość. I dla pacjentów i dla zarządzających. Bycie w sieci to gwarancja finansowania. I to przez 4 lata, bo na tyle mają zostać podpisane umowy ze szpitalami. - Szpitale będą stabilne finansowo, nie będą dyrektorzy i prezesi musieli się martwić o to, czy szpital wygeneruje stratę. Dyrektor od początku będzie wiedział na jakim poziomie finansowania jest szpital, będzie mógł planować zakupy. To planowanie będzie przewidywalne – mówi Anna Kwiecień.

Reforma służby zdrowia ma wejść w życie z dniem 1 października. Posłanka PiS Anna Kwiecień przy tej okazji apeluje do prezesa szpitala na Józefowie, czyli tej lecznicy, w której przeprowadzone mają być zwolnienia personelu i likwidacja niektórych łóżek. - Apeluję, żeby prezes wstrzymał się ze zwolnieniami i likwidacją łóżek. Niech poczeka do okresu, kiedy zrealizuje pierwszy rok w sieci szpitali. Jestem przekonana, że będzie dużo lepsze finansowanie – dodaje Anna Kwiecień.

Co na to prezes Tomasz Skura? Na razie wypowiada się ostrożnie. I czeka na – jak mówi - konkrety ze strony resortu zdrowia. Jak dodaje, teraz wiadomo, że szpital jest w sieci. Podawane są przypuszczalne kwoty finansowania, mają być one na poziomie kontraktów z roku 2015 łącznie z nadwykonaniami. Ale potwierdzonych, szczegółowych informacji na temat finansów jeszcze nie ma.
- Cieszę się, że takie deklaracje się składa. Nie mam nic przeciwko temu, żeby było lepiej. Czekamy na konkrety. Ile taki szpital, jak Mazowiecki Szpital Specjalistyczny dostanie - mówi Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W oczekiwaniu prezes przygotowuje też odwołanie. To dlatego, że poza siecią szpitali znalazł się utworzony rok temu oddział hematologii na Józefowie. - Dzwoniłem do dyrektora do spraw medycznych NFZ w Warszawie. Wiem, że ma być konkurs na te usługi w tym rejonie. Niemniej będziemy się odwoływali, bo ten oddział jest niezbędny. Powinien być finansowany w ramach sieci, a nie z konkursów – dodaje Tomasz Skura.

Na konkursy, dzięki którym możliwe będzie pozyskanie pieniędzy na działalność tych placówek, które są poza siecią liczą też władze Radomia, które są organem prowadzącym dla szpitala miejskiego. Bo tu dwie poradnie, które nie mają odpowiedników w postaci oddziałów szpitalnych znalazły się poza siecią. - Teraz czekamy na konkretne informacje, wytyczne jak te poradnie do sieci wprowadzić. Prawdopodobnie będą konkursy, ale dokładnie tego jeszcze nie wiemy – mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

W sieci szpitali znało się też prywatne, Radomskie Centrum Onkologii. Jak informuje rzeczniczka tego centrum, od 1 lipca placówka na Wacynie
rozszerzy swoją działalność. Szpital podpisał umowę z NFZ na Poradnię Onkologiczną. Ma świadczyć usługi zakresie onkologii – diagnostyki onkologicznej oraz świadczeń pierwszorazowych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, endoskopia, gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia. Od 1 lipca RCO będzie realizował też Program Profilaktyki Raka Piersi i Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Bezpłatne badania w Radomskim Centrum Onkologii

  W Radomskim Centrum Onkologii realizowany jest program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Finansowany jest ze środków unijnych. Od momentu rozpoczęcia programu, specjaliści z RCO przebadali już około 800 osób.

 • Światowy Dzień Walki z Rakiem w RCO

  Konsultacje, profilaktyczne badania oferuje wszystkim zainteresowanym Radomskie Centrum Onkologi. 3 lutego, w sobotę w szpitalu odbędzie się dzień otwarty.

 • Zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim

  Od poniedziałku obowiązują zmiany na parkingu przy szpitalu miejskim. Zarząd zdecydował o wdrożeniu nowego systemu. Często się zdarzało, że miejsca postoje był zajmowane przez auta nieuprawnione lub w niekontrolowanym czasie.

dami24 poleca

Pochmurno

-2°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 74%

Wiatr: 30.58 km/h

 • dziś

  Śnieg 0°C -2°C

 • jutro

  Przewaga chmur 0°C -5°C

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej