Dzisiaj jest: 23 Lutego 2018    |    Dziś imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Radom pamięta o Żydach

poniedziałek, 07 sierpień 2017 16:00
Dział: Wiadomości
Autor 

W Radomiu można już zwiedzać Szlak Pamięci Żydów Radomskich. Otwarcie szlaku było jednym z głównym punktów programu 9. Spotkań z Kulturą Żydowską Ślad, które zakończyły się w niedzielę.

Szlak Pamięci Żydów Radomskich składa się z 12 miejsc w Radomiu. Pierwsze z nich to plac Stare Miasto. To właśnie tam hitlerowcy gromadzili Żydów przed wywózką do obozów koncentracyjnych. Oficjalnego otwarcia szlaku dokonali wiceprezydent Radomia Karol Semik oraz Salomon Birenbaum, który dzieciństwo spędził w Radomiu. Potem przeżył pobyt w kilku obozach, by po wojnie wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

- Dziękuję za to, że pamiętacie o Żydach, którzy przyczynili się do ekonomicznego rozwoju Radomia – mówił Salomon Birenbaum,

Szlak Pamięci Żydów Radomskich ma przypominać, że przed 1939 rokiem Żydzi stanowili 1/3 społeczeństwa Radomia. Odgrywali przy tym ważną rolę w gospodarce miasta. Kres temu położyli Niemcy. Hitlerowski, morderczy system działał z matematyczną precyzją.

- Kiedy uczestniczyłem w spotkaniu młodzieży polskiej i izraelskiej w Treblince, jeden z byłych więźniów tamtejszego obozu opowiedział mi jak on funcjonował. Wszystko było dokładnie wyliczone. Liczba pociągów przywożących Żydów, liczba osób, czy czas potrzebny, aby ich uśmiercić – przypomniał Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

Otwarcie szlaku uświetnił koncert Niny Stiller, polskiej pieśniarki i tancerki pochodzenia żydowskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

Pochmurno

-7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

  • dziś

    Przewaga chmur -1°C -7°C

  • jutro

    Przewaga chmur -3°C -8°C

TV Dami ON-LINE


Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego